
Korisnicima i ulagačima važno je jesu li proizvodi i usluge zeleni te utječu li povoljno na očuvanje prirode, pa je sastavni dio svakodnevnog poslovanja postala i briga o otpadu te zaštita okoliša. Dodatne zahtjeve donosi i potreba izrade izvješća o okolišnom, društvenom i korporativnom upravljanju (ESG-u) prema odredbama EU-a i općenito usklađivanje s Europskim zelenim planom i taksonomijom EU-a. Pritom je najveći izazov i dalje razvrstavanje otpada. Tvrtke se stoga moraju okrenuti preustroju prema postavkama ESG-a, izobrazbi zaposlenika te novim tehnološkim rješenjima i uslugama koje će im pomoći na putu prema održivosti.
Od juhe do leta
Tako Bio ulja iz Šibenika preuzimaju, odvoze i odlažu neopasni otpad, napominje Joško Konjevoda, vlasnik i direktor Bio ulja, odnosno specijalizirana su za odvoz i odlaganje otpadnoga jestivog ulja koje dalje plasiraju na instalacije za proizvodnju biodizela, nerijetko i za proizvodnju održivoga goriva za zrakoplove (sustainable aviation fuel – SAF). Također, odvoze i odlažu biorazgradivi otpad mahom iz restorana, hotela i trgovina i prerađuju u organsku juhu, koju predaju bioplinskim postrojenjima kao sirovinu za proizvodnju električne energije. Iz trgovina i mesnica odvoze i odlažu nusproizvode životinjskog podrijetla poput mesa, kostiju, mesnih prerađevina, jaja ili mliječnih proizvoda.
– Obilaskom raznih tvrtki po Europi koje se bave našim poslom, izmjenjivanjem iskustava, sudjelovanjem na sajmovima, obukom i višegodišnjim iskustvom došli smo do raznih rješenja u poslovanju. Uz edukaciju često upućujemo klijenta i u vezi s nabavom tehničkih pomagala koja poslije olakšavaju gospodarenje otpadom i njegovo odlaganje. Da bi otpad postao sirovina, potrebno ga je što bolje razdvojiti, čime se dobiva visoka stopa oporabe i niska stopa odlaganja. Savjetujemo stoga klijentima da što više otpada razdvajaju, obuče djelatnike i ulažu u opremu za manipulacije otpadom. Otpad u svom poslovanju moraju shvatiti ozbiljno jer će u budućnosti odlaganje biti sve skuplje, a od ove godine počinje i izvještavanje u skladu s okolišnim, društvenim i korporativnim upravljanjem, koje će postati standard u poslovanju – rekao je Konjevoda.Pametno rješenje Bigbelly odgovor je na hiperkonzumerizam i ‘život na ulici‘, objašnjava Maja Graml, direktorica tvrtke Graml, jer povećava kvalitetu života građana i uljepšava gradski okoliš držeći otpad daleko od očiju javnosti. Tvrtka Big Belly Solar LLC je naime prije više od dvadeset godina izumila prvi solarni kompaktor u svijetu te pokrenula industriju pametnih spremnika uz pomoć rješenja interneta stvari. Solarni kompaktor Bigbelly upotrebljava se, dodala je, od polarnih uvjeta u skandinavskim zemljama do vrućih i suhih klima Bliskog istoka te gradovima kao što su Madrid, Pariz, London, Stockholm ili Dublin. U Hrvatskoj ga upotrebljava više od četrdeset gradova, među kojima su Dubrovnik, Makarska, Korčula, Hvar, Šibenik i Split te Lokrum.
– Bigbelly je pametno rješenje za odvojeno prikupljanje otpada tvrtki. Njime se upravlja softverom i šalje informaciju o popunjenosti prije nego što se skroz napuni, kako bi se reagiralo na vrijeme i spriječilo rasipanje otpada. Zahvaljujući ugrađenoj preši kapacitet koji može zaprimiti povećava se najmanje pet puta. Osim toga, solarni kompaktori svu potrebnu energiju za rad dobivaju korištenjem isključivo Sunčeve energije te ne zahtijevaju dodatni električni priključak. Potpuno zatvoreni spremnici Bigbelly uklanjaju teškoće nastale utjecajem vjetra ili životinja te neugodne mirise. Njihov dizajn s pregradom osigurava potpunu sigurnost za javnost, jer sprječava pristup preši te istodobno omogućava odlaganje otpada u svakom trenutku, pa i tijekom ciklusa zbijanja otpada. Bigbelly se može dodatno personalizirati pomoću naljepnica – opisala je Graml.
