
U svibnju 2017. samo je jedan klik bio dovoljan da ransomware WannaCry paralizira više od 200 tisuća računala diljem svijeta. Najsnažniji udar dogodio se britanskom bolničkom sustavu National Health Service (NHS): otkazano je tisuće pregleda i operacija, liječnici nisu uspjeli stupiti u kontakt s pacijentima, kirurzi su zapisivali nalaze na papir, a hitna pomoć preusmjeravala je pacijente u druge bolnice. Gotovo osam godina poslije jasno je da takvi incidenti nisu iznimka nego novo normalno i da organizacije koje danas ne ulažu u kibernetičku sigurnost riskiraju da će sutra morati pokriti goleme troškove i ‘krpati‘ zastoj poslovanja ili djelovanja kao što je to bio slučaj s NHS-om, ali i nizom drugih javnih i poslovnih subjekata koje su doživjeli hakerski napad. Kako bi se minimizirale šanse za ostvarenje potonjih scenarija, a organizacije educiralo o potencijalnim prijetnjama, ali i rješenjima, Nacionalno koordinacijsko središte za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti (NKS) organizira drugu nacionalnu konferenciju ‘Kibernetička sigurnost: novi izazovi i prilike‘.
Važne novosti
Tijekom dvodnevnog događaja koji će se 28. i 29. svibnja održati na Sveučilištu u Zagrebu stručnjaci iz ključnih domaćih i europskih institucija raspravljat će o aktualnim temama iz područja kibernetičke sigurnosti, s naglaskom na zakonodavni okvir, provedbu Zakona o kibernetičkoj sigurnosti te mogućnosti financiranja putem nacionalnih i europskih programa. Predstavnici relevantnih ustanova kao što su Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost (NCSC-HR), Zavod za sigurnost informacijskih sustava (ZSIS) i Nacionalni CERT (CERT.hr) sudionicima će tako predstaviti novi regulatorni okvir te objasniti kako obvezama dati realnu, mjerljivu vrijednost; predstaviti Smjernice za provedbu samoprocjene kibernetičke sigurnosti – praktičan check up koji priprema tvrtke za nadolazeće revizije, te otkriti kako funkcionira PiXi, nacionalna platforma za prikupljanje, analizu i razmjenu podataka o prijetnjama i incidentima. Također, na konferenciji će biti predstavljen Poziv za dodjelu bespovratnih financijskih sredstava za unapređenje kibernetičke sigurnosti u mikro, malim i srednjim poduzećima.
Nepovratna sredstva
– Riječ je o prvom pozivu ovog tipa, koji će se raspisati sredinom godine, a kojim se hrvatskim korisnicima dodjeljuju sredstva iz programa Digitalna Europa – istaknula je Vlatka Marčan, pomoćnica ravnatelja CARNET-a i voditeljica NKS-a, te dodala da će prvi put biti predstavljen i Europski okvir za unaprjeđenje vještina – ključan alat za sadašnje i buduće stručnjake u području kibernetičke sigurnosti.
Napadi na bolničke sustave (u svijetu, ali i Hrvatskoj) povod su za raspravu i o Akcijskom planu za kibernetičku sigurnost bolnica i pružatelja zdravstvenih usluga – dokumentu koji će uvelike utjecati na buduću nabavu softvera, opreme i obuku osoblja diljem EU-a, ali i iznošenje primjera dobre prakse i razmatranje uloge donositelja politika u izgradnji učinkovitih sustava podrške. Tijekom panela i predavanja predstavnici malih i velikih tvrtki te javnog sektora iznosit će praktične primjere i rješenja, a bit će, dakako, pokrivena i aktualna tema – umjetna inteligencija i njezina povezanost s kibernetičkom sigurnošću. Prošlogodišnje izdanje konferencije privuklo je više od 300 sudionika, a i ove će biti besplatna i otvorena za sve zainteresirane: poslovni sektor, IT stručnjake, akademsku zajednicu, donositelje odluka, regulatore, gospodarsko-interesna udruženja i najširu javnost. Prijava na konferenciju je, stoga, već prvi korak u stvaranju sigurnog i otpornog digitalnog okružja, jer, ako se već ne može birati tko je sljedeća hakerska meta, može se odabrati – biti spreman.
Sadržaj nastao u suradnji s Nacionalnim koordinacijskim središtem (NKS).