Tvrtke i tržišta
StoryEditor

Zatvaranje mjenjačnica: Kako je uvođenje eura promijenilo tržište financijskih usluga

14. Siječanj 2025.
Mjenjačnica u Zagrebufoto Ratko Mavar
Smanjenje broja aktivnih mjenjača je vrlo očekivani scenarij. Razmjena valuta sada je uglavnom sporedna djelatnost, a kod određenog broja mjenjača i potpuno ugašena, ali još nisu ažurirali svoj status kod HNB-a

Uvođenje eura u Hrvatskoj kao službene valute početkom 2023. godine, donijelo je značajne promjene u gospodarstvu, ali i na tržištu financijskih usluga. Jedan od sektora koji je najviše pogođen ovom promjenom su mjenjačnice, koje su u posljednjih dvije godine zabilježile masovna zatvaranja diljem zemlje.

S obzirom na to da je euro zamijenio kunu, potreba za uslugama razmjene valuta unutar granica Hrvatske gotovo je nestala, ostavljajući brojne poslovne subjekte bez značajnog dijela prihoda. Ovaj trend odražava se na smanjenje broja zaposlenih u sektoru, kao i na lokalne ekonomije, posebno u turističkim područjima gdje su mjenjačnice godinama bile ključne za pružanje usluga stranim posjetiteljima. Pitanje je kako će se preostale mjenjačnice prilagoditi novonastaloj situaciji i koje alternative stoje na raspolaganju ovom ugroženom sektoru.

Odgovore na ta pitanja dobili smo u razgovoru s Davorom Žicom, predsjednikom Uprave Goldman Graff grupe i lanca mjenjačnica EXC Exclusive Change koje je u 2024. kupila obitelj Dessardo, a time je ova kompanija postala dijelom mreže Auro Domus.

HNB je posljednji popis mjenjačnica objavio 16. prosinca 2024. Na tom popisu nalaze se podaci o 253 ovlaštena mjenjača. Dvije godine ranije, odnosno na dan 15. prosinca 2022., na tom popisu je bilo 1.080 ovlaštenih mjenjača, dakle 827 ovlaštenih mjenjača više nego polovinom prosinca 2023. godine. Broj ovlaštenih mjenjača najviše je smanjen tijekom 2023. godine, kada su prestala važiti 783 odobrenja za obavljanje mjenjačkih poslova.

- Ovakav rasplet nije neočekivan, s obzirom da su ogroman dio prihoda mjenjačnica, čak i do 90 posto u pojedinim slučajevima  činile eurske transakcije. Uvođenjem eura s početkom 2023. godine taj dio prihoda je izgubljen, zbog čega je poslovanje većine mjenjača postalo neodrživo. Među preostalih dvjestotinjak mjenjača vjerojatno se na prste jedne ruke mogu nabrojiti oni kojima je mjenjačnica jedina poslovna djelatnost, najčešće se radi o dopuni nekih drugih djelatnosti koje nose većinu prihoda – rekao je Žic.

S obzirom na to da ovlašteni mjenjači ne mogu obavljati mjenjačke poslove bez sklopljenog ugovora o obavljanju mjenjačkih poslova s poslovnom bankom te da poslovne banke svaki mjesec izvješćuju o ovlaštenim mjenjačima s kojima imaju sklopljen navedeni ugovor, poznato  je da uvjet za obavljanje mjenjačkih poslova (sklopljen ugovor s poslovnom bankom) trenutno ispunjavaju 199 ovlaštena mjenjača. U skladu s navedenim, zaključuje se da mjenjačke poslove ne obavljaju 54 od 253 pravne osobe i obrta s odobrenjem Hrvatske narodne banke za obavljanje mjenjačkih poslova.

- Smanjenje broja aktivnih mjenjača je vrlo očekivani scenarij. Razmjena valuta sada je uglavnom sporedna djelatnost, a kod određenog broja mjenjača i potpuno ugašena, ali još nisu ažurirali svoj status kod HNB-a – rekao je Žic.

Ostali bez 95 posto prometa

Do uvođenja eura kao službene valute Republike Hrvatske ovlašteni mjenjači pružali su mjenjačke usluge na oko 3.500 mjenjačkih mjesta, dok sada taj broj iznosi oko 1400 (u taj broj uključena su mjenjačka mjesta Hrvatske pošte d.d. i FINA-e – ukupno oko 930 mjenjačkih mjesta). U skladu s navedenim, preostala 197 ovlaštena mjenjača obavljaju mjenjačke poslove na oko 470 mjenjačkih mjesta. Žic misli da u ovu računicu svakako treba dodati i hotelske kuće, kao i lance benzinskih crpki koje također pružaju uslugu mjenjačnice, tako da je realno taj broj bitno manji.

- Većina preostalih mjenjača upravlja s jednom lokacijom, pri čemu su mnogi dopunili svoju ponudu drugim uslugama, kao što su zamjena kriptovaluta ili prodaja suvenira. Realno govoreći, najveća mreža u kojoj je mjenjačnica jedna od glavnih djelatnosti je povezana mreža Exclusive Change i Auro Domusa, koja pruža usluge mjenjačnice na 60 lokacija u Hrvatskoj – rekao je.

U 2023. godini ovlašteni mjenjači otkupili su od fizičkih osoba te su prodali fizičkim osobama strani gotov novac (ne smiju trgovati s pravnih osobama) u vrijednosti od 277,61 milijun eura, dok su do kraja studenoga 2024. ostvarili promet u vrijednosti od 236 milijuna eura. Usporedbe radi, tijekom 2022. ostvarili su promet u vrijednosti od 3,8 milijarde eura.

