
Solari, mikrovjetroelektrane, dizalice topline, sustavi za pohranu energije, geotermalne pumpe ili postrojenja za biomasu obnovljivi su izvori energije koji mogu pomoći pri uštedi u poslovanju. Ovisno o djelatnosti, neko od rješenja svakako može pridonijeti smanjivanju ovisnosti o plinu i nafti. Čisti i neiscrpni izvori energije važni su za očuvanje okoliša, a njihovo korištenje pomaže i tvrtkama da povećaju učinkovitost. Posebnu korist od manjih i predvidljivih troškova energije mogu imati mala i srednja poduzeća jer, recimo, solarni paneli mogu smanjiti troškove za pedeset posto.
Uz cijene energije na koje ne utječu kretanja na svjetskom tržištu prednost je i ta da sirovine nije potrebno stalno nabavljati. Početni troškovi postavljanja izvora obnovljive energije mogu biti veliki za manje tvrtke, no dugoročne uštede smanjuju prvotne izdatke. Povrat ulaganja moguć je u roku od pet ili deset godina, što ovisi o vrsti izvora energije te samom projektu. Državni poticaji za prelazak na obnovljive izvore energije mogu pomoći pri smanjenju početnih troškova i tako potaknuti tvrtke da se lakše odluče na velik zaokret u poslovanju.
Dodatne uštede
Sustavi obnovljivih izvora energije stoga osiguravaju neovisnost i daju sigurnost u slučaju nestanka struje ili ekstremnih vremenskih neprilika. I hrvatski se poduzetnici koriste obnovljivim izvorima energije, posebice solarnom energijom, te potvrđuju da je isplativa, štedljiva i korisna. Pri prelasku na obnovljive izvore energije ključno je najprije detaljno analizirati potrebe za energijom i procijeniti najisplativije rješenje, savjetuje Andrija Polić, suvlasnik i direktor Stelle Croatice, obiteljskog imanja s tvornicom za ručnu izradu tradicionalnih slastica. Prema njegovu mikšljenju, treba uzeti u obzir činitelje poput dostupnosti prirodnih resursa kao što je Sunčeva svjetlost, vjetar ili geotermalna energija, troškova instalacije i održavanja, mogućnosti skladištenja energije te poticaja ili ograničenja. Također je, kaže, važno razmotriti integraciju obnovljivih izvora u postojeći energetski sustav, pa je on recimo zakupio dodatnu snagu od distributera električne energije kako bi proizvedenu energiju mogao poslati u sustav.
– Različita rješenja obnovljivih izvora energije ovise o postojećim uvjetima, položaju i potrebama objekta. U našem slučaju solarne elektrane i dizalica topline u novom objektu pokazale su se kao najisplativija i najodrživija opcija. Postavili smo dvije sunčane elektrane ukupnoga kapaciteta 45 kW kojima pokrivamo gotovo 80 posto potreba za električnom energijom. Na taj način smanjujemo ovisnost o vanjskim izvorima energije i dugoročno operativne troškove. Osim toga, u novoj zgradi ugostiteljske namjene instalirali smo dizalicu topline koja nam omogućuje dodatne uštede energije i povećava energetsku učinkovitost objekta. Dizalice topline koriste se obnovljivim izvorima topline iz okoline, zato su znatno učinkovitije i ekološki prihvatljivije od klasičnih sustava grijanja i hlađenja. Ta kombinacija omogućuje nam iskorištavanje dostupnih resursa, smanjenje ispuštanja CO₂ i dugoročnu održivost našeg poslovanja – navodi Polić.
Toplina iz pasterizatora
Njegova iskustva s obnovljivim izvorima energije stoga su iznimno pozitivna, a uz financijske uštede korištenje obnovljivih izvora energije pridonosi održivosti poslovanja i filozofije Stelle Croatice koja se temelji na očuvanju prirodnih bogatstava i ekološkoj proizvodnji. Naglasio je da se održavanje solarnih panela uglavnom svodi na redovito čišćenje i povremene tehničke provjere kako bi se osigurala najviša učinkovitost. Elektrane su projektirane tako da ne zahtijevaju veće održavanje, a dugovječnost panela osigurava stabilnost ulaganja. Staru opremu odlaže prema propisima o odlaganju elektroničkog otpada, u suradnji s ovlaštenim tvrtkama.
– Trenutačno ne prodajemo višak energije, ali to je mogućnost koju u budućnosti možemo razmotriti ako povećamo kapacitete. Nakon pet godina od početka projekta možemo instalirati dodatnu opremu na slobodne dijelove terasa i viškove staviti na tržište. Osim ulaganja u obnovljive izvore energije, naš je sljedeći korak gradnja staklenika koji će omogućiti optimirani uzgoj biljaka uz kontrolirane uvjete. Naš pristup kombinira tradicionalne metode uzgoja sa suvremenim tehnologijama kako bismo postigli najvišu kvalitetu proizvoda uza što manji ekološki otisak. To je novi izazov koji stavljamo u svoje dugoročne ciljeve – najavio je Polić.
