Analiza ESG ratinga (okolišno, društveno i korporativno upravljanje) Hrvatske gospodarske komore (HGK) pokazala je da je prerađivačka industrija najbolja po rezultatima održivosti, izvijestili su u utorak iz HGK.
Prema analizi, kako se navodi u priopćenju, poduzeća koja su orijentirana na EU tržište imaju viši ESG rating u odnosu na poduzeća koja su orijentirana na domaće tržište i zemlje izvan EU. U deset najboljih poduzeća, nalazi se njih šest iz prerađivačke industrije, a iz Komore napominju kako to ne čudi s obzirom na stroge regulatorne i tržišne zahtjeve u području okolišnog upravljanja u toj industriji.
Analiza je pokazala i kako poduzeća s većom fluktuacijom zaposlenika imaju lošiji rating, posebno za poduzeća u sektorima gdje postoji izražen nedostatak radne snage.
"Pred hrvatskim je gospodarstvom još veliki put u ostvarenju ravnopravnosti iz perspektive broja žena na upravljačkim pozicijama jednu razinu ispod uprave, gdje skoro polovica tvrtki nije ostvarila ravnopravnost", istaknuli su iz HGK.
Navode i kako su rezultati analize pokazali i da poduzeća koja posjeduju certificirane sustave upravljanja imaju veći ESG rating HGK, što pokazuje da posjedovanje certifikata olakšava i osigurava usklađenost s Europskim standardima izvještavanja o održivosti (ESRS).
Manje od 15 posto poduzeća ima procjenu klimatskih rizika i utjecaja klimatskih promjena na poslovanje poduzeća. Nešto više od 10 posto poduzeća utvrdilo je usklađenost djelatnosti koje obavljaju s tehničkim kriterijima usklađenosti prema taksonomiji EU, stoga tu postoji prostor za napredak.
Dio poduzeća ostvario je maksimalan broj bodova u područjima društvenog i korporativnog upravljanja, a u području okolišnog upravljanja nijedno od poduzeća nije ostvarilo maksimalan broj bodova.
Bolji rezultati u području korporativnog upravljanja u odnosu na prošlu godinu
U odnosu na rezultate ESG ratinga HGK za 2023., ove godine se primjećuju bolji rezultati u području korporativnog upravljanja, što ukazuje na porast svijesti o važnosti upravljanja za prilagodbu novim zahtjevima tržišta i regulative, naveli su iz Komore.
Voditeljica Odjela za energetiku, zaštitu okoliša i komunalno gospodarstvo HGK Tamara Kelava je kazala kako sve aktivnosti koje provode s ciljem jačanje spremnosti gospodarstva na ESG kriterije nisu samo priprema za trenutne obveze, već i temelj za prilagodbu budućim izazovima.
– Zahvaljujući sustavnom pristupu i kontinuiranoj podršci, pridonosimo da gospodarstvo bude spremno ne samo za rastuće regulatorne zahtjeve, već i za aktivno stvaranje vrijednosti kroz ESG transformaciju – poručila je.
Iz HGK u priopćenju ističu kako tvrtke koje usvajaju održive prakse ne samo da troše manje, već i otvaraju put za dodatne inovacije kroz bolju alokaciju resursa. Takve tvrtke privlače investitore i grade povjerenje među dionicima, što ih čini dugoročno sigurnijim ulaganjima.
Dok je kroz ESG akademiju do sada prošlo oko 2.200 sudionika, trenutno je 409 poduzeća ocijenjeno temeljem ESG ratinga, a oko 170 od njih je na zahtjev dobilo analizu i smjernice za unapređenje održivih praksi, navodi se u priopćenju.
Kelava pritom ističe kako je to najbolji dokaz da je hrvatsko gospodarstvo svjesno stvaranja vrijednosti i rasta poslovanja kroz ESG transformaciju. Time ESG rating postaje most između trenutnog stanja i buduće usklađenosti s regulativama poput Direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD).
ESG rating je ocjena koja se dodjeljuje organizaciji za njezin pristup okolišu (Environment), društvu (Social) te usvojenim praksama upravljanja (Governance), a HGK ju je pokrenula prošle godine.