Zeleno i digitalno
StoryEditor

Planovi na klimavim nogama: Klima upravlja kompanijama

05. Siječanj 2025.
Nema danas tvrtke koja neće spremno nabrajati svoje uspjehe i postignuća koja ostvaruje kako bi umanjila negativan učinak na okoliš, društvo i općenito atmosferu. Više-manje uvjeravaju pritom da spremno upravljaju klimatskim rizicima u ova čudna vremena prirodnih katastrofa, klimatskih migracija, a i strožih propisa

Upravljanje klimatskim rizicima postaje neizostavan dio poslovnih strategija kompanija. Postizanje neto nulte emisije provodi se kroz razne projekte, od korištenja obnovljivih izvora energije, digitalizacije poslovnih procesa, istraživanja izvora geotermalne energije do bioremedijacije, proizvodnje zelenog vodika... u što se ulaže velik novac. Osim toga, uprave kompanija osnivaju odjele za održivi razvoj, a sve ih se više bavi i prepoznavanjem te procjenom klimatskih rizika koji mogu ozbiljno ugroziti poslovanje.

Mjere za očuvanje i zaštitu

Pliva redovito provodi aktivnosti usmjerene na očuvanje i zaštitu okoliša te pridonosi ispunjenju strategije održivosti Teve. Teva je na globalnoj razini smanjila emisije stakleničkih plinova opsega 1 i 2 te postigla cilj dvije godine prije zadanog roka. Također su smanjene i emisije plinova opsega 3 te je kompanija korak bliže cilju smanjenja emisija za 25 posto do 2030. godine. Pliva je doprinos dala i povećanjem stope povrata kondenzata, čime je postigla smanjenje godišnje potrošnje vode od 0,22 posto. Prošle godine Pliva je u Savskom Marofu u rad pustila solarnu elektranu i time pokrila 30 posto potreba za potrošnjom električne energije, proizvela 5548 MWh snage te pridonijela financijskim uštedama u iznosu od 20 posto.

– Pliva je od CDP-a dobila ocjenu A u području klimatskih mjera, a za obje svoje lokacije već više od sedam godina posjeduje certifikat ZelEn koji se dodjeljuje onima koji se koriste energijom dobivenom isključivo iz obnovljivih izvora – poručuju iz te kompanije. I grupa Vindija implementira širok spektar inicijativa za postizanje neto nulte emisije i jačanje energetske učinkovitosti.

– U 2023. opremili smo proizvodne pogone solarnim elektranama. Tvrtka Koka pokrenula je projekt gradnje najmodernije valionice u Hrvatskoj, koja omogućava optimizaciju energetskih resursa i smanjenje emisija stakleničkih plinova. S ciljem smanjenja emisija uveli smo Tetra Pak Carbon Neutral ambalažu za sokove i biljne napitke te ekološki prihvatljive materijale za asortiman Gavelino pileta – poručuju iz Vindije.

U toj je kompaniji plan dosegnuti sedam posto udjela potrošnje električne energije iz obnovljivih izvora energije na proizvodnim lokacijama, a u primarnoj proizvodnji tvrtke Koka udio proizvedene energije iz obnovljivih izvora energije dosegnut će 7,5 posto. Digitalizacija poslovnih procesa također je važan dio naše strategije jer optimizacija resursa omogućuje uštedu na potrošnom materijalu i energetsku učinkovitost na višoj razini – poručuju iz Vindije.

Osnivanjem Odjela za održivi razvoj i ESG poslovanje 2023. godine Vindija je dodatno unaprijedila usklađenost svojih aktivnosti s visokim standardima Europske unije. Ciljevi za 2024. godinu uključuju provedenu implementaciju certifikacijske norme ISO 14001:2015 na četiri proizvodne lokacije u Vindiji te proizvodnoj lokaciji Industrije mesa Koka radi daljnje optimizacije proizvodnih procesa i povećanja udjela obnovljivih izvora energije, kažu u Vindiji. S devet proizvodnih lokacija u dvije zemlje i prisutnošću na 19 tržišta Vindija ima velik utjecaj na mnoge zajednice i okoliš, a stalnom prilagodbom i tehnološkim ulaganjima u proizvodne procese nastoji očuvati poziciju lidera.

