Razmislite o svom radnom tjednu. Koliko ste puta propustili neki bitan segment privatnog života zbog posla? Koliko ste se puta prijateljima i kolegama žalili zbog nedostatka ravnoteže između ta dva segmenta života?
Postizanje ravnoteže predstavlja problem brojnim profesionalcima koji moraju zadovoljiti kriterije cjelodnevnog posla s jedne strane i obiteljskih obveza s druge strane. Ali što ako je tu ravnotežu jednostavno nemoguće postići? Nekoliko stručnjaka je ovaj tjedan reklo nešto na tu temu.
- Ideja postizanja balansa između poslovnog i privatnog života ukorijenjena je u umovima ambicioznih ljudi koji ‘žele sve‘. Ja ne vjerujem u tu podjelu. To je sve život. – objasnila je Holly Hamman, jedna od osnivačica tvrtke TapInfluencer u svom postu ‘Ne zavaravajte se – ne postoji ravnoteža između poslovnog i privatnog života‘.
Ona tvrdi da posao uglavnom ima prevagu jer na poslu provodimo većinu dana, financijski nam omogućava ispunjenje nekih želja i dio je našeg identiteta. Ako tome dodate dosege mobilne tehnologije, koja nas čini stalno dostupnima, jasno je kako posao može zavladati privatnim životom. Svakodnevna izloženost nebrojenim notifikacijama i alertima, koja nam otežava razgraničavanje privatnog i poslovnog može ugroziti privatne odnose, zdravlje i osjećaj zadovoljstva. Hamman tvrdi da je u situaciji kad i nakon dvanaest satnog radnog vremena osjećamo stres zbog nepročitanih mailova ili kada provjeravamo mobitel za večerom, ta neravnoteža sasvim očita i jasna. Jutro je, sugerira ona, najbitnij dio dana te imamo pravo birati kojim ćemo informacijama najprije opteretiti mozak, stoga predlaže neku polusatnu aktivnost koja nema veze s poslom prije provjeravanja poslovnih mailova i notifikacija.
Paul Herbert, podpredsjednik tvrtke Symbolist, kaže: - Neki od nas pokušavaju se držati granice, nadajući se da možemo ignorirati mailove od 6 navečer do 8 ujutro. Ipak, svima je već jasno da je to nemoguće. Privatno i poslovno je danas nemoguće razgraničiti i jedino što možemo jest prihvatiti tu neizbježnu isprepletenost. –
Da bismo razumjeli koncept, objašnjava Herbert, treba shvatiti da je ideja balansa između poslovnog i privatnog života ustoličena ranih 1900-tih godina u kontekstu tvorničkog rada. Rad u tvornici podrazumijevao je striktno vremenski određen smjenski rad koji je neprimjenjiv na današnji način života i organizaciju rada.
Ta ideja, da sat određuje granicu privatnog i poslovnog, pripada povijesti. Sadašnjost i budućnost usmjerene su na integriranje ta dva segmenta života, tvrdi Herbert.
Ideja stapanja umjesto razdvajanja pala mu je na pamet kada je pročitao citat Henryja Davida Thoreaua koji kaže – Cijena bilo čega definirana je količinom života uloženog u to. –