Cijene dizela naglo su porasle nakon što je SAD uveo sankcije ruskom naftnom sektoru, raspirivši predviđanja o smanjenoj opskrbi, prema analitičarima i podacima LSEG-a.
SAD je prije tjedan dana uveo sankcije ruskim naftnim kompanijama Gazprom Neftu i Surgutneftegazu i 183 broda koji su prevozili rusku naftu. Meta su mjera i trgovci, osiguravatelji i prijevoznici ruske nafte.
Washington poduzima ‘opsežne‘ mjere protiv ključnog ruskog izvora prihoda za financiranje rata protiv Ukrajine, rekla je ministrica Janet L. Yellen. Logika je sankcija ‘obuhvatiti svaku fazu ruske proizvodnje i distribucije nafte‘, rekao je dužnosnik Bijele kuće, dodajući da bi njihova primjerena provedba u djelo mogla smanjiti ruske prihode za više milijardi mjesečno.
Trgovci i brokeri u sektoru prijevoza upozorili su ovaj tjedan da su nakon odluke o sankcijama cijene prijevoza nafte supertankerima naglo porasle.
U petak analitičari su upozorili da je naglo poskupio i dizel čije su cijene već bile povišene zbog niskih temperatura na sjevernoj hemisferi.
- Profitne marže (dizela) porasle su nakon vijesti o sankcijama i očekujemo značajne poremećaje u ruskom izvozu dizela - rekla je analitičarka Energy Aspectsa Natalia Losada.
Izvoz dizela iz rafinerija Gazprom Nefta i Surguneftegaza mogao bi se smanjiti za najmanje 150 tisuća barela dnevno, dodala je Losada. U četvrtak dizel je u terminskim ugovorima s rokom isporuke od 30 dana bio skuplji za čak 50,25 dolara po toni nego u terminskim ugovorima s rokom isporuke za šest mjeseci, pokazuju podaci LSEG-a. Razlika u cijeni najveća je u deset mjeseci.
Rafinerijska marža za dizel iznosila je u četvrtak 20 dolara po barelu i bila je najviša u pet i pol mjeseci. U Aziji su rafinerijske marže za dizel u ponedjeljak skočile za osam posto, najsnažnije od rujna, i premašile su nakratko 17 dolara po barelu. U četvrtak spustile su se na 16,50 dolara po barelu. U SAD-u su cijene dizela u terminskim ugovorima prošli petak poskočile više od pet posto, najsnažnije od listopada. U četvrtak dosegnule su 111 dolara po barelu, najvišu razinu u šest mjeseci. Dizel s rokom isporuke od 30 dana skuplji je više od 10 dolara od od dizela s rokom isporuke za šest mjeseci.
Trgovci i rafinerije uračunavaju u cijene goriva i prerade veće troškove sirove nafte, rekla su dva izvora u trgovinskim krugovima u Singapuru, dodavši da smanjena ponuda ruskog dizela vjerojatno neće u značajnoj mjeri izravno utjecati na azijska tržišta.
Europa je do zapadnih sankcija u 2022. godini bila najveći kupac ruskog dizela, a sada ga kupuje u Indiji, na Bliskom istoku i u SAD-u.
Većina od 183 sankcionirana broda prevozila je sirovu naftu i lož ulje, a ne dizel, ali strahuje se da bi sankcije mogle utjecati na rad rafinerija u Indiji i Kini i smanjiti njihovu proizvodnju i izvoz dizela u Europu, rekao je analitičar Sparta Commoditiesa James Noel-Beswick.
Najveći su kupci ruskog dizela danas Turska i Brazil koji će zbog sankcija morati potražiti druge prodavače, poput SAD-a i zemalja Bliskog istoka, ako opskrba iz Rusije bude u značajnoj mjeri poremećena, objašnjava Noel-Beswick.
To će pak značiti da europski kupci dizela mogu računati na žešću konkurenciju u nabavi, dodao je.
Drugi analitičari drže pak da će se tržište na kraju prilagoditi sankcijama.
- Zapravo ne očekujemo veće promjene u opskrbi ruskim proizvodima budući da ista količina može putovati na ista odredište, samo tankerima koji nisu pod sankcijama - rekao je analitičar FGE Energy Eugene Lindell.