Teško je jednoznačno procijeniti sistemsku važnost pojedine kompanije, odnosno kolike bi bile gospodarske, društvene ili političke posljedice propasti pojedine tvrtke koje država ne bi mogla ignorirati. U hrvatskom su kontekstu, osim banaka i nekoliko privatnih tvrtki, tvrtke too big to fail uglavnom povezane s državnim vlasništvom ili strateškim sektorima poput energetike i transporta. Koje su tvrtke sistemski važne za Hrvatsku, doznajte u ovotjednoj temi broja.
S vremenom se politička stabilnost lako pretvori u uspavanost i neambicioznost u osmišljavanju i provedbi politika vlade kojoj nikakva ozbiljnija konkurencija ne puše za vrat. Monopol je ugodan, ali otupljuje. Vladajućima se učini da mogu raditi ili ne raditi što god žele. Vodi li prevelika politička stabilnost u ekonomsku nestabilnost u ovotjednoj kolumni piše Liderov glavni urednik Miodrag Šajatović.
Kada se zbroje i oduzmu svi komentari o dvogodišnjici eura, puk veli da eure uvijek pretvara u kune kako bi znao što ne kupiti! Ili, ako to ne bi kupio u kunama, neće kupiti ni u eurima – i sve to dok tim istim eurima probija sve rekorde potrošnje. U novom broju čitajte što se promijenilo u Hrvatskoj dvije godine nakon uvođenja eura.
Mađarska bankovna grupacija OTP postala je jedan od vodećih financijskih igrača ‘istočno od Beča‘. Zasad posluje u jedanaest država istočne Europe i postsovjetskih zemalja te ima sedamnaest milijuna klijenata. Arhitekt uspjeha OTP banke njezin je dugogodišnji prvi čovjek Sándor Csányi, milijarder koji njeguje bliske odnose sa samim vrhom mađarske politike, koji je u intervjuu za Lider govorio o poslovanju u Hrvatskoj i svijetu, te planovima za budućnost.
Uz to, razgovarali smo i s Mortenom Rudom Pedersenom, osnivačem Grupe Rud Pedersen, donijeli smo priču o konzultantskoj kući Spring+shift, a posvetili smo se i analizi zagrebačke kompanije Ing-grad i eventualnom izlasku na burzu.