1000 najvećih

Zsuzsanna Ortutay: Najvažniji iskorak Ine je geotermalna energija

Unatoč inflaciji i porezima, velike hrvatske tvrtke bilježe rast, ulažu i šire se, ali dijele slične poslovne izazove

Očekujemo još jednu uspješnu poslovnu godinu. Cilj nam je realizirati sve planirane projekte, pri čemu s osobitim uzbuđenjem ističemo završetak modernizacije i nadogradnje Rafinerije nafte Rijeka, najvećeg pojedinačnog ulaganja u povijesti Ine, vrijednog više od 700 milijuna eura. Također, ulažemo značajne napore kako bismo maksimizirali tradicionalnu proizvodnju nafte i plina, dok istovremeno aktivno istražujemo potencijal geotermalne energije.

Pred nama je i turistička sezona, koja donosi povećane zahtjeve za naše kolege u logistici, komercijali i maloprodaji. Oni su spremni odgovoriti na sve izazove te i u ovom segmentu očekujemo snažan rezultat.

Kada govorimo o ulaganjima u tradicionalnim djelatnostima, Ina je u zadnjih pet godina u istraživanje i proizvodnju nafte i plina uložila gotovo 450 milijuna eura. Istraživanja na bloku Drava-03 i zajedničko istraživanje s Vermilionom na bloku Sava-07 već su dovela do novih otkrića nafte i plina. Modernizacija Rafinerije nafte Rijeka nalazi se u završnoj fazi i na 95 posto je ukupne dovršenosti.

Uz projekt modernizacije, Ina aktivno radi i na povećanju energetske učinkovitosti rafinerije s ulaganjem od 58 milijuna eura u 2024. i dodatnih 40 milijuna eura planiranih u sljedeće četiri godine. Ina značajno ulaže i u razvoj svoje maloprodajne mreže.

Rast segmenta ne-goriva posljednjih godina (rast marže od 31 posto u 2024. u odnosu na godinu ranije) govori u prilogu tome da je Ina odabrala dobar strateški smjer usmjeravajući se na razvoj i modernizaciju maloprodajne mreže te širenje gastro koncepta Fresh Corner.

Ina planira ulaganja u proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u iznosu od više desetaka milijuna eura u narednim godinama. Napredak u razvoju sunčanih elektrana već je ostvaren realizacijom dviju važnih investicija – solarnih elektrana Virje i Sisak, koje zajedno godišnje proizvode 16 GWh električne energije. U planu su sunčane elektrane na još dvije lokacije: Banova Jaruga (8,8 MW) i Kostrena (48,3 MW). obje planirane za puštanje u rad i priključenje na mrežu u nadolazećim godinama.

Značajan projekt je i izgradnja postrojenja za proizvodnju zelenog vodika s elektrolizatorom snage 10 MW, smještenog unutar Rafinerije nafte Rijeka, koji će se napajati električnom energijom iz solarne elektrane Urinj (12,9 MW).

Uz proizvodnju zelenog vodika, Ina razvija i postrojenje za proizvodnju biometana u Sisku, koje će kao sirovinu koristiti poljoprivredne ostatke i biorazgradivi otpad. Ukupna vrijednost projekata zelenog vodika i biometana iznosi gotovo 100 milijuna eura.

Jedan od strateški najvažnijih iskoraka kompanije je ulaganje u geotermalnu energiju. Ove godine pokrenuli smo prvo istražno bušenje geotermalne bušotine Leščan GT-1 u blizini Đurđevca. Upravo smo dosegnuli ležište na dubini od 3800 metara. Pokaže li se bušotina perspektivnom odmah ćemo prionuti izradi druge, s dugoročnim planom izgradnje geotermalne elektrane. Ta bi investicija, ako dođe do realizacije, iznosila oko 170 milijuna eura.

Također, nadamo se da ćemo pronaći prilike za neorganski rast – otvoreni smo takvim prilikama, kako u Hrvatskoj, tako i u inozemstvu i u zemljama u kojima trenutačno poslujemo. Učinkovitiji postupci izdavanja dozvola ključni su kako bi se izbjegle situacije u kojima od otkrića nafte ili plina do početka proizvodnje prolazi pet godina - isto vrijedi i za pokretanje solarnih elektrana - praksa u Europskoj uniji je takva da ti projekti budu operativni unutar dvije godine.

Naši kopneni projekti u istraživanju i proizvodnji nafte i plina koji se često nalaze u šumskim područjima također se suočavaju s odgodama zbog rješavanja imovinsko-pravnih odnosa. Ipak, moram istaknuti da u posljednje vrijeme primjećujemo pozitivne pomake na tom području. To će zasigurno imati povoljan utjecaj na ubrzanje provedbe projekata te ih učiniti privlačnijima za investitore.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju