Testosteron na recept: Muževnost 2.0 ili velika pogreška?

TRT poboljšava koncentraciju, podiže kondiciju, čisti brain fog i vraća muškarcima njihov mladenački libido i energiju. No, postoji kvaka
Muškarci u tridestima i četrdesetima sve su više izloženi oglasima na društvenim mrežama koji promoviraju testosteronsku nadomjesnu terapiju (TRT) koju sami mogu ubrizgati u tijelo ili ju primijeniti putem raznih krema ili gelova.
Niska razina testosterona, prema novim reklamama, odgovorna je za sve, od lošeg raspoloženja do povećanog rizika od demencije. Svojim pristašama i vjernim korisnicima, među kojima je i najpopularniji podcaster na svijetu, Joe Rogan, koji o tome često javno govori, TRT poboljšava koncentraciju, podiže kondiciju (i još štošta), čisti tzv. brain fog i vraća muškarcima njihov mladenački libido i energiju.
Rješava sve probleme
Ipak, brojni liječnici upozoravaju da postoji rizik od ozbiljnih nuspojava poput neplodnosti. Kad ga muškarci počnu uzimati, upozoravaju, mogli bi biti prisiljeni doživotno ga uzimati. Naime, kada se testosteron uvede umjetno, tijelo zaustavlja prirodnu proizvodnju hormona, što također zaustavlja proizvodnju sperme u tijelu. Kod većine muškaraca to se poništi kada prestanu s TRT-om, ali kod nekih je to trajna nuspojava.
Dodatak testosterona dugo se propisivao muškarcima s medicinskim sindromom hipogonadizma u kojem muško tijelo proizvodi ekstremno niske razine hormona, ali novi trend internetskih klinika za TRT koji je započeo u SAD-u i već je prisutan u cijeloj Europi, preporučuje ga za širok i prilično nejasan raspon simptoma, uključujući loše raspoloženje i probleme sa spavanjem.
Popularnost TRT-a u SAD-u je počela rasti prije otprilike deset godina među muškarcima u pedesetima i šezdesetima, a klinike su ga promovirale kao rješenje za takozvanu 'mušku menopauzu' ili 'andropauzu', problem koji je navodno povezan s niskom razinom energije i muževnosti, ali većina liječnika tvrdi da takvo nešto uopće ne postoji. Iako testosteron prirodno opada s godinama, (oko jedan posto nakon četrdesete) ne postoji nagli pad ekvivalentan menopauzi kod žena, kada razine estrogena i progesterona počinju puno drastičnije padati.
Posljednjih godina sve su aktivnije privatne ordinacije koje promoviraju ovaj tretman, a počele su ciljati i mlađe muškarce. Jedan od glavnih čimbenika iza ove promjene bio je niz studija koje su pokazale da su prethodni strahovi od rizika srčanog i moždanog udara uzimanja testosterona bili neutemeljeni. Privatne klinike su rezultate tih studija uzeli kao čvrste dokaze i otvorili sezonu prodaje testosterona, ali unos vanjskog testosterona može imati zaista ozbiljne posljedice.
Muškarci sa ženskim grudima
Na primjer, smanjuje se prirodna proizvodnja hormona i sperme, što može dovesti do smanjenja plodnosti. U nekim slučajevima, testisi se smanjuju, a prirodni oporavak bez dodatnih lijekova, kao što smo već naveli, nije uvijek moguć. Terapija također može postati cjeloživotna muka zbog jednog dobrog oglasa na Instagramu koji vas je natjerao da u sebe unosite dodatne hormone, što znači da morate biti spremni mjesečno trošiti i do 300 eura na terapiju. Naravno, valja napomenuti da samoinicijativno korištenje TRT-a sa sobom nosi i mali milijun drugih rizika od nuspojava poput povećanog rizika gubitka kose, povećanja muških dojki (ginekomastija), problema s mentalnim zdravljem i srčanim funkcijama.
Zbog toga brojni stručnjaci (ne mislimo na Joea Rogana) upozoravaju da komercijalizacija TRT-a dovodi do banalizacije ozbiljne hormonske terapije. U mnogim slučajevima muškarci primaju terapiju iako se njihova razina testosterona nalazi unutar referentnih granica, a u pozadini često stoji poslovni model koji potiče propisivanje bez obzira na stvarne potrebe, uz minimalne informacije o rizicima, uključujući smanjenje plodnosti.
Tijekom pandemije, telemedicinske usluge u SAD-u dobile su privremeno dopuštenje za propisivanje testosterona bez fizičkog pregleda. Istraživanja su pokazala da većina takvih servisa ne upozorava dovoljno na moguće posljedice, a neke platforme ciljano podižu razine testosterona iznad prirodnih granica.
Unatoč popularnosti, valja upozoriti da nijedan testosteronski proizvod nije odobren za usporavanje ili poništavanje procesa starenja te je vrlo jasna razlika između terapijskog korištenja i zlouporabe hormona. Ipak, zbog sveprisutne kulture beskonačne optimizacije tijela i uma, testosteron je uz pomoć pop kulture postao simbol 'muškosti 2.0'. No, kad se hormonska terapija koristi bez potvrđene medicinske potrebe, posljedice su gore nego što možete zamisliti. Zato pripazite sljedeći put kada vas namame s mužjačkim reklamama i prisjetite se svih silnih nuspojava kada razmišljate o bržem načinu za dolazak u mladenačku formu. Sve je to moguće i bez hormona!