
Žito Grupa planira investicijski ciklus od 105 milijuna eura

Pored investicija kojima će povećati proizvodne kapacitete, Žito grupa najavljuje da će iskorak u daljnjem rastu tražiti i preko akvizicija
Osječka Žito Grupa priopćila je danas da će do 2027. godine investirati 105 milijuna eura u organski razvoj postojećih segmenata poslovanja, s ciljem proširenja proizvodnih kapaciteta, unapređenja operativne efikasnosti i smanjenja troškova poslovanja i to u opremu za navodnjavanje, izgradnju nove farme, nadogradnju postojećih farmi, izgradnju nove tvornice stočne hrane, proširenje pršutane i izgradnju nove linije za narezivanje i pakiranje, rekonstrukciju pogona za rafiniranje ulja te u solarne elektrane i baterijske sustave
- Žito Grupa je u proteklih devet godina investirala više od dvjesto milijuna eura. Novi investicijski ciklus u vrijednosti od 105 milijuna eura planiramo realizirati u razdoblju od 2025. do 2027. godine. Investicije su usmjerene na organski rast Žito Grupe. Planiraju se i iskoraci za daljnji rast kroz akvizicije, naveo je Jozo Ljubičić, član Uprave Žito Grupe.
Ljubičić je još dodao se planiraju i akvizicije, no iz Žito grupe nisu željeli otkriti koje tvrtke bi im bile zanimljive.
U priopćenju se navodi da će se u opremu za navodnjavanje u ratarstvu uložiti 10 milijuna eura, kako bi se smanjili rizici od vremenskih prilika, povećali prinosi i stvorili potencijali za dvije žetve u godini dana. Pritom Žito planira uložiti i 10 milijuna eura u suvremenu poljoprivrednu mehanizaciju. Za povećanje svinjogojske proizvodnje sa sadašnjih 175.000 na 265.000 tovljenika predvidjeli su 30 milijuna eura, dok će za unapređenje standarda dobrobiti životinja izdvojiti još sedam.
Nova tvornica stočne hrane imat će kapacitet 50 tisuća tona, a pripadajući silosi 25 tisuća tona, što bi zajedno trebalo koštati oko 12 milijuna eura. U mesnoj industriji Dobro Žito želi proširiti pršutanu te uložiti u novu liniju za narezivanje svojih proizvoda i pakiranje, čime bi investicijom od devet milijuna eura povećala produkciju pršuta s 150 na 230 tisuća komada godišnje.
U rekonstrukciju pogona za rafiniranje ulja u tvornicu ulja Čepin planiraju investirati osam milijuna eura i time povećati kapacitet sa sto tisuća litara dnevno na 300 tisuća litara dnevno. Žito grupa procjenjuje da će efekt ove investicije povećati kapacitet proizvodnje i prodaje za 60 milijuna litara ulja godišnje. Povrh toga, najveći potrošači električne energije u grupi u ovom bi razdoblju trebali biti opremljeni sa solarnim elektranama i baterijskim sustavima vrijednima između 15 i 20 milijuna eura.