Dužnici koji su prihvatili konverziju kredita u švicarskim francima (CHF) nemaju pravo na dodatno obeštećenje, poručila je u srijedu Hrvatska udruga banaka (HUB), na temelju odluke Vrhovnog suda u jednom revizijskom postupku.
Vrhovni sud RH je u revizijskom postupku donio odluku u predmetu Rev 637/2019-2 vezanom uz kredite u švicarskim francima, te tako preinačio odluke nižestupanjskih sudova i u cijelosti odbio tužbeni zahtjev čime je otvorio smjer za usklađivanje sudske prakse, navode iz HUB-a.
Vrhovni sud je iznio pravno stajalište da tužitelj koji je prihvatio zakonom propisane uvjete konverzije CHF kredita u eurske kredite nema pravo na povrat traženih iznosa temeljem odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi iz prvotnog ugovora. Takvo stajalište o učincima konverzije, kažu iz HUB-a, u skladu je i s ranije iznesenim stavom Vrhovnog suda u oglednom postupku, iz kojeg proizlazi da bi pravo na povrat traženih iznosa postojalo isključivo u slučaju da konverzija nije provedena u skladu sa zakonom.
"Svojom presudom Vrhovni sud je izrazio jasan stav u odnosu na smjer u kojem treba ići usklađivanje sudske prakse u odnosu na učinke konverzije provedene u skladu sa zakonom", ocjenjuju u HUB-u.
Ključna utvrđenja predmetne presude su, navode iz HUB-a, da je zakonom postignut cilj osigurati ravnopravan, a nikako povoljniji položaj u odnosu na dužnike koji su ugovore o kreditu inicijalno vezali uz euro.
HUB tvrdi i da su konverzijom potrošači obeštećeni i po osnovi tečajnih razlika i po osnovi promjenjivosti kamatne stope, i to kroz zakonom uspostavljeno pravilo o retroaktivnom priznavanju svih iznosa uplaćenih po osnovnom ugovoru, pa tako i svih mogućih preplata koje bi proizlazile iz osnovnog ugovora o kreditu stoga na strani banke nema stečenog bez osnove.
Naposljetku, sklapanje ugovora o konverziji temeljilo se na informiranom pristanku i volji potrošača, napisali su iz bankarskog udruženja.