Najprije kalkulacija
Vlasnik i direktor Samoniklog bilja – Agropošte Pavle Švaić napominje da je njegova tvrtka za proizvodnju sokova i sirupa relativno mali potrošač jer je udio troškova energije oko 1,5 posto u ukupnim troškovima. Budući da ne ostavlja velik ugljikov otisak, smatra da nije potrebno mnogo ulagati u održive izvore. Ipak, pokušava se što više približiti konceptu proizvodnje bez otpada (zero waste), zato se dijelom grije otpadnom toplinom iz pasterizatora. Upotrebljava pri tome ventilatore koji se za napajanje koriste Peltierovim modulima koji pretvaraju toplinski potencijal u električni i raspršuju ugrijani zrak po cijelom prostoru. Švaić planira na krov također staviti solarne panele koji bi preko izmjenjivača topline predgrijavali sokove prije pasterizacije, a i na krov hladnjače ugradit će solare.
Tvrtka Adriateh, koja proizvodi samoposlužne autopraonice, upotrebljava pak solarnu elektranu i dizalice topline te ističe da je prije odluke o korištenju obnovljivih izvora energije potrebna kalkulacija isplativosti kako bi se vidio omjer ulaganja i uštede za očekivanog trajanja opreme.
Energetska neovisnost
Do sada je Adriateh uštedio na objektima s dizalicama topline oko 50 posto troškova u odnosu na plin, kao i solarna elektrana, jer je u trenutku postavljanja štedjela 50 posto na ukupan račun struje. Nakon sedam godina kapacitet je pao za oko pet posto, ali s obzirom na to da se potrošnja povećala, Adriateh planira dodatno povećati kapacitet solarne elektrane.
– Solarnu elektranu operemo svake dvije godine. Imala je jedan manji kvar u sedam godina, što je manje od dva posto vrijednosti elektrane. Dizalice topline imale su jedan veći kvara i dva manja u sedam godina, što je u ukupnom trošku 15 posto vrijednosti dizalice – tvrde u Adriatehu.
Proizvođač ekoloških antikorozivnih folija EcoCortec odlučio se za solarnu energiju iz više razloga, istaknula je Ana Juraga Olujić, voditeljica odnosa s javnošću u EcoCortecu. Usmjereni su, naime, na ekološki prihvatljive resurse i održivost, rekla je, a korištenje solarne energije pridonosi zaštiti okoliša. Tvornica je, podsjetila je, jedna od prvih proizvođača bioplastike u Europi čiji se proizvodni pogon koristi solarnom energijom. Ostvaruje se tako ujedno energetska neovisnost smanjivanjem korištenja tradicionalnih izvora energije, izbjegava ovisnost o fluktuacijama cijena i postižu uštede. Nastavila je da je odluka o prelasku na solarnu energiju strateška, usmjerena na održivost, inovacije i dugoročnu konkurentnost.
Oporaba plastičnog otpada
Iako je prema Juragi Olujić početno ulaganje veliko, dugoročno donosi uštede i povećava konkurentnost, pa su solarna elektrana i recikliranje plastičnog otpada bili ključni koraci za tvrtku. EcoCortecova iskustva s obnovljivim izvorima energije stoga su iznimno pozitivna, a kružnu ekonomiju primjenjuje u nekoliko ključnih inicijativa.
– Kao proizvođačima VpCI/VCI antikorozivnih folija i vrećica recikliranje plastičnog otpada iznimno nam je važno. Stoga je EcoCortec investirao u najmoderniji stroj za regranulaciju, Erema, koji omogućuje preradu plastičnog otpada. Tako se otpadni materijali vraćaju u proizvodni proces, smanjujući potrebu za novim sirovinama. Tvrtka je prva u Europi pokrenula projekt prikupljanja i recikliranja korištenih materijala. To radimo u suradnji sa svojim partnerima i distributerima, ovdje i na području ostatka Europe, te potičemo kupce da vraćaju otpadni materijal u našu tvornicu u Hrvatskoj, u kojoj se materijal reciklira i upotrebljava u proizvodnji novih proizvoda. Odličan primjer toga u praksi suradnja je s našim partnerom, njemačkom tvrtkom Schober iz Waldorfa. Plastični otpad iz Waldorfa vraća se u našu tvornicu u Belom Manastiru. To partnerstvo omogućuje recikliranje i ponovnu upotrebu plastičnog otpada u EcoCortecu, gdje ga ponovno uključujemo u visokokvalitetne gotove proizvode. Nakon dolaska iz Njemačke reciklirani polimer se pregledava, regranulira s pomoću opreme za preradu i testira u laboratoriju. Tako aktivno razvijamo PCR (post-consumer recycled – oporabljeno nakon korištenja) inačice proizvoda – opisala je Juraga Olujić.
Izvođač solarne elektrane prema ugovoru s EcoCortecom brine se o kompletnom održavanju, uključujući servis, otpad i zamjenu elemenata. A budući da EcoCortec uvelike upotrebljava biorazgradive materijale, naglasila je, znatno smanjuje negativan utjecaj plastike na okoliš, čime se umanjuje i količina otpada koji završava na odlagalištima.