Na europskim se burzama u utorak ujutro trguje oprezno dok ulagači čekaju nove podatke o inflaciji u eurozoni i izvješća o bruto domaćem proizvodu (BDP) u pojedinim članicama tog bloka.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, pa je na putu prvog mjesečnog gubitka u posljednjih šest mjeseci.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,28 posto, na 8.169 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,06 posto, na 18.107 bodova. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,10 posto, na 8.073 boda.
Ulagači su oprezni jer će danas Eurostat objaviti prvu procjenu inflacije u eurozoni u travnju. Ti će podaci pokazati je li realno za očekivati da će Europska središnja banka uskoro smanjiti kamatne stope.
Uz to, danas će pojedine članice eurozone objaviti prvu procjenu kretanja BDP-a u prvom tromjesečju.
Već je objavljeno da je francusko gospodarstvo, drugo po veličini u eurozoni, poraslo 0,2 posto na kvartalnoj razini, nakon što je u posljednjem lanjskom kvartalu rast iznosio 0,1 posto.
A na azijskim su burzama cijene dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u plusu 0,4 posto, pa je na putu dobitka u ovom mjesecu od oko 1 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao više od 1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 0,4 posto. U Šangaju su, pak, blago pale.
Zabrinuta Kina
Ulagače u Kini zabrinuli su podaci koji ukazuju na usporavanje rasta gospodarstva.
Jutros je objavljeno da je PMI indeks proizvodne aktivnosti u travnju iznosio 50,4 boda, dok je mjesec dana prije iznosio 50,8 bodova.
PMI indeks neproizvodnih aktivnosti skliznuo je istodobno s 53 na 51,2 boda.
Većina ostalih azijskih prati jučerašnji rast Wall Streeta, kada je Dow Jones ojačao 0,4 posto, S&P 500 oko 0,3, a Nasdaq indeks 0,35 posto.
Rast S&P 500 i Nasdaqa ponajviše se zahvaljuje snažnom rastu cijena dionica nekoliko tehnoloških divova. Tako je cijena Tesle skočila više od 15, a Applea više od 2 posto.
U fokusu ulagača su, kao i prošloga tjedna, kvartalni poslovni rezultati, a većina kompanija izvijestila je o nešto većim nego što se očekivalo zaradama.
Osim toga, u fokusu ulagača bit će ovoga tjedna dvodnevna sjednica čelnika američke središnje banke, koja počinje u utorak.
Doduše, kako je inflacija u SAD-u i dalje povišena, nitko ne očekuje da će Fed na ovoj sjednici smanjiti kamatne stope, no ulagači će pažljivo analizirati priopćenje središnje banke i konferenciju za medije njezina predsjednika Jeromea Powella.
- Fed ovoga tjedna neće smanjiti kamatne stope, pa je najveće pitanje koliko će oštre poruke poslati čelnici središnje banke, koji su i dosad bili prilično oštri po pitanju inflacije i kamata - kaže Thomas Hayes, predsjednik u fondu Great Hill Capital.