![442299](https://lidermedia.hr/images/slike/2025/01/22/o_442299_1024.png)
Bauwerk Group Hrvatska, članica Bauwerk Group, vodeći proizvođač i dobavljač premium parketa, i E.ON Energy Infrastructure Solutions (E.ON EIS), dio E.ON Hrvatske, lidera u sektoru energetskih infrastrukturnih rješenja za poslovne korisnike, uspješno realiziraju projekt izgradnje najvećeg kogeneracijskog postrojenja na biomasu u Đurđevcu.
Izgradnja kogeneracijskog postrojenja na otpadnu biomasu (drvnu sječku), ujedno je i najveća dosadašnja investicija E.ON grupacije u Hrvatskoj ugovorena prema ugovoru o otkupu električne energije PPA (Power Purchase Agreement) na sedam godina nakon puštanja u pogon.
Nakon više od 18 mjeseci intenzivnog rada, projekt vrijedan 12 milijuna eura, dosegao je fazu mehaničke gotovosti. Sama izgradnja izvedena je po principu "ključ u ruke".
Stručnjaci iz E.ONa radili su na projektiranju, izgradnji i ispitivanju te se sada nalaze u fazi pred puštanja pogona u rad. Izvođenje radova ugovoreno je s tvrtkom Amarc DHP.
Drvna sječka, koja je ostatak iz proizvodnog ciklusa proizvodnje parketa tvrtke Bauwerk, koristi se na mjestu nastanka kao sirovina za postrojenje. Na taj način tvrtka osigurava stabilnost u promjenjivim uvjetima na tržištu po pitanju cijena energenata, odnosno otklanja potrebu za dodatnim energentima.
Dnevno će se spaljivati oko 70 tona sječke, čime će se proizvoditi oko 1,1MW električne energije te 6MW toplinske energije.
Ovo predstavlja ekvivalent opskrbe električne energije za okvirno prosječnu godišnju potrošnju 2300 kućanstava!
Kako funkcionira postrojenje za kogeneraciju na otpadnu biomasu i zašto je ono bitno?
Postrojenje za kogeneraciju na biomasu (biomass cogeneration plant) istovremeno proizvodi električnu energiju i toplinu iz čvrstih goriva poput drvne biomase. Proces započinje izgaranjem čvrste biomase čija energija umjesto vode kao radnog medija zagrijava organski fluid (organski Rankineov ciklus) za prijenos topline koji pokreće ORC turbinu, koja ujedno pokreće i generator za proizvodnju električne energije. Tijekom ovog procesa nastaje i otpadna toplina u obliku tople vode koja se, umjesto da bude izgubljena, putem izmjenjivača topline koristi za grijanje, radne procese ili druge potrebe. Ovakav sustav omogućuje visoku učinkovitost iskorištavanja energije sadržane u biomasi.
Zašto se Bauwerk odlučio na ovu investiciju?
– Poduzimanje mjera za osiguravanjem stabilnosti i smanjenja isključive ovisnosti po pitanju energenata te korištenje domaće hrvatske sirovine za parkete koji odlaze na inozemna tržišta, ključni su za naš uspjeh. Cilj je smanjiti ovisnost o dostupnosti i cijenama energenata na tržištu kako to ne bi utjecalo na cijenu finalnog proizvoda za krajnjeg kupca. Uz tehnološku naprednost, ponosni smo što smo prva tvornica u Bauwerk Grupi s kogeneracijom na biomasu – pretvorili smo izazov otpada u priliku, gdje otpadna drvena sječka postaje gorivo za stvaranje toplinske i električne energije. Planiramo povećati proizvodne kapacitete i ostvariti strateške ciljeve, a ovaj projekt je temelj za sigurniju budućnost u ovim neizvjesnim energetskim okolnostima – izjavili su operativni direktor Alen Mijoč i voditelj projekta Boris Poklepović iz Bauwerka.
Zahvaljujući suradnji s E.ON EISom, Bauwerk će ostvariti značajne uštede te osigurati energetsku stabilnost kompaniji, a dodatnu vrijednost predstavlja efekt cirkularne ekonomije pri prelasku na obnovljive izvore energije.
– Ponosni smo što je E.ON Hrvatska prepoznat kao pouzdan partner u realizaciji ovog ambicioznog projekta koje značajno doprinosi održivom poslovanju. E.ON Hrvatska čvrsto vjeruje u održivu budućnost i želi doprinijeti energetskoj tranziciji svih dionika, koja se temelji na opskrbi čistom energijom i raznovrsnim inovativnim rješenjima prilagođenim kupcima, baš kao što je i ovo rješenje kogeneracije – izjavio je Andreas Rörig, predsjednik Uprave E.ONa Hrvatska.