Zeleno i digitalno

Rekordne investicije u EU startupe: zdravlje, obrana i AI u fokusu

Europski startupi u 2025. su prikupili 19 milijardi eura, najviše u sektoru obrane, zdravstva, energije i AI-ja

Dok se europsko gospodarstvo usporeno prilagođava novim geopolitičkim realnostima i postpandemijskim izazovima, startup scena pokazuje da inovacija i investicijski apetit nisu izumrli. Naprotiv, unatoč opreznijem pristupu fondova rizičnog kapitala, europski startupi osnovani nakon 2015. godine uspjeli su u prvoj polovici 2025. prikupiti rekordnih 19 milijardi eura. Podaci analitičke platforme Dealroom otkrivaju da su najveće investicije otišle u sektore sigurnosti, zdravlja te energetike i podatkovne infrastrukturu.

Obrambena AI rješenja i biotehnologija prioritet

Najveću pojedinačnu investiciju, vrijednu 600 milijuna eura, privukao je njemački Helsing, tvrtka sa sjedištem u Münchenu koja razvija umjetno inteligentne obrambene sustave. Riječ je o sofisticiranom softveru koji pomaže demokratskim zemljama da se efikasno suprotstave modernim sigurnosnim prijetnjama, od kibernetičkih napada do autonomnog ratovanja. Investicijski krug predvodio je General Catalyst, a valuacija tvrtke tim je potezom narasla na impresivnih 12 milijardi eura čime je Helsing postao jedan od najvrjednijih privatnih tehnoloških poduzeća u Europi.

Na britanskoj strani kanala, pozornost je privukao Isomorphic Labs, spin-off DeepMinda koji koristi umjetnu inteligenciju za simulaciju molekularne biologije. Cilj je ubrzati otkriće i razvoj novih lijekova, čime ova londonska tvrtka djeluje u jednoj od najzahtjevnijih industrija na svijetu,  farmaceutskoj. S investicijom od 508 milijuna eura u ožujku 2025., Isomorphic se profilirao kao jedan od predvodnika nove generacije biotehnoloških tvrtki koje kombiniraju AI i medicinsku znanost.

U istom sektoru djeluje i Verdiva Bio, još jedan londonski startup koji je iz stealth načina poslovanja izašao s ogromnim kapitalom od 348 milijuna eura za razvoj lijekova protiv pretilosti, jednog od globalno najbrže rastućih zdravstvenih problema. Riječ je o jednoj od najvećih VC transakcija u povijesti europske biotehnologije, što potvrđuje snažan investicijski interes za tržište lijekova za mršavljenje nakon uspjeha kompanija poput Novo Nordiska.

Dronovi i kvantno računalstvo

Njemačka je još jednom potvrdila svoju dominaciju u području duboke tehnologije. Osim Helsingove obrambene AI platforme, ističu se i investicije u tvrtke poput Quantum Systems iz Gilchinga, koja razvija električne dronove za vojsku, poljoprivredu i kartografiju. U svibnju su osigurali 149 milijuna eura u Seriji C, čime su se pridružili elitnom klubu europskih obrambenih jednoroga.

U kvantnom prostoru, španjolski Multiverse Computing prikupio je 189 milijuna eura za razvoj kvantnih softverskih alata primjenjivih u financijama i logistici. Osnovana u San Sebastiánu, tvrtka je postala jedan od najjače financiranih kvantnih igrača na kontinentu. Kvantna era možda je još uvijek u povojima, ali ulagači očito ne žele zakasniti.

Isto vrijedi i za Proxima Fusion, još jednog njemačkog predstavnika sa sjedištem u Münchenu. Riječ je o startupu koji razvija stellarator reaktore za kontroliranu nuklearnu fuziju,  tehnologiju koja bi u budućnosti mogla osigurati gotovo neograničenu čistu energiju. U lipnju su prikupili 130 milijuna eura u Seriji A, što je zasad najveće pojedinačno ulaganje u europski sektor fuzije.

Zeleni prijevoz, fintech i novi val zdravstva

U Parizu, tvrtka NEoT dobila je 350 milijuna eura za razvoj rješenja u području električnog prijevoza i decentralizirane energetike. Iako tehnološki manje glamurozna, ova investicija ima važnu ulogu u provedbi europskih klimatskih i energetskih ciljeva, pogotovo na razini lokalnih zajednica i gradova.

S druge strane, Neko Health, švedski startup koji kombinira AI i dijagnostiku, ponudio je tržištu cjelovita tjelesna skeniranja za rano otkrivanje bolesti. Tvrtku je osnovao Daniel Ek, suosnivač Spotifyja, a u siječnju su prikupili 250 milijuna eura u Seriji B signalizirajući rastući interes za preventivnu medicinu i digitalno zdravstvo.

U segmentu fintech rješenja, britanski Dojo i berlinski Solaris uspješno su privukli, svaki, više od 140 milijuna eura. Prvi nudi plaćanja i poslovne alate za male poduzetnike, dok drugi pruža 'Banking-as-a-Service' platformu kojom druge tvrtke mogu integrirati financijske usluge bez regulatorne glavobolje.

Španjolski iskorak

Zanimljiv uzorak primjećuje se u španjolskim startupima. Auro Travel, specijaliziran za luksuzni korporativni prijevoz, i TravelPerk, platforma za upravljanje poslovnim putovanjima, prikupili su zajedno 350 milijuna eura. Time se Španjolska profilira kao rastuće središte za poslovna rješenja u mobilnosti i turizmu. Dodamo li tome i uspjeh londonskog Synthesije (AI video iz teksta), Quantexe (detekcija financijskog kriminala) i Zepza (digitalni prijenosi novca na tržištima u razvoju), jasno je kako su najveće investicije u Europi 2025. koncentrirane na rješenja koja kombiniraju kompleksne tehnologije s konkretnim tržišnim problemima.

Gledajući ukupnu sliku, europska startup scena ove godine nije zabilježila toliko rekordnih IPO-a koliko konkretnih i strateški pozicioniranih investicija. Najviše kapitala otišlo je u rješenja koja osiguravaju dugoročnu otpornost društva, obrambenu tehnologiju, energetski suverenitet, zdravstvo i financijsku inkluziju. Njemačka i Velika Britanija i dalje su dominantne sile, ali rast interesa za startupe u Francuskoj i Španjolskoj pokazuje sve snažniju disperziju inovacijskog kapitala po kontinentu. Ako se trendovi nastave ovim tempom, Europa bi mogla barem u nekim sektorima preuzeti tehnološko vodstvo od SAD-a ili Kine, barem kad je riječ o 'inovacijama', a ne nužno o veličini tržišta.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju