Znanja
StoryEditor

U Hrvatskoj se može stvoriti novo i inovativno poslovanje

09. Svibanj 2013.
Piše:
lider.media

Prof. Rajesh Chandy s London Business School, svjetski stručnjak za marketing, inovacije i poduzetništvo, održao je dvodnevno predavanje u sklopu Advanced Program in Business, u organizaciji Instituta za inovacije.

Prof. Chandy je izlagao o stvaranju novih prilika za rast kroz inovaciju, oslanjajući se na primjere poslovnih slučajeva s globalnih tržišta, s naglaskom na primjenu zaključaka na poslovanje u Hrvatskoj i u regiji. U razgovoru za Lider pojasnio je zašto je u modernom gospodarstvu i ekonomiji stavljen veliki naglasak na inovativnost.

Zašto je inovativnost toliko važna u današnjem gospodarstvu?

Zbog dva jednako važna razloga. Prilike koje se pružaju su nevjerojatne, živimo u uistinu uzbudljivim vremenima. Javljaju se prilike u povezivanju između industrija, povezivanju različitih mjesta na svijetu, povezivanju tehnologija. Prilike koje se javljaju u današnjem gospodarstvu su na mnogo načina bez presedana. No uz mnoštvo prilika dolazi mnoštvo opasnosti. Kompanije koje su moćne danas mogu nestati preko noći. Ova dva razloga nas tjeraju da konstantno razmišljamo o novim proizvodima, kreativnim načinima za obavljanje djelatnosti te u suštini novim načinima da zaradimo novac.

Na koji način neka država može uvesti inovativnost u svoje gospodarstvo, stvoriti kulturu inovacije?

Odgovor na to pitanje nije na razini države, već unutar samih kompanija. Mnogo se toga može učiniti i na razini države - olakšati poduzetnicima da krenu u posao, povećati razinu kompetitivnosti, uložiti u obrazovanje. No važnije od toga jest ono što se događa u samim kompanijama te kako menadžeri unutar tih kompanija razmišljaju. O tome ću razgovarati i na svome predavanju u sklopu APB programa baš s menadžerima kompanija te ću ih navesti na razmišljanje o budućnosti, a ne da razmišljaju o tome kako je danas ili kako je bilo prije. Fokusiranje na buduće potrošače i konkurenciju je puno važnije od fokusiranja na ono što se događa danas.

Što inovativnost znači za rastuće tržište kao što je to Hrvatska?

Inovativnost je novi način za stvaranje vrijednosti. Primijetio sam da se u Hrvatskoj stvaraju zanimljivi novi proizvodi, djelomice i zbog toga što ne postoji toliko navika iz prošlosti. Takva situacija ima svoje prednosti, dok s druge strane u Hrvatskoj nema toliko izvora financiranja kao što to imaju neke druge zemlje ili kompanije. Zbog toga Hrvatska mora pametno pristupiti izboru poslova u koje vrijedi uložiti te biti otvorena za suradnju na tome području. Pogotovo sada kada Hrvatska ulazi u Europsku uniju, što za tvrtke može biti sjajna prilika, ali i ozbiljna prijetnja uslijed nove konkurencije. Tržište poput Hrvatske mora gledati i izvan Europske unije, učiti od drugih rastućih tržišta te razviti nove načine poslovanja koji možda nisu prisutni u ostatku Europe. Tako se može stvoriti jedinstven i inovativan način gledanja na poslovanje, pogotovo jer u Hrvatskoj nema nekog rigidnog načina na koji se stvari u poslovanju obavljaju.

Kakav je Vaš dojam o Hrvatskoj, mislite li da može postati zemlja inovacija?

Hrvatska ima dugu tradiciju inovacija, sjetimo se samo kao primjera Nikole Tesle. Jučer sam u svome uvodnom predavanju istaknuo kako Hrvatska ima povijest toga da ima puno postignuća za tako malu zemlju. Ja dolazim iz zemlje gdje živi 1,2 milijarda ljudi, usporedio bih to s olimpijskim medaljama, Indija je u zadnjih 16 godina osvojila tri puta manje medalja od Hrvatske. Ako Hrvatska ima dovoljno inovacije u sportu da bi postigla takav rezultat, zasigurno ga ima i na poslovnoj razini.

23. studeni 2024 03:59