Europske sveučilišne igre u Rijeci i Zagrebu udaljene su manje od godinu dana, a pripreme se zahuktavaju. Organizatori su odlučili uključiti studente što je više moguće, a osim volontiranja pružena im je i prva prilika za zaradu. Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) potpisala je sporazum s udrugom Europske sveučilišne igre Zagreb – Rijeka 2016. koji definira studentski zadatak za izradu mobilne aplikacije.
Prijave su još otvorene, a prva nagrada iznosi deset tisuća kuna. Studenti trebaju izraditi službenu aplikaciju Igara. Prijaviti se mogu studenti, redovni i izvanredni, preddiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih studija sveučilišta i ostalih visokoškolskih ustanova u Hrvatskoj. Prijava je moguća pojedinačno ili u timu.
Natječaj je otvoren 14. svibnja i traje do 14. rujna 2015. godine. Posebna pozornost prilikom evaluacije prijava obratit će se na inovativnost, izvedivost projekta, iskustvo i kvalificiranost tima, dodanu vrijednost te financijske resurse, a na natječaj se prijavljuje putem stranica Mreže studentskih poduzetničkih inkubatora.
Dobrobit studenata Šest finalista bit će odabrano 21. rujna, a 11. studenoga 2015. studenti će predstaviti projekte i uslijedit će objava pobjednika. Žiri će činiti po dva predstavnika svih partnera projekta UNIverzI-JA-DA – udruge Europske sveučilišne igre Zagreb – Rijeka 2016., Grada Zagreba, Ministarstva turizma i HAMAG-BICRO-a.
– Glavna ideja vodilja pri osmišljavanju projekta UNIverzI-JA-DA bila je generiranje društveno korisne inovacije pa su stoga Europske sveučilišne igre koje će se održati u srpnju sljedeće godine uočene kao idealno mjesto susreta i razmjene iskustava među mladima. Vjerujemo da će mladi, svježi umovi najbolje detektirati probleme svakodnevice u urbanim sredinama i ponuditi suvremena, lako primjenjiva rješenja. Studenti nam se većinom žale na veliku opterećenost teorijom tijekom studija i nedostatak konkretnih, praktičnih zadataka. Projekt UNIverzI-JA-DA pružit će im priliku upravo za rješavanje konkretnih, stvarnih zadataka i ono što je za njih najuzbudljivije, izravnu primjenu najboljih rješenja tako da će rezultati njihova rada biti jasno opipljivi i primijenjeni u stvarnom životu. Cijelo vrijeme na raspolaganju će imati podršku mentora koji će ih educirati i usmjeravati kroza sve izazove na putu do realizacije njihove inovativne ideje – rekao je Goran Becker, član Uprave HAMAG-BICRO-a.
U HAMAG-BICRO-u rado su se odazvali pozivu za sudjelovanje u projektu, njihova očekivanja ponajprije su usmjerena na dobrobit studenata. Žele im omogućiti uvid u cjelokupni proces realizacije nekog projekta, uputiti ih na pomoć koja im je dostupna u potpornim institucijama, među kojima je i HAMAG-BICRO i Mreža studentskih poduzetničkih inkubatora koja im na raspolaganje stavlja mentore koji će ih pratiti kroza sve njihove razvojne faze.
– Vjerujemo da će studentima koristiti iskustvo formiranja multidisciplinarnih timova, povezivanje i umrežavanje različitih znanja s nekoliko fakulteta na određenim projektima. Taj projekt predstavlja sjajnu platformu za stjecanje prvih, dragocjenih iskustava nakon kojih će se, nadamo se, lakše odvažiti na nove projekte i poduzetnički angažman – ističe Becker.
Volonterska mreža Europske sveučilišne igre predstavljaju najveći europski sportski događaj u 2016. godini te ujedno i najmasovniji sportski događaj u hrvatskoj povijesti. U 2016. godini Zagreb i Rijeka ugostit će više od 5500 studenata, o kojima će se brinuti oko 1500 volontera.
– Želja nam je i da Igre budu poticaj širih društvenih promjena. Taj projekt, u kojem studenti stvaraju dodatne vrijednosti za druge studente i društvo općenito, na najbolji mogući način predstavlja duh i moto Igara, srce vjeruje – duh ostvaruje – smatra Marko Žunić, glavni tajnik udruge ESI2016.
A studenti neće biti uključeni samo u fazi izrade aplikacije nego i mnogo šire. Najviše se radi na organiziranju volonterske mreže, jer bit će to iznimno kompleksno natjecanje koje se održava u dva grada udaljena nekoliko stotina kilometara.
– Organizacija Europskih sveučilišnih igara zahtijeva angažman više od 2000 volontera. Mnogo se studenata već prijavilo i krenulo s pripremama, a cijeli projekt prepoznala je i Agencija za mobilnost i programe EU koja je podržala projekt dolaska tri volonterke iz inozemstva na jednogodišnji program volontiranja i edukacije. Usko surađujemo i s Hrvatskim studentskim zborom te studentskim zborovima Sveučilišta u Zagrebu i Rijeci radi uključivanja što većeg broja studenata u naše aktivnosti – rekla je Krunoslava Kauzlarić iz organizacijskog odbora Igara.
Hrki je spreman Prošle i ove godine pokrenut je niz edukativnih, sportskih i kulturnih događaja radi promocije Igara, ali i sporta općenito. Projektom ZAGRIjavanje provodi se niz akcija upoznavanja građana s nadolazećim Igrama pa je tako nedavno obilježeno i 365 dana do početka Igara simboličnim privremenim grafitima u gradovima Zagrebu i Rijeci, domaćinima Igara.
– Uskoro će početi obnova studentskih domova Stjepan Radić i Cvjetno naselje, ali i gradnja kampusa u Rijeci koji će ujedno biti i smještajni kapaciteti za više od 5000 studenata sportaša koji dolaze na Europske sveučilišne igre. Projekt ZAGRIjavanja uključuje i službene ESI ambasadore poput proslavljenih Sandre Paović, Danire Nakić, Mihovila Španje, Gordana Kožulja i Marija Možnika, koji promiču sport i sportske aktivnosti, ali i ono što Sveučilišne igre predstavljaju – zaključila je Kauzlarić.
Maskota Hrki spremna je za početak, a svi se nadaju da će Igre biti uspješne kao Univerzijada koja je 1987. godine održana u Zagrebu.