
Piše: Davor Car, direktor za rizike i tehniku osiguranja, GrECo Croatia
Građevinska industrija sve je više pod pritiskom da postane održivija i to ne samo zbog direktiva Europske unije i cilja za postizanje klimatske neutralnosti Europe do 2050. Naime potražnja na globalnoj razini za održivim zgradama u većim gradovima sve više premašuje ponudu.
Pogledajmo najosnovniju vremensku crtu izgradnje: izrada konceptualnog dizajna, razmatranje izvedivosti, osiguranje financiranja, traženje osiguranja, zapošljavanje developera i gradnja. To se čini jednostavnim, ali s održivošću koja postaje sve važnija, postoje prepreke koje treba prevladati.
Rješenja po mjeri
Najveće pitanje u svakom građevinskom projektu je odakle dolazi financiranje. Implementacijom ESG-a, banke sve više daju prednost zelenom financiranju društvima i projektima s održivim etosom. Koriste koncepte koji se temelje na taksonomiji EU-a kao okvir za usmjeravanje svojih odluka o financiranju ili imaju nove ključne pokazatelje uspješnosti za izvješćivanje, kao što je omjer zelene imovine. Zatim žele znati je li građevinski projekt osiguran i jesu li pokriveni svi rizici od početka do kraja projekta. Međutim, niti jedan projekt neće se financirati bez odgovarajućeg osiguranja. Sustavne promjene poput ESG-a nose nove rizike, pa se tako pojavljuje i pitanje osiguravatelja na koji način izračunati i procijeniti te nove rizike, koji nisu od prije poznati. Kada nastanu ovakve poteškoće, može se dogoditi da osiguratelji odbiju osigurati konkretan rizik, što onda dovodi u pitanje i financiranje banke te zahtijeva značajne dodatne kolaterale.
Da bi zelena gradnja osigurala financiranje i osiguranje, potreban je otvoreni dijalog između industrije, osiguranja i financijskog sektora, a broker u osiguranju i reosiguranju s velikim iskustvom s obnovljivim izvorima energije i građevinskim sektorom nezaobilazan je korak u stvaranju ovog dijaloga. Osigurateljna pokrića i jamstva – obveze osiguranika da se zaštite od potencijalnih potraživanja mogu obilovati tehnološkim zahtjevima, a postizanje uravnoteženog kompromisa između cijena i opsega pokrića kako bi se i dalje osigurala vrijednost osiguranja je ključno. Dobar broker će svakom riziku pristupiti individualno i previdjet će novonastale rizike koji ranije nisu viđeni ili nisu bili utjecajni. Oni će svojim klijentima pružiti rješenja po mjeri. To je ono čime se ponosimo u GrECo-u i tu smo vidjeli najveće uspjehe s našim klijentima dok prelaze u zeleniju budućnost.
Ključno za realizaciju projekta
Ne zaboravimo spomenuti i ostale već poznate rizike, odnosno rizike gradnje i montaže, odgovornost prema trećima, odgovornost poslodavaca, odgovornost izvođača za onečišćenje okoliša, profesionalnu odgovornost, rizik s obzirom na građevinska postrojenja i strojeve te osiguranje robe u prijevozu. Neovisno o kojim je konkretno rizicima riječ, ključno je da građevinski subjekti koji su im izloženi dovoljno rano stupe u kontakt sa svojim brokerom kako bi jasno artikulirali rizik i zajedno s njim odabrali najbolje opcije plasmana. Za realizaciju profitabilnih projekata ključno je angažirati brokera i provesti sveobuhvatne mjere za minimiziranje rizika.
GrECo već 100 godina podupire poslovne subjekte točnim procjenjivanjem njihovih rizika, minimiziranjem neizvjesnosti i prihvaćanjem isključivo sigurnosti kao pokretača poslovanja. Kao vodeći korporativni konzultant za rizike i broker u osiguranju i reosiguranju u srednjeistočnoj i jugoistočnoj Europi svojim klijentima nudi individualna rješenja u upravljanju rizikom i osiguranjem te je pouzdan i lojalan partner u svim pitanjima, nudeći progresivna i prilagođena rješenja.