Trendovi

Trulež mozgova: Gdje si bio 2025. godine?

Koliko vam je puta Špijuniro Golubiro sletio u blizinu ili su vas zaskočili Tralalero Tralala, Brr Brr Patapim i Ballerina Cappuccina?

Brr Brr Patapim, Brr Brr Patapim, Tralalero Tralala ili Tung Tung Sahur... Znam da vam ovo ne znači ništa, nije ni meni, ali postoji ritam na koji se to može otpjevati i upravo sam zahvaljujući toj pjesmi od svoje sedmogodišnjakinje doznao o čemu je riječ. Dobro, nisam baš doznao jer nisam na TikToku, a nije ni moje dijete, ali ti memovi ili brainrotovi već su našli svoj put i do dječjih učionica. Iako ni klinci ne znaju o čemu je točno riječ, čini se da im je ful zabavno ponavljati te, rekli bi stariji, bedastoće.

I to je samo početak tih suludih likova, ima ih mnogo. Sve je u Hrvatskoj počelo s golubom zvanim Špijuniro Golubiro; nakon njega pojavio se Bombardiro Crocodilo, a onda i Ballerina Cappuccina. Nakon toga se besmisao likova samo nastavio i trenutačno ih je tko zna koliko u bespućima interneta.

Brainrot-humor

I o čemu je tu zapravo riječ? Ako ste rođeni nakon 2000., vjerojatno vam taj besmisao ima neki smisao; ali ako ste nešto stariji, teško je pronaći ga u tim memovima i likovima koje stvara umjetna inteligencija uz pretjeranu naraciju i nasumično spajanje riječi i zvukova. Likovi kao što su Chimpanzini Bananini (čimpanza i banana), Bombardiro Crocodilo (krokodil spojen s bombarderom) ili Ballerina Cappuccina (baletna figura s glavom šalice kave) dio su svijeta koji djeca stvaraju, dijele i šire uglavnom po TikToku. Ipak, iza toga kaosa krije se neka vrsta strukture.

Ovaj članak je dostupan prijavljenim korisnicima.
Registrirajte se bez troška i otvorite vrata Liderova sadržaja – prvih pet zaključanih članaka svakog mjeseca čeka na vas.
Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju
vezani članci