Ukratko
StoryEditor

Dekarbonizacija zgrada kao temelj za održivu budućnost

30. Prosinac 2024.
Arthur Vašarević, Schneider Electricfoto Ratko Mavar

1. Schneider Electric je vodeći u dekarbonizaciji zgrada. Možete li podijeliti vašu viziju i kako ona odgovara globalnim klimatskim ciljevima?

Naša vizija u Schneider Electricu temelji se na stvaranju održivih, hiper-efikasnih i digitaliziranih zgrada budućnosti. Dekarbonizacija zgrada je neizostavan korak u globalnoj borbi protiv klimatskih promjena, s obzirom na to da zgrade doprinose s 37% ukupnih globalnih emisija ugljičnog dioksida. Kroz naš pristup „Elektrifikacija 4.0“, kombiniramo digitalizaciju i električnu energiju kako bismo omogućili optimalno korištenje energije i smanjenje emisija. Ovaj pristup nije samo tehnološka inovacija, već i alat za postizanje znatnih poslovnih prednosti.

2. Koji su konkretni koraci za postizanje neto nula emisija u zgradama?

Naš pristup podijeljen je u tri koraka:

Strategijom procjenjujemo trenutno stanje na razini portfelja i pojedinačnih zgrada. Razvijamo planove koji uključuju mjerljive ciljeve, kao što su smanjenje potrošnje energije, elektrifikaciju sustava i zamjenu fosilnih goriva obnovljivim izvorima energije. Digitalizacija je drugi korak koji obuhvaća implementaciju IoT, umjetnu inteligenciju i sustave za upravljanje energijom kako bismo kreirali jedinstvenu bazu podataka za donošenje informiranih odluka. Na primjer, naši softveri EcoStruxure™ Resource Advisor i Power Monitoring Expert omogućuju praćenje i optimizaciju potrošnje energije u stvarnom vremenu. Na temelju prikupljenih podataka predlažemo konkretne mjere kao što su modernizacija infrastrukture, prelazak na obnovljive izvore energije, korištenje mikromreža (kada je to moguće), te tranzicija na korištenje zelene električne energije, kako bi se ispunili preduvjeti dekarbonizacije.

3. Kako Schneider Electric pomaže tvrtkama u primjeni ovih rješenja?

Naša snaga leži u holističnom pristupu. Osiguravamo sveobuhvatnu podršku, od strategije do implementacije, zahvaljujući strateškoj suradnji sa kvalitetnim partnerima i ekspertima za različita područja.

4. Koji su primjeri uspješnih projekata?

Primjer iz SAD-a je kampus Aspiria, gdje smo implementirali sustave za digitalno upravljanje energijom i smanjili emisije za 36%, dok su energetski troškovi smanjeni za 1,5 milijuna dolara godišnje. U Europi, trgovački centar Lippulaiva u Finskoj koristi geotermalnu i solarnu energiju te mikromreže za postizanje energetske neutralnosti, što rezultira uštedom od 15% energije godišnje. Ove godine predstavili smo Kalkulator za dekarbonizaciju zgrada, inovativan online alat koji vlasnicima i operaterima zgrada omogućuje brzo procjenjivanje potencijala za smanjenje emisija i uštede energije. Jedan od uspješnih projekata u Hrvatskoj, u području dekarbonizacije, bila je digitalizacija, automatizacija i elektrifikacija uredsko skladišne zgrade tvrtke Nabla Slavonija, iz Antunovca pokraj Osijeka, koja se bavi inženjeringom, proizvodnjom i trgovinom elektroničkih proizvoda u pet slavonskih županija. Ta zgrada potvrda je svih prednosti koje se mogu postići gradnjom pametne, potpuno automatizirane zgrade, nastale integracijom Schneider Electric rješenja. Drugi primjer koji mogu istaknuti je Decathlon. Za njih smo osigurali rješenja koja omogućuju praćenje potrošnje energije u poslovnicama diljem Hrvatske. Implementacijom EcoStruxure Energy Hub sustava, Decathlon smanjuje ugljični otisak do 30% i postiže povrat ulaganja u osam godina. Projekt obuhvaća mjerenje potrošnje sustava poput grijanja i hlađenja te optimizaciju resursa pomoću analitike. Rješenja podržavaju ciljeve EU-a za smanjenje emisija, povećanje energetske učinkovitosti i održivost poslovanja.

Aktivnosti na dekarbonizaciji zgrada su i važan gospodarski faktor koji snažno utječe na tržište, ali pred sve nas u današnjem okruženje postavlja izazove koje moramo biti spremni prihvatiti i sa njima se proaktivno suočiti. Istraživanje koje je Schneider Electric proveo u suradnji sa Sveučilištem u Bostonu pokazuje da dekarbonizacija zgrada može otvoriti više od 2 milijuna novih radnih mjesta, što dodatno naglašava socioekonomske prednosti zelene tranzicije, ali i otvara pitanja kvalitetnih ljudskih resursa kojima ta radna mjesta možemo i moramo popuniti.

5. Koje su glavne prednosti dekarbonizacije za poslovanje?

Dekarbonizacija donosi brojne koristi. Smanjenjem operativnih troškova povećavate profitabilnost. Uz to, atraktivnost održivih zgrada na tržištu nekretnina povećava njihovu vrijednost. Štoviše, korporacije koje usvoje jasne ciljeve dekarbonizacije imaju veće šanse za privlačenje investicija i talenata.

6. Koji su planovi za budućnost?

Naš glavni cilj je ubrzati primjenu dekarbonizacije na globalnoj razini. Globalni smo lider u industrijskoj tehnologiji koji donosi stručnost u elektrifikaciji, automatizaciji i digitalizaciji svim pametnim industrijama, otpornim infrastrukturama podatkovnim centrima budućnosti, pametnim zgradama i intuitivnim domovima.  Pružamo integrirana AI rješenja za industrijski IoT kroz povezane proizvode, automatizaciju, softver i usluge, isporučujući digitalne blizance kako bismo omogućili profitabilan rast našim kupcima. U tu svrhu ćemo nastaviti razvijati napredne tehnologije, kao što su sustavi za upravljanje resursima i vijekom trajanja opreme. Želimo inspirirati i osnažiti tvrtke da preuzmu vodeću ulogu u stvaranju održivije budućnosti.

Dekarbonizacija zgrada nije samo ekološki imperativ, već i poslovna prilika. Schneider Electric kroz inovativne tehnologije i strateška partnerstva pomaže tvrtkama da ostvare svoje ciljeve i postanu lideri u održivosti.

30. prosinac 2024 09:41