Prije tri godine istraživanje organizacija YouGov pokazalo je da jedan od deset HR menadžera oklijeva zaposliti ženu za koju misle da uskoro planira postati majka. Iako je amoralno, ali i ilegalno na razgovorima za posao uopće postaviti pitanje koja se tiču braka, partnerstva i proširenja obitelji, 19 posto HR profesionalaca smatra da trudnoća i imanje male djece negativno utječe na šanse za napredovanje i promociju. Prije pet godina, britanski su istraživači došli do još poraznijih podataka – svaki treći poslodavac neće zaposliti ženu koja uskoro planirati imati djecu, a 15 posto ih je svjesno prekršilo zakon takvom diskriminacijom. Iako se, naročito u Lijepoj Našoj, na sva zvona trubi o demografskom deficitu, promoviraju obiteljske vrijednosti i ohrabruje žene da se što prije odluče na majčinstvo, ne govori se o tome na koji se način ta uloga odražava na njihovu karijeru, mogućnost zaposlenja ili tretman u radnoj okolini. Koliko će žena skratiti porodiljni, jer strahuje da će izgubiti poziciju? Koliko će se s porodiljnog vratiti na lošije uvjete? Koliko će ih na intervjuu za posao poslodavac pitati kad planiraju rađati, a koliko će, ne znajući da takve šefove smjesta valja prijaviti, dati iskreni odgovor i tako izgubiti priliku za zaposlenje?
Pravo na intimu
Talentiranu glumicu, TikTok senzaciju i panelisticu na konferenciji Žene u biznisu koja će se 5. prosinca održati u zagrebačkom Mozaik Event Centru, Ivu Šimić Šakoronja, poslodavac nije pitao tako neprilično pitanje, ali je čula za razne primjere mladih kolegica koje su se našle upravo u takvoj neprimjerenoj situaciji.
– Smatram da je to vrlo intimno pitanje, kao i ono kada nas baba u selu pita ‘a kad ćeš ti?‘. Svi se možemo složiti da se u tom trenutku nitko ne osjeća ugodno, niti mi, niti baba. Kod poslovnih razgovora, situacija je obrnuta. To bi se dalo prevesti na ‘nadam se da nećeš ti‘ što je po meni, još gore. Pritisak koje stvara društvo po pitanju planiranja obitelji i života dosegnuo je vrhunac i s jedne i s druge strane – kazala je Šekoronja i nastavila da je planiranje ili neplaniranje obitelji apsolutno ženino pravo, tema koja je dio njene intime, a ne poslovne rasprave.
Dogodi li joj se trudnoća, trebala bi biti zaštićena od strane poslodavca, a odlučili se na život bez djece, ne smije biti osuđivana. Iako se glumački svijet kojemu pripada naša sugovornica percipira kao progresivan, uključiv i moderan, pada na testu majčinstva i planiranja obitelji. Ili, kako je kazala Šakoronja, iz njetine perspektive čini joj se da je rađanje i planiranje djece u njezinom zanimanju – neopušteno.
Nemoj nju, rodila je
– Kao samostalna umjetnica nemam konkretnog poslodavca koji me može zaštititi, već sam svugdje vezana honorarno. Budućnost je nepredvidiva i zbog toga je vrlo teško planirati proširivanje obitelji. Od strane države smo na neki način osigurani s porodiljnom naknadom, ali za povratak u kazalište i na snimanja nakon što porodiljni završi potrebno je puno više snage i angažmana, nego kod kolegica koje su zaposlene u kazalištima. Na neki način uvijek krećete ispočetka. Mislim da je ta nepredvidivost i nesigurnost razlog odgode proširivanja obitelji, jer danas kao samostalni umjetnik možete živjeti jako dobro, a već sutra ‘žicati‘ za neki posao – kazala je Šakoronja i dodala da se u njezinom poslu često čuje rečenica ‘nemoj nju sad zvati, ona je rodila‘ pa čak i nekoliko godina nakon poroda.
To ju je znalo posebno razljutiti, jer kao mlada mama sa zdravim djetetom, s podrškom obitelji i supruga, nije bilo razloga se se ne vrati na daske već nakon pola godine od poroda. Također, postoje glumice koje si uzmu više vremena nakon poroda, žele se posvetiti majčinstvu određeni period, ali ih se često nepravedno svrsta u kategoriju ‘one koja se više ne bavi glumom‘.
Podrška kolega
– Mislim da kao društvo generalno trebamo imati više razumijevanja prema osobama koje planiraju obitelj i ne ih odmah kategorizirati i svrstavati ladice i na taj način im oduzimati angažmane. Voljela bih naglasiti da postoje iznimke – redateljice i redatelji i producenti koji nemaju nikakvih problema da naša djeca budu s nama na probama i snimanjima. Kolegice i kolege glumci su tu također od velike pomoći jer se međusobno jako dobro razumijemo i znamo koliko je zahtjevno biti posvećen i glumi i majčinstvu u istom trenutku – poručila je ova talentirana glumica.
U svakom slučaju, silne demografske politike kojih su političarima puna usta, ne vrijedi ni pišljiva boba ako se konačno ne počne otvorenije govoriti i raditi na činjenici da svim progresima unatoč, žene se na radnom mjestu diskriminira jer jesu ili žele biti majke.
Rušenje predrasuda, stigmi i tabua vezanih uz žene i žensku intimu na radnom mjestu, bit će, među ostalim, i tema na panelu ‘Samo nek‘ je zdravlja‘ na kojem će, uz Ivu Šimić Šekoronja, sudjelovati i Vichy brand ambasadorica i glumica Daria Lorenci Flatz, izvršna direktorica Nouscouma Marina Udier, glumica i TikTokerica Iva Šimić Šakoranja te voditeljica korporativnih komunikacija za UBBAI regiju kompanije Mars Vanja Vagić.
U sklopu konferencije održava se i predstavljanje Liderove liste 300 najmoćnijih žena u biznisu te dodjela nagrada za top 10. Svoje mjesto na konferenciji možete osigurati putem linka.