Ukratko
StoryEditor

Sloboda medija na dosad najnižoj razini, Hrvatska drastično pala

02. Svibanj 2025.
sloboda medija
Hrvatska je u samo godinu dana pala za dvanaest mjesta na ovoj listi, što nikako nije pohvalno za Vladu RH

Sloboda medija je u svijetu gora nego ikad, prema najnovijoj globalnoj ljestvici koju su u petak objavili Reporteri bez granica, a u kojoj se navodi da je izvještavanje najslobodnije u Europi, prenose svjetske novinske agencije.

- Globalna situacija slobode izvještavanja u 2025. je na najnižoj razini ikad. Više od polovice svjetskog stanovništva živi u zemljama s ‘vrlo ozbiljnom‘ situacijom -  navodi organizacija u svojoj analizi.

Europa i dalje ostaje regija svijeta u kojoj novinari mogu najslobodnije izvještavati, rekla je skupina za ljudska prava.

Za Hrvatsku koja je na 60. mjestu, nakon što je u godinu dana pala za 12 mjesta, navodi se da SLAPP tužbe financijski iscrpljuju medije.

- Iako je medijski krajolik raznolik i dinamičan, vlada nije uspjela zaštititi novinare od strateških tužbi SLAPP i napada organiziranog kriminala te je vršila pritisak na medije - ocjenjuje RSF.

RSF je upozorio na "alarmantnu degradaciju slobode izvještavanja" u Sjedinjenim Državama pod predsjednikom Donaldom Trumpom, kao i na "neviđene" poteškoće za neovisne novinare diljem svijeta.

Reporteri bez granica sa sjedištem u Parizu medijske slobode posljednjih 23 godine. Norveška ostaje predvodnik i uzor na globalnoj ljestvici, a slijede je Estonija i Nizozemska. Na dnu ljestvice nalaze se Kina, Sjeverna Koreja i Eritreja, na mjestima od 178. do 180.

Situacija je ocijenjena kao "dobra" samo u sedam zemalja, a sve se nalaze u Europi.

- Osim krhke sigurnosne situacije i rastućeg autoritarizma, ekonomski pritisak posebno uzrokuje probleme medijima diljem svijeta - ocijenili su Reporteri bez granica.

Globalno, "više od polovice svjetske populacije sada živi u zemljama u kojima situaciju medijskih sloboda kategoriziramo kao vrlo ozbiljnu", rekla je Anja Osterhaus, generalna direktorica RSF-a. "Neovisno novinarstvo je trn u oku autokratima."

To zauzvrat ima ekonomski utjecaj, rekla je.

- Kad novinari osiromaše, više nemaju sredstava da se odupru neprijateljima tiska - onima koji se zalažu za dezinformacije i propagandu.  Ako mediji financijski ‘presuše‘, tko će otkriti dezinformacije, lažne informacije i propagandu? Uz našu svakodnevnu borbu za sigurnost novinara, stoga smo također predani jačanju ekonomskih temelja novinarstva - rekao je Bocande u izjavi.

Mediji se bore za održivo poslovanje u 160 zemalja diljem svijeta, navodi se u izvješću.

Rangiranje medijskih sloboda procjenjuje situaciju u zemlji ili teritoriju u pet kategorija: politika, pravo, gospodarstvo, društvena kultura i sigurnost.

RSF je istaknuo kako je Trump dodatno pogoršao teške uvjete ukidanjem američke financijske potpore medijima poput Glasa Amerike i Radija Slobodna Europa/Radio Liberty (RFE/RL), kao i američke pomoći za inozemni razvoj koja je pomagala medijima u inozemstvu.

Nakon pada od 11 mjesta u 2024. godini, Sjedinjene Države pale su za još dva mjesta na 57. mjesto na Svjetskom indeksu slobode tiska za 2025. godinu, jedno iza nekadašnjeg ratom razorenog Sijera Leonea u zapadnoj Africi.

- U Sjedinjenim Državama, drugi mandat Donalda Trumpa kao predsjednika doveo je do alarmantnog pogoršanja medijskih sloboda, što ukazuje na autoritarnu promjenu u vladi. Njegova administracija koristi institucije kao oružje, smanjila je podršku neovisnim medijima i marginalizira novinarerekao je RSF.

Veliki dijelovi Sjedinjenih Država sada su u smislu vijesti pustinje, rekao je RSF.

Odbor za zaštitu novinara (CPJ) također je u srijedu upozorio da medijske slobode u Sjedinjenim Državama padaju te je pozvao redakcije da formiraju jedinstveni front protiv "rastuće plime prijetnji" s kojima se suočavaju.

Među zemljama koje su pretrpjele veliki pad medijskih sloboda u protekloj godini je Argentina koja je pala za 21 mjesto na 87. mjesto pod desničarskim Trumpovim saveznikom Javierom Mileijem.

RSF je također ponovno istaknuo tešku situaciju palestinskih novinara koji izvještavaju o razornom izraelskom bombardiranju Gaze.

- U Gazi je izraelska vojska uništila redakcije, ubila gotovo 200 novinara i nametnula potpunu blokadu Pojasa dulje od 18 mjeseci - navodi se.

Izrael je u međuvremenu pao za dodatnih 11 mjesta na 112. mjesto i "nastavlja s represijom nad vlastitim medijima".

02. svibanj 2025 09:26