Ukratko
StoryEditor

Pad proizvođačkih cijena u Hrvatskoj dvostruko snažniji od prosjeka eurozone

05. Lipanj 2024.
pad inflacije, inflacija, smanjivanje, usporavanje, drop, cijenefoto Shutterstock

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni smanjile su se i u travnju, a u Hrvatskoj pad je bio dvostruko snažniji od prosjeka, pokazali su u srijedu podaci Eurostata.

Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni smanjile su se u travnju za jedan posto u odnosu na ožujak kada su, prema revidiranim podacima, bilježile upola blaži pad, pokazuju izračuni Eurostata.

U EU smanjile su se za 0,7 posto, nakon revidiranog 0,6-postotnog pada u ožujku.

Najveći uteg cijenama bio je i u travnju energetski sektor, čiji su proizvodi u eurozoni pojeftinili za 3,6 posto, znatno snažnije nego u ožujku. U EU cijene su im se smanjile za 2,5 posto, gotovo istim tempom kao i u ožujku. 

Proizvođačke cijene u drugim sektorima tek su neznatno porasle, a najviše u sektoru intermedijarnih dobara, za 0,3 posto u eurozoni odnosno za 0,2 posto u EU.

Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni i EU porasle su u travnju za 0,2 posto na oba područja, izračunao je europski statistički ured.

Hrvatska uz Grčku

Najviše su u travnju na mjesečnoj razini, prema Eurostatovim podacima, pale proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Francuskoj, za 3,6 posto.

Slijedi Hrvatska s padom proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda u travnju za 1,9 posto u odnosu na ožujak kada su bile porasle za 0,2 posto.

Blizu je i Grčka gdje su cijene industrijskih proizvoda bile niže za 1,8 posto nego u ožujku.

Najveći rast cijena bilježila je pak Danska, za 2,8 posto. Slijedi Irska gdje su uvećane za 0,8 posto, pokazuje Eurostatovo izvješće.

Jeftinija energija

Na godišnjoj razini proizvođačke cijene industrijskih proizvoda smanjile su se u travnju za 5,7 posto u eurozoni i za 5,5 posto u EU, izračunali su statističari.

U ožujku bile su pale za 7,8 posto u zoni primjene zajedničke europske valute i za 7,6 posto na razini Unije.

Daleko najveći pad proizvođačkih cijena na godišnjoj razini bilježio je i u travnju energetski sektor, za 14,7 posto u eurozoni i za 13,5 posto u EU.

Zamjetno su se smanjile i cijene intermedijarnih dobara, za 3,9 posto u eurozoni odnosno za 4,2 posto u EU.

Najviše su pak poskupjela kapitalna dobra, za 1,5 posto u eurozoni i za 1,6 posto u EU.

Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih dobara pale su za jedan posto u eurozoni i za 1,2 posto u EU.

Dvoznamenkasta trojka

Najviše su u odnosu na prošlogodišnji travanj pale proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Slovačkoj, za 22,8 posto. Slijede Irska i Bugarska gdje su bile niže za 13,7 odnosno za 10,6 posto.

Pad proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda bilježila je u travnju i Hrvatska, za 2,0 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, kao i u ožujku.

Gotovo isti pad bilježila je u travnju i Irska, za 2,1 posto.

Daleko su pak najviše porasle proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Luksemburgu, za 18 posto.

Slijedi Češka gdje su uvećane za 1,4 posto.

14. listopad 2024 20:22