Uključivanje stručnjaka
Pametni spremnici nužno ne stvaraju izravno zaradu, naglasila je, već štede smanjujući operativne troškove i rješavajući mnoge probleme u održavanju čistoće javnog prostora i povećavajući njegovu atraktivnost. Prema Graml dobro su rješenje umjesto košarica za otpad u prometnim dijelovima grada te omogućuju učinkovito odvojeno skupljanje otpada na javnim površinama. Ipak, upozorila je da se takva rješenja suočavaju s izazovima vandalizma i teškim vremenskim uvjetima, ali i kopijama ili sličnim proizvodima koji ne uspijevaju ispuniti svoju svrhu i opravdati ulaganje.
Srđan Mihić, direktor prodaje i nabave tvrtke Roto trans eko, koja odlaže, oporablja, prevozi, obrađuje, uništava otpad te gospodari njime i razvrstava ga na licu mjesta, ističe da su sva rješenja izvedbenih modela i tehnoloških procesa njihova. Rješenja kojima su također dali svoj pečat su obrada, oporaba i uništenje otpada, a u sustavu obrade dobivaju sirovinu za bioplinska postrojenja kod nas i u inozemstvu koju upotrebljavaju kao energent za dobivanje ekološke energije.
– Tvrtke i dalje najviše griješe pri razvrstavanju otpada u postavljene spremnike na svojim lokacijama, no moramo naglasiti da je u odnosu na prije stanje sada mnogo bolje. Svim većim tvrtkama koje nemaju vlastiti kadar za razvrstavanje otpada savjetujemo da razmisle o usluzi rada djelatnika na poslovima razvrstavanja otpada na njihovim lokacijama preko ovlaštenih tvrtki s referencijama. Također oni gospodarski subjekti koji mogu investirati i na svojim lokacijama postaviti opremu kao što su balirke, press-kontejneri ili uređaji za kompostiranje svakako će smanjiti svoje količine neiskoristivog otpada – smatra Mihić.
Tražene balirke i komposteri
Od strojeva koje upotrebljava Interzero Hrvatska Vanja Horvat, regionalni direktor za jugoistočnu Europu u Interzeru, izdvaja vertikalne i horizontalne balirke Orwak, koje su posljednjih godina postale najzastupljenije balirke u Hrvatskoj. Njima se koriste najčešće klijenti u djelatnosti prodaje, turizma, industrije te robe široke potrošnje, a pogodne su zbog uštede prostora i troškova logistike te postizanja bolje cijene sirovina kada su u kompaktnom stanju.
– Također povratno dobivamo pozitivno mišljenje korisnika koji više ne moraju gubiti vrijeme na trganje kartonske ambalaže. Jedan od bestsellera proteklih godina su električni komposteri Oklin i Harp, koji omogućavaju efikasno i brzo kompostiranje organskog otpada koristeći se najnovijom tehnologijom s električnim komponentama. Osmišljeni su da bi pojednostavnili i ubrzali kompostiranje, smanjili emisiju štetnih plinova i omogućili korisnicima da na ekološki prihvatljiv način recikliraju organski otpad. Razvijamo i usluge poput Made 4 Recycling, jedinstvene u Hrvatskoj, a koja služi za ocjenjivanje i optimizaciju ambalaže radi poboljšanja oporabljivosti. Nakon detaljne analize sastava, slojeva i mogućnosti razdvajanja materijala izrađujemo prijedloge za poboljšanja ambalaže kako bi bila učinkovitija u kružnom gospodarstvu. Klijentima koji ispune standarde dodjeljuje se službeni pečat Made for Recycling – navodi Horvat.
Svjedoči da je sve više pozitivnih primjera u Hrvatskoj u javnom i privatnom sektoru iako još dio tvrtki nema jasno razrađene sustave za odvojeno prikupljanje otpada. Savjetuje zato tvrtkama koja proizvode neku vrstu otpada da jednokratno investiraju najčešće samo vrijeme i da prepuste stručnjacima da im naprave analizu postojećeg stanja. Nakon toga vjeruje da mogu sami ili uz potporu tvrtki razviti rješenja za gospodarenje različitim vrstama otpada od papira, plastike, drva, metala te biootpadom ili opasnim otpadom.
– Inače, grupacija Interzero preklani je sa svojim zaposlenicima, partnerima i klijentima u svijetu utjecala na to da se Dan ekološkog duga (Earth Overshoot Day) odgodi za sedam minuta i šesnaest sekundi, čime se više pomaknuo datum #MoveTheDate – rekao je Horvat.