Prošlog je tjedna Centralni komitet kineske komunističke partije održao cijeli niz sastanaka kako bi se formirali ciljevi petogodišnjeg plana kako bi se počevši sa sljedećom 2016. i sve do 2020. godine provodili novi, veliki infrastrukturni projekti i gospodarske reforme.
Ovim reformama žele se ostvariti ekonomski ciljevi kao što je liberalizacija gospodarskih grana, gospodarski rast, donošenje zakona o zaštiti okoliša, povećanje kvalitete života itd.
Za očekivati je da stopa rasta BDP-a biti postavljena na oko 6,5% godišnje što je za 0.5 % niže od ciljane stope za ovu godinu. Kineska vlada također namjerava povećati privatnu potrošnju Kineza kako bi domaće gospodarstvo manje ovisilo o izvozu. Nižom stopom gospodarskog rasta postigao bi se stabilniji gospodarski rast.
Stručnjaci se pitaju je li uopće moguće ostvariti i rast od 6,5% obzirom da na ovaj način kineska vlada priznaje da su podbacili i da im cjelokupna situacija ne ide u prilog.
Usporeni gospodarski rast Kine će utjecati na potražnju za energentima i sirovinama na svjetskom nivou. Za očekivati je da će cijene na svjetskim tržištima padati jer je Kina najveći svjetski uvoznik nafte, željeza, žitarica i mnogih drugih roba i sirovina.
U slučaju da stopa rasta bude još niža svjedočiti ćemo još većem usporavanju globalnog gospodarstva i mogućnosti nove recesije na Zapadu.
Tada bi nas čekali novi padovi dionica i jačanje američkog dolara, japanskog jena i švicarskog franka.
Euro će i dalje nastaviti slabiti u narednim mjesecima u odnosu na američki dolar jer monetarna politika u SAD-u pogoduje jačanju domaće valute u odnosu na euro, a u Europi će pritisak na ECB i dalje rasti.