Znanja
StoryEditor

Treba li nam coaching ili trening?

19. Veljača 2015.
Piše:
lider.media

‘Potrebno im je podići motivaciju, oni vode ljude u prodaji, ne trebaju oni nova znanja, prošli su puno toga, treba im pomoći nositi se s velikim pritiskom, ostvarivanjem ciljeva, vođenjem tima kojima nisu direktno nadređeni te trebaju imati veliki utjecaj na sve članove tima‘.

Drugi naručitelj kaže:

‘Oni su prošli toliko promjena zadnjih godina da bi možda trebali proći trening upravljanja promjenama, možete li nam to ponuditi?‘

Ovo su samo dva novija upita koja govore o dilemi iz naslova: treba li nam coaching ili trening?

Često se dešava da osoba odgovorna za razvoj zaposlenika (može to biti njihov nadređeni, direktor, osoba iz ljudskih resursa ili slično) jasno primjećuje da zaposlenicima treba određeni napredak. No, odlučiti koja je metoda razvoja najprimjenjivija nije uvijek lako ni jednostavno. Stoga vanjski stručnjaci za razvoj preuzimaju i ulogu konzultanata, koji će kroz slušanje i prepoznavanje ključnih potreba klijenta odlučiti i dati adekvatnu preporuku određene usluge naručitelju. Kao profesionalac, sa skoro 20 godina u ovoj vrsti poslovanja, sve više uviđam važnost ovih jednostavnih temelja i preduvjeta uspješnosti. Bitno je čuti i prepoznati što i zašto organizacija želi i treba, te što namjerava, kratkoročno i dugoročno, postizati kroz neku od navedenih usluga.

U razgovoru se artikulira često kako je potreban trening jer je usluga treninga poznatija i ima dužu isprobanu praksu u odnosu na coaching.

Kako prepoznati razlike između coachinga i treninga?

Coaching

Hrvatska udruga za coaching definira coaching kao skup specifičnih metoda, usmjerenih na razvoj pojedinaca i timova. Kod nas je najčešći oblik angažmana ipak individualni rad u kojem temu rada određuje sam korisnik (coachee).

Jasan cilj profesionalnog coachinga je maksimalno iskoristiti potencijale pojedinca ili tima i na taj način osloboditi već postojeće, no neiskorištene izvore produktivnosti i uspješnosti. U srcu coachinga je kreativan proces koji potiče na razmišljanje. Taj proces pomaže pojedincu da s punim povjerenjem slijedi nove ideje i alternativna rješenja i da bude otporniji u sučeljavanju sa sve zahtjevnijim i nesigurnijim ishodima.

Rezultati coachinga pojavljuju se na više razina, no kada je riječ samo o povećanju produktivnosti, ona je prema globalnoj studiji Internacionalne coaching federacije ICF:

  • 70 % povećana radna učinkovitost
  • 61 % bolje poslovno upravljanje
  • 57 % bolje upravljanje vremenom
  • 51 % povećana učinkovitost u timu

Nadalje evaluacija s onima koji su prošli coaching proces pokazuje kako je 99% coacheeja zadovoljno sveukupnim iskustvom, a čak 96 % je reklo da bi ponovilo proces pod istim uvjetima.

Coaching predstavlja poseban oblik suradnje i odnosa koju karakterizira nedirektivnost u pristupa sa jasnom podjelom odgovornost coacha i coacheeja.

Marin Čilić, drugi Hrvat koji je osvojio Grand Slam turnir, neposredno nakon briljantne partije u finalu na emotivan način se osvrnuo na svog coacha Gorana Ivaniševića, čovjeka koji je prije 13 godina osvojio Wimbledon:

"Ovo je plod žestokog rada, naročito u posljednje dvije godine. Goran i tim su mi donijeli nešto posebno, a najviše što mi je donio je da uživam u tenisu i da se zabavljam", izjavio je Marin Čilić, poentiravši: "Ovdje sam uživao i igrao tenis života!"

Je li Goran učio i podučavao Marina kako uživati ili je radio s njim na tome kako bi se kod Marina uklonile sve unutarnje prepreke i ograničenja za širenje već postojećeg užitka i igre?

Ovo je bit coachinga. Podrška u otkrivanju već postojećeg dijamanta i njegovo brušenje i usavršavanje. Ovdje je matematički riječ o ‘oduzimanju‘ onog nepotrebnog dok je u treningu riječ o dodavanju i zbrajanju novog znanja i vještina.

U coachingu dvoje predano rade za benefit jednoga.

Trening

Trening je usmjeren na stjecanje novih poslovnih vještina i unapređenje profesionalnih, socijalnih i upravljačkih kompetencija. Sam program treninga je unaprijed tematski dogovoren sa naručiteljem, koji ujedno definira i ciljanu skupinu polaznika te željene rezultate treninga. Skupine imaju uobičajeno do 15 sudionika kako bi se postigla veća interakcija te omogućilo simulacijsko iskustveno učenje kroz veći broj praktičnih vježbi.

Slijedeća tabela predstavlja razlike coachinga i treninga na tri razine:

No bila riječ o treningu ili coachingu, oni su se sredstvo a ne sami sebi cilj. Ono što je potrebno organizaciji i naručiteljima usluge je njihov učinak i rezultat za pojedinca i cijelu organizaciju.

Ono što, kao stručnjaci za razvoj, nudimo je po mjeri skrojeno integralno poslovno rješenje koje može biti kombinacija navedenih usluga.

Iskustva i neka istraživanja pokazuju kako je upravo kombinacija treninga a onda nastavno individualnog ili timskog coachinga najbolji način razvoja koji postiže izvrsne rezultate.

22. studeni 2024 09:22