Znanja
StoryEditor

Online burza studentskih istraživačkih radova

19. Veljača 2015.
Piše:
Jasmina Trstenjak

Poticanje gospodarskog rasta i konkurentnosti te jačanje inovacijskog potencijala tvrtki povezivanjem akademske i poslovne zajednice glavni su ciljevi online burze istraživačkih radova.

Burzu, koja funkcionira slično kao burza poslova, nedavno je u sklopu inovativnog projekta ‘Maraton’ pokrenulo Sveučilište u Zagrebu s partnerskim organizacijama iz Slovenije i Hrvatske koje su i prije surađivale na jačanju inovacijskog potencijala poduzeća. Ondje su primijetili da tvrtke često navode problem pronalaska kadrova za istraživačke, razvojne i visokostručne poslove, i to posebno visokoobrazovnih stručnjaka sposobnih odgovoriti i na potrebe poslodavaca i uklopiti se u tim. Studenti često nemaju dovoljno informacija i pristupa istraživačkim sredinama u poduzećima te misle da razvojno orijentirana poduzeća trebaju tražiti izvan Slovenije i Hrvatske. Prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu, ističe kako su upravo na temelju tih spoznaja odlučili u sklopu projekta ‘Maraton’ uspostaviti komunikacijski kanal između studenata i poduzetnika koji omogućava zadržavanje kadrova u regiji i otvara put do veće konkurentnosti tvrtki.

Tvrtke postavljaju zadatke Projekt ‘Maraton’ provodi se u sklopu europske teritorijalne suradnje između Slovenije i Hrvatske od 2007. do 2013., a sufinancira ga Europski fond za regionalni razvoj te Ured Vlade Republike Slovenije za razvoj i europsku kohezijsku politiku. U prvim fazama projekta aktivnosti su usmjerene na pokretanje online burze te poticanje poduzeća u uključivanje i kreiranje zadataka na koje će se studenti prijavljivati. Zadaci koji su trenutačno na burzi namijenjeni su studentima različitih struka, npr. IT-a, strojarstva, ekonomije, građevinarstva, kemije, prava.  Za sada je prikupljeno više od deset naloga, odnosno zadataka poduzeća, a do lipnja se očekuje i više od četrdeset naloga predviđenih projektom. U ožujku i travnju slijedi intenzivna promidžbena  kampanja usmjerena na studente i profesore te njihovo uključenje u online burzu. Mnogo je prednosti od uključenja u projekt i za studente i za tvrtke.– Osim što svoj rad na zadacima koji znače stvarne potrebe poduzeća mogu povezati sa svojim seminarskim ili diplomskim radovima ili praksom koja im je dio studija, studenti se rješavanjem zadataka mogu dokazati poduzećima koja su spomenute zadatke i postavila na burzu te si tako otvoriti i mogućnost budućega zapošljavanja u njima. S druge strane, poduzeća uz pomoć studenata mogu riješiti razvojne probleme i tako ojačati svoj inovacijski kapacitet te otkriti potencijalne kvalitetne zaposlenike. Dodana vrijednost za poduzeća jest i ostvarivanje posrednog kontakta s istraživačima, što otvara mogućnosti ostvarivanja njihove daljnje suradnje na razvoju inovacija – ističe Šimpraga.

Upoznavanje mladih stručnjaka Mentori studentima, nastavlja, mogu biti istraživači i profesori koji im svojim znanjem i iskustvom pružaju podršku u izvedbi zadataka, posebno ako se zadatak s online burze povezuje s izradom seminarskog ili diplomskog rada ili prakse. Online burza neformalno je mjesto spajanja studenata, poduzeća i mentora, napominje Šimpraga, ali ne definira njihove međusobne odnose, nego dogovor prepušta njima, ovisno o kontekstu zadatka. Koristi od burze prepoznao je i gospodarski sektor, što potvrđuje Petar Milas, voditelj projekata Europske unije u Altpru, tvrtki koja na online burzi ima ulogu korisnika njezinih usluga i na burzu će prijavljivati svoje projekte i problematiku za koju trebaju pomoć.– Najveća prednost burze za tvrtke jest što omogućuje brzu provedbu projekata i upoznavanje mladih stručnjaka koje tvrtke mogu zaposliti nakon diplome. Poduzeća često moraju brzo reagirati na tržištu, a njihovi ih kapaciteti sprečavaju u tome. Upravo tu mogu uskočiti studenti koji poznaju problematiku i izvršiti zadatak od kojeg će tvrtke imati izravnu korist. Studenti tako dobivaju uvid u to što se od njih traži na tržištu rada i mogućnost rada i učenja u poslovnoj okolini te dokazivanja potencijalnim poslodavcima – ističe Milas.Altpro je već prijavio projekt ‘Razvoj inovativnog mobilnog postrojenja za proizvodnju eteričnog ulja’. Trebaju mu ispitivanja i proračuni koje bi mogli izraditi studenti strojarstva, poslovni plan projekta mogu osmisliti studenti ekonomije, studenti agronomije mogu napraviti analize isplativosti proizvodnje pojedinih eteričnih ulja, a u budućnosti, kad projekt zaživi, studenti farmacije mogu raditi na razvoju konačnih proizvoda. – Naravno, tvrtka bi osigurala potrebnu opremu i prostor za rad, a ovisno o složenosti zadatka dogovaraju se i trajanje prakse te moguća financijska naknada za studenta – napominje Milas, dodajući da već godinama provode program stručne prakse sa zagrebačkim Fakultetom elektrotehnike i računarstva te su od 20-ak studenata koji su obavili praksu njih deset zaposlili na neodređeno.

Poticanje poduzetništva Milas smatra da trenutačna suradnja gospodarstva i znanstvenih institucija nije za pohvalu i da se može poboljšati na više načina, ponajprije da se zaposlenicima fakulteta vrednuje rad na projektima s gospodarstvom. – Također, gospodarstvenicima se za provedbu projekata sa znanstvenim institucijama može pomoći raznim financijskim instrumentima. Primjerice, zašto zajednički istraživačko-razvojni projekti znanstvenih institucija i gospodarstva ne bi bili oslobođeni svih poreza? Zajedničkim razgovorom državnih tijela, znanstvenoistraživačkih institucija i gospodarstvenika zasigurno bi se pronašlo rješenje kojim bi sve strane bile zadovoljne – vjeruje Milas. Sveučilište u Zagrebu upravo znatno iskoračuje prema sveučilištu kojem će inovacije uz istraživanje i obrazovanje postati treća misija. – Sveučilište u Zagrebu snažno se zauzima za izgradnju modernog i inovativnog sveučilišta poticanjem izvrsnosti istraživanja i prijenos znanja gospodarstvu. Cilj je postati najveće inovacijsko središte u Hrvatskoj i stup hrvatskog inovacijskog sustava – naglašava Šimpraga.

22. studeni 2024 08:46