Poznati ste u hrvatskoj javnosti kao čovjek koji je osnovao prvi sindikat za policijske službenike u Hrvatskoj u 1999. godini. Što vas je motivirao da organizirate sindikat policije?
- U lipnju 1991. prijavio sam se kao dobrovoljac u policiju, na iznenađenje mojih roditelja koji su tada radili u Njemačkoj i čija su očekivanja oko moje karijere bila drugačija. Oduvijek sam volio raditi s ljudima, pomagati im u teškim situacijama i davati podršku kad im je najpotrebnija. Empatija i socijalna osvještenost su dio mog karaktera i bilo mi je prirodno da se odlučim u vremenu kad se Hrvatska borila za slobodu raditi u policiji. Nikad nisam požalio, ispunjava te posao gdje imaš priliku biti good guy svaki dan, činiti puno dobrih stvari za ljude i zemlju. Radio sam u kriminalističkoj policiji 1999. godine, a tadašnji uvjeti rada za većinu mojih kolega bili su neusporedivo teži, izazovniji nego danas i to u svakom pogledu. U tim poratnim vremenima, bilo je raznih pritisaka i neopravdano teških uvjeta rada, potplaćenosti i nepravdi prema policijskim službenicima. Sindikat policije Hrvatske sam osnovao u okviru Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske prije 25 godina kao apolitičnu i politički neovisnu interesnu udrugu zaposlenih u MUP-u. Želio sam našu profesiju dovesti na višu razinu, da dobije dignitet koji zaslužuje u društvu.
Što za vas znači biti policijski službenik?
Kako su izgledali ti počeci, tko su vam bili suradnici s kojima ste izgradili ovu priču?
Početak je bio očekivano težak. Edin Sarajlić, inače dugogodišnji glavni tajnik SPH-a i moj prvi suradnik, pridružio mi se 2001. godine i zajedno smo stvarali strukturu Sindikata, organizirali glavne podružnice u svim županijama, upisivali članove. Edin i ja smo bili svaki dan na putu, obilazili smo cijelu Hrvatsku i naravno u prvim godinama sve smo plaćali svojim novcima, pa čak i kasu uzajamne pomoći. Znali smo voziti više od 500 tisuća kilometara godišnje kako bi obišli sve kolege na terenu. Bio je to intenzivan, žestok terenski rad. U počecima nam je puno pomogao Boris Kunst, predsjednik naše prve sindikalne središnjice. U tadašnjem MUP-u nisu bili sretni zbog postojanja našeg sindikata, dapače, ideja sindikata u policiji im je bila nezamisliva, tako da se dosta naših kolega kojima smo predložili da postanu povjerenici SPH-a bojalo. Ali uspjeli smo se oduprijeti svim pritiscima i danas, nakon 25 godina Sindikat policije Hrvatske (SPH) ima 22 podružnice diljem Hrvatske, s više od 15 tisuća članova i ujedno je najbrojniji i najjači sindikat u MUP-u, ali i u ostalim državnim službama. Ponosan sam na to.
Što se promijenilo u suradnji Sindikata policije Hrvatske i vaših institucionalnih sugovornika – Vlada i ministarstava u zadnjih dvadesetak godina?
S kojim ste ministrom MUP-a najbolje surađivali?
Zastupate i ostale državne službenike i namještenike u pregovorima s Vladom Republike Hrvatske oko kolektivnih ugovora?
Da, javnost to uglavnom ne zna, ali mi, kao Sindikat policije Hrvatske osim djelatnika u MUP-u, zastupamo i ostale državne službenike i namještenike u pregovorima s Vladom Republike Hrvatske oko kolektivnih ugovora za državne službenike i namještenike. Dosad smo puno puta pokazali da smo ravnopravan i utjecajan partner svakoj Vladi RH.
Jeste li zadovoljni s postignutim rezultatima Sindikata policije Hrvatske i što planirate dalje?
Zadovoljan sam jer smo se u proteklom razdoblju pozicionirali kao centralni pregovarač u državnim službama i jer smo omogućili porast prava u kolektivnom ugovoru, i u konačnici rast primanja kroz rast osnovice temeljem novog sustava plaća i kolektivnog ugovora. Postigli smo da policijski službenici imaju plaće veće od tisuću eura i da smo vratili određena prava koja su im bila oduzeta. Primjerice, policajac koji radi na terenu, uz prekovremene sate i noćne smjene može zaraditi preko 1500 eura. Naš je cilj bio i ostao isti, u fokusu nam je naš član zaposlenik MUP-a i državnih službi i borit ćemo se da su oni zadovoljni svojom plaćom, položajem i statusom u društvu. Želimo da policijski službenici imaju dobro mentalno zdravlje i podržavamo programe psihološke pomoći policijskim službenicima i njihovim obiteljima koji su sudjelovali u traumatskim situacijama. Pojačali smo suradnju s Institutom za javnu upravu na čelu s prof. dr. Ivanom Koprićem s kojim smo proveli dva EU projekta, a tiskali smo i nekoliko knjiga iz područja naše struke koje obrađuju teme zanimljive i korisne za naše članove. Planiramo i značajan upgrade, proširenje raznih vrsta pogodnosti u postojećem Klubu lojalnosti SPH-a, koji već ima značajne pogodnosti za naše članove iz područja bankarsko - financijskih usluga, kao što su krediti i osiguranja, auto industrije itd. - na nova područja obrazovanja, zdravstvenih usluga i turizma, da nabrojim samo nekoliko njih. Posebno me veseli ekskluzivna suradnja koju smo dogovorili s Crnim Jajem.