- I ovaj podatak pokazuje koliki je bio udio eurskih transakcija u volumenu poslovanja mjenjačnica. Pad prometa povezan je i sa zatvaranjem velikog dijela mjenjača, ali jasno je da je uvođenjem eura ova djelatnost, izravno ili neizravno, ostala bez gotovo 95 posto prometa. Očekivano, uvođenje eura značajno je i nepovratno promijenilo djelatnost mjenjačnice, a uslugu su nastavili pružati oni ovlašteni mjenjači koji su uspjeli dobro prilagoditi svoje poslovanje novim uvjetima, ili su im mjenjačke djelatnosti usputna aktivnost kao primjerice hotelskim kompanijama – govori Žic.

Kao i u nekolicini drugih mjenjačnica i u lancu mjenjačnica Exclusive Change se smanjio opseg posla i način poslovanja otkad je uveden euro.

image

Davor Žic

foto

- Naravno, opseg posla značajno je smanjen i u lancu Exclusive Change. Zbog pada prihoda većina lokacija je zatvorena te je tijekom najvećeg dijela 2024. godine EXC poslovao na 16 lokacija u trgovačkim centrima diljem Hrvatske. Uvedene su i nove usluge, među kojima najveći prihodovni potencijal ima trgovina kriptovalutama putem Electrocoina, ali radi se o prihodima koji su značajno manji od izgubljenih mjenjačkih transakcija. Jednostavno, poslovanje prije i nakon 1. siječnja 2023. kod mjenjačnica je neusporedivo – rekao je Žic.

Žic navodi da će Exclusive Change  2024. godinu završiti s gubitkom u visini od oko pola milijuna eura. Upravo zbog prepoznavanja da je aktualno poslovanje neodrživo, dosadašnji vlasnici kompanije odlučili su se za prodaju, a od listopada Exclusive Change se pridružio mreži Auro Domusa koju čini još 48 poslovnica Auro Domus Money Shop, dvije poslovnice Auro Domus – The Bank of Gold te tri poslovnice Goldman Graff. Pod novim menadžmentom pokrenuto je rezanje troškova, prije svega zatvaranjem četiri lokacije koje su radile ‘u minusu‘ i povećanje prihoda, prvenstveno uvođenjem novih usluga temeljenih na poslovanju sa zlatom po kojem je Auro Domus i poznat kao brend.

Zatvaranje ili okrupnjavanje

Bez obzira na to što  je Exclusive Change nedavno uveo nove usluge, Žic vjeruje da je bitno uvijek tražiti mogućnost nadogradnje palete usluga, ukoliko to ima financijskog i operativnog smisla, kako bi bili još konkurentniji.

- Potrebno je paziti da se ne dovedemo u situaciju raspršenog fokusa na djelatnosti koje ne ostvaruju značajne financijske benefite. Zato smo i u EXC nakon preuzimanja napravili ‘rez‘ i na većini lokacija ukinuli pet djelatnosti koje su zajedno ostvarivale manje od četiri posto prihoda, kako bismo oslobodili kapacitet za uvođenje novih usluga, otkupa zlata, prodaje investicijskog zlata te zaloga na zlatu, od kojih imamo velika očekivanja. Kod djelatnosti kao što su mjenjačnica, Western Union i razmjena kriptovaluta smatramo da ima još značajnog prostora za napredak, stoga ćemo se fokusirati na optimizaciju postojećih usluga prije uvođenja novih – rekao je Žic.

Za kraj, Žic je s nama podijelio očekivanja za budućnost. Vjeruje da nakon dvije godine poslovanja bez eura, nije previše neizvjesno što nas očekuje u budućnosti.

- Smatram da se situacija stabilizirala što se tiče mjenjačkog poslovanja, da se neće događati veći potresi u smislu zatvaranja ili otvaranja novih ponuđača usluga, dok djelatnosti mjenjačnice predviđamo ostanak na postojećoj razini ili lagani pad prihoda, ne veći od tri posto godišnje, prvenstveno zbog smanjenja gotovinskih transakcija. S obzirom da postoje najave o izmjenama zakonske regulative, koje bi trebale olakšati poslovanje mjenjačnica, prvenstveno kada su u pitanju tzv. ‘egzotične‘ valute, moguće je da se i taj trend ipak preokrene – rekao je Žic.

Ipak, vjeruje da je teško očekivati da će dugoročno moći opstati lokacije koje nude isključivo usluge mjenjačnice, osim ako ne dođe do značajne promjene u sastavu turističkih posjetitelja Hrvatske na način da se dramatično poveća udio putnika iz destinacija koje nemaju euro kao nacionalnu valutu. Realnije je da će se postojeće ‘samostalne‘ mjenjačnice ili zatvoriti ili dopuniti svoje poslovanje novim djelatnostima ili se uklopiti u veće lance u nekim kasnijim okrupnjavanjima.

- Što se tiče EXC-a, nismo zabrinuti za naše poslovanje, s obzirom da smo u protekle dvije godine prošli sva tri scenarija: zatvorili smo neprofitabilne lokacije, postali dio većeg lanca uslužnih djelatnosti te uveli nove djelatnosti temeljene na zlatu. Naša predviđanja, realno utemeljena, pokazuju stabilno i pozitivno poslovanje u 2025. godini i nadalje. Prvih nekoliko mjeseci su obećavajući i financijska slika EXC-a izgleda znatno povoljnije. U 2025. godini očekujemo pozitivan rezultat od oko 200 do 300 tisuća eura, pri čemu planiramo lagano smanjenje prihoda od mjenjačnice, ali povećanje prihoda od transfera novca (Western Union), zamjene kriptovaluta te novih djelatnosti: otkupa zlata, prodaje investicijskog zlata te zaloga na zlatu – zaključuje Žic.

04. veljača 2025 15:02