Ciljevi održivosti

A1 Hrvatska aktivno primjenjuje strategije za smanjenje emisija ugljikova dioksida i postizanje nulte neto emisije do 2030., što je jedan od najvažnijih ciljeva održivosti A1 Telekom Grupe. Implementacijom tehnologija koje omogućuju veću energetsku učinkovitost i prelazak na obnovljive izvore energije radi na smanjenju svojega ugljičnog otiska. Njegove ključne inicijative su: investicije u obnovljive izvore energije, povećanje energetske učinkovitosti, kružno gospodarstvo i pametna zelena rješenja. Primjerice, A1 je postavljanjem sunčanih elektrana i sustava free coolinga na bazne postaje smanjio ugljični otisak za 404 tone na godinu.

– Kontinuirano ulažemo u najmoderniju infrastrukturu, a naš interni sustav energetske učinkovitosti u podatkovnim centrima i poslovnim prostorima osigurava da se što veći postotak energije upotrijebi na najučinkovitiji mogući način – poručuju iz A1 Hrvatska koji u sklopu poslovnih procesa provodi strategije smanjenja otpada, ponovne uporabe materijala i recikliranja uređaja koje imaju u ponudi i opreme koju instaliraju kod korisnika. Osim smanjenja emisija, A1 Hrvatska razvija i digitalna rješenja koja pomažu u smanjenju emisija i u olakšavanju prilagodbe na klimatske promjene svojim korisnicima. Pametni spremnici za otpad koje je A1 razvio s ciljem održiva gospodarenja otpadom primjer su koji može donijeti goleme uštede na razini grada.

– Iako svakodnevne klimatske katastrofe i iznenadni događaji predstavljaju ozbiljan izazov, to nas ne sprječava nastaviti raditi na našim ciljevima. Vjerujemo da odgovornim pristupom, kombinacijom tehnoloških inovacija i suradnjom s drugim organizacijama te ulaganjem u održivo poslovanje možemo pridonijeti stvaranju održivijeg svijeta – poručuju iz A1.

Ta kompanija ekološki otisak smanjuje putem projekta ‘LIFE4GREENBROADBAND‘, ali potiče i korisnike na aktivnost inicijativama poput ‘gigaBEEtno‘ gdje uče o važnosti pčela, jednih od najvažnijih živih bića na svijetu nužnih za opstanak života kakav poznajemo.

Tranzicijski i fizički rizici

Uz već dvije instalirane solarne elektrane koje mogu proizvoditi do 16.000 MWh na godinu, Ina planira instalacije dodatnih proizvodnih kapaciteta od 85.000 MWh, a pokrenula je i istraživanja izvora geotermalne energije. U tijeku su i projekti gradnje postrojenja za proizvodnju zelenog vodika u Rafineriji nafte Rijeka te postrojenja za proizvodnju biometana u Sisku. Posljednja dva projekta vrijedna su gotovo 100 milijuna eura, a oko 60 milijuna eura izdvojeno je i nedavno za osam projekata usmjerenih na energetsku učinkovitost riječke rafinerije. Gotovo 700 milijuna eura vrijedna nadogradnja riječke rafinerije najveća je pojedinačna investicija u povijesti kompanije te jedna od najvećih industrijskih investicija u Hrvatskoj danas.

Ina potiče kružno gospodarstvo i bioremedijacijom, prirodnim rješenjem za oporabu onečišćenog tla s pomoću mikroorganizama. U Ini je nedavno osnovana i jedinica Niskougljičnih i novih energija unutar djelatnosti Istraživanje i proizvodnja nafte i plina koja se bavi raznim izazovima povezanima s održivošću i pokreće nove poslovne inicijative usmjerene na diverzifikaciju energetskog portfelja, ciljeve za smanjenje CO₂ emisija i metana te općenito smanjenja utjecaja na okoliš.

Osim toga, Ina provodi EOR projekt utiskivanja CO₂ u ležišta pod zemljom, gdje taj staklenički plin ostaje trajno uskladišten, a u to je već uloženo oko 180 milijuna eura te tako u posljednjih deset godina pod zemlju trajno pohranjeno oko 2,3 milijuna tona CO₂. Ina je također svjesna važnosti održivog razvoja te njeguje kulturu povratka zajednici projektom ‘Zeleni pojas‘, putem kojeg je sufinancirano 149 lokalnih zelenih projekata usmjerenih na okoliš i očuvanje klime.

– Glede spremnosti na klimatske promjene, tranzicijski i fizički rizici za poslovanje kompanija, te tako i Ine, postoje, a neki od njih su i sve stroži klimatski propisi i politike koji utječu na financijsko poslovanje, bilo izravno promjenama u oporezivanju ili troškovima projekta bilo neizravno promjenama u ponašanju potrošača ili tehnološkim razvojem – poručuju iz Ine, koja redovito provodi proces procjene rizika koji uključuje i prepoznavanje onih klimatskih. 

10. siječanj 2025 16:09