Ukratko
StoryEditor

Kineske kompanije sustižu konkurenciju u opremi za izradu čipova

14. Svibanj 2025.
Kina, čipovi, poluvodičifoto Shutterstock
Slabost Kine u sektoru proizvodnje čipova je nedostatak litografskih sustava potrebnih za izradu čipova manjih od sedam nanometara

Kineski proizvođač opreme za izradu čipova SiCarrier, koji blisko surađuje s Huaweijem, podigao je prašinu najavom širokog asortimana novih proizvoda, signaliziravši tako da kineske kompanije sustižu svjetsku konkurenciju u sektoru.

Kina je tijekom posljednje dvije godine bila najveći svjetski kupac opreme za proizvodnju poluvodičkih pločica. Prema podacima informacijske platforme za industriju poluvodiča TechInsights, Kina je prošle godine kupila takva postrojenja u vrijednosti 41 milijarde dolara, ostvarivši 40-postotni udio u globalnoj trgovini.

U 2025. kineska potrošnja na strojeve trebala bi se smanjiti prvi puta od 2021., na 38 milijardi dolara, uz udio u globalnoj trgovini od 20 posto, rekao je analitičar TechInsightsa Boris Metodiev početkom godine. Kina je u 2023. i 2024. bila globalni pokretač rasta globalnog sektora opreme za proizvodnju poluvodiča, a brojne kineske kompanije ubrzale su kupnju strojeva kako ne bi, zbog američkih sankcija, ostale bez zaliha.

U 2020. SAD je počeo ograničavati izvoz proizvoda iz sektora proizvodnje čipova, što je Kinu potaknulo na još veća ulaganja u domaću proizvodnju, a predsjednik Xi Jinping pozvao je na smanjenje kineske ovisnosti o stranim dobavljačima postrojenja za proizvodnju čipova. Domaće kompanije reagirale su proširenjem asortimana svojih strojeva, nastojeći sustići svjetsku konkurenciju, a SiCarrier, primjerice, nastoji u svoj asortiman uvrstiti alate i strojeve za sve postupke u proizvodnji poluvodiča.

Prošle godine u ukupnoj kineskoj kupnji opreme za proizvodnju poluvodičkih pločica, strojevi proizvedeni u Kini imali su udio od samo 11,3 posto. Iako je udio prilično nizak, udvostručen je u odnosu na 2020. kad je iznosio 5,1 posto.

Nedostatak naprednih sustava

Najveća slabost Kine u sektoru strojeva za proizvodnju čipova je nedostatak najnaprednijih litografskih sustava potrebnih za izradu čipova od sedam nanometara i manjih.

Nizozemski ASML najveći je svjetski proizvođač takvih sustava za izradu uzoraka na supstratima. Zbog pritiska iz SAD‑a ASML od 2019. ne može svoje najnaprednije strojeve temeljene na ekstremnoj ultraljubičastoj (EUV) litografiji prodavati Kini.

To je kineske kompanije prisililo na uvoz manje sofisticiranih sustava temeljenih na tehnologiji duboke ultraljubičaste (DUV) litografije kako bi mogle proizvoditi čipove od sedam nanometara. Prošle godine SAD je Kini zapriječio pristup ASML‑ovim naprednim strojevima za DUV litografiju uranjanjem.

Shanghai Micro Electronics Equipment Group (SMEE), jedina kineska kompanija s komercijalno dostupnim litografskim sustavima, nudi opremu koja može podržati proizvodnju čipova veličine 90 nanometara, što daleko zaostaje za ASML‑ovim strojevima.

SiCarrierovi patenti ukazuju na to da kompanija razvija sustave za DUV litografiju, ali startup još uvijek nije predstavio te proizvode. U proizvodnoj liniji za izradu naprednih poluvodiča upotrebljava se više od tri tisuće alata za izradu uzoraka, obradu i pregled. Prema podacima konzultantske kompanije IDC, kineski omjer samodostatnosti za opremu koja može proizvoditi čipove od sedam nanometara ili manje još uvijek je manji od 10 posto.

S druge strane, kineski omjer samodostatnosti za opremu koja se upotrebljava u uklanjanju i čišćenju fotootpornih premaza dosegnuo je 50 posto, izjavio je viši analitičar za sektor poluvodiča u kompaniji IDC, Galen Zeng.

Kineski proizvođači tih alata su, između ostalih, Naura i ACM Research Shanghai.

Naura ima najširi portfelj proizvoda, a obuhvaća strojeve za postupak taloženja, u kojem se tanke folije nanose na silikonske pločice, te strojeve i alate za postupke suhog jetkanja, termalne obrade i čišćenja. Kompanija je 2024. ostvarila prihod od 29,8 milijardi juana (4,1 milijardu dolara), pet puta više nego 2020.

Drugi veliki kineski proizvođač opreme za čipove je Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc (AMEC). Ta kompanija usmjerena je na proizvodnju alata za suho jetkanje koji uklanjanju višak materijala s površine silikonske pločice, ali brzo širi i proizvodnju opreme za postupak taloženja.

Prihodi AMEC‑a učetverostručili su se od 2020., dosegnuvši 9,1 milijardu juana prošle godine.

14. svibanj 2025 15:32