Aktualno
StoryEditor

Ćorić sa sindikatima: Radnici rafinerije imat će zamjenska radna mjesta ili otpremninu

28. Veljača 2018.

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić razgovarao je u srijedu s izaslanstvom predstavnika sindikata u Ini o budućnosti kompanije, a posebno radnika sisačke rafinerije, nakon čega je predsjednica Sindikata naftnog gospodarstva Jasna Pipunić izrazila zadovoljstvo odgovorima o procesu odabira strateškog partnera i Vladinim stajalištem o podršci Ini kao vertikalno integriranoj naftnoj kompaniji.

Sudbina 40 djelatnika FCC postrojenja sisačke rafinerije neće biti upitna i svima će im ponuđena primjerena zamjenska radna mjesta, a onima koji ih ne budu željeli prihvatiti bit će ponuđene otpremnine, izjavio je Ćorić novinarima nakon sastanka.

>>>Sindikati: Nije kasno za spas Rafinerije Sisak

Predstavnici sindikata kažu da to postrojenje u mnogome pridonosi radu sisačke rafinerije, pa ako je to točno, to su momenti koji traže dodatne konzultacije, rekao je Ćorić.

Odgovarajući na upit o izboru savjetnika za reotkup Ine od MOL-a, Ćorić je kazao da će biti odabrani u iduća dva do tri tjedna, a svakako do kraja ožujka.

>>>Orban: Mađarska je spremna ‘vratiti Inu’

Pipunić je izvijestila da Vlada podupire investicije u riječku rafineriju i da će do okončanja tog procesa raditi sisačka rafinerija. Što se tiče radnika iz FCC postrojenja rekla je kako je to poslovna odluka te najavila da će u petak biti ponovno održan sastanak s direktorom sisačke rafinerije.

Radnici će imati radna mjesta

Imamo podatke koliko postoji slobodnih radih mjesta u Sisku i u sektoru logistike u Rijeci, tako da će ti radnici imati radna mjesta. U petak očekujemo konkretnije podatke, rečeno nam je da će sekundarna postrojenja raditi kontinuirano pa ne očekujemo da će itko od tih 40 radnika dobiti otkaz, dodala je Pipunić.

Rečeno nam je da se u sisačkoj rafineriji, nakon gašenja FCC postrojenja, više neće prerađivati benzini nego dizel goriva, no sindikatima nije prihvatljivo gašenje postrojenja jer se time gube radna mjesta, poručila je Pipunić.

>>>Aldott: U RH nema tržišta za dvije rafinerije nafte

Prema poslovnoj  odluci benzini će se prerađivati u riječkoj rafineriji koja za to ima modernije i bolje postrojenje, a u sisačkoj dizel i još neki prateći proizvodi. Sindikati će razmotriti situaciju i u ponedjeljak održati sastanak na kojem će informirati članstvo i donijeti odluke, najavila je.

Koordinator Stožera za obranu sisačke rafinerije Predrag Sekulić ponovio je da gašenje FCC postrojenja znači korak prema zatvaranju rafinerije. Ne zauzme li Vlada čvršći stav prema MOL-u dogodit će se ono na što upozoravamo već četiri godine, rekao je Sekulić.

- Tražimo sastanak sa stručnim ljudima i ne samo da dokazujemo da sisačka rafinerije posluje pozitivno, nego i nudimo nova rješenja. Provede li se ta odluka vrlo jasno smo dali do znanja da će marža sisačke rafinerije biti negativna , odnosno minus 20 dolara po toni, kazao je.

Žele ugasiti FCC postrojenje koje u 28 dana donosi neto dobit od 10,5 milijuna kuna sa ciljem da se nakon određenog vremena prikaže da je sisačka rafinerija neisplativa, a onda bi u pitanje mogla doči i riječka, tvrdi Sekulić.

INA: FCC postrojenje u Rafineriji nafte Sisak nije samostalan subjekt

Tvrtka INA upozorila je na pogrešnost pristupa kojim se FCC postrojenje u Rafineriji nafte Sisak tretira kao samostalan subjekt, te istaknula kako prestanak njegova rada ne znači zatvaranje Rafinerije, već optimizaciju rafinerijskog poslovanja radi poboljšanja rezultata kompanije.

- Netočan je pristup kojim se FCC postrojenje u Rafineriji nafte Sisak tretira kao samostalan subjekt. Kao što smo već isticali, rad sisačkog FCC postrojenja ne možemo izdvajati u odnosu na čitavu rafineriju jer to postrojenje nije zasebna jedinica u procesu, kao što ni Rafineriju nafte Sisak ne možemo gledati neovisno od Ininog rafinerijskog sustava koji čini i Rafinerija nafte Rijeka, stoji u priopćenju INA-e.

Ističe se nadalje kako je činjenica da se preradom iste sirovine u Rijeci može generirati 14 milijuna kuna više u odnosu na preradu u sisačkom FCC postrojenju.

>>>Ćorić radnicima Rafinerije: Ne strahujte za budućnost

- Preradom u Sisku samo povećavamo udio benzina i ukaplejnog naftnog plina (UNP) kojih imamo viška, dok bi se preradom u Rijeci u najvećoj mjeri proizveo dizel, proizvod koji se najviše troši na Ininim ključnim tržištima i čiji bi uvoz onda INA mogla posljedično i smanjiti, pojašnjavaju iz INA-e.

Prerada sirove nafte u Sisku nastavit će se u blokovima, dok će sekundarna postrojenja raditi bez obustava, što dosad nije bio slučaj, napominju.

U priopćenju upućenom Hini nakon sastanka ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića u srijedu s izaslanstvom predstavnika sindikata u Ini o budućnosti kompanije, INA naglašava kako prestanak rada FCC postrojenja u sisačkoj Rafineriji ne znači njezino zatvaranje.

Kako ističu, radi se o Ininoj poslovnoj odluci koja se temelji na tržišnoj potražnji i komparativnim prednostima obiju rafinerija i cilj joj je optimizacija rafinerijskog poslovanja radi poboljšanja rezultata kompanije.

Naime, kako je pokazalo i Inino financijsko izvješće za 2017. godinu, Rafinerija nafte Sisak nije profitabilna i generirala je u prošloj godini 207 milijuna kuna operativnog gubitka i 125 milijuna kuna negativnog novčanog toka. Predloženi način rada korak je prema značajnom smanjenju tih gubitaka.

18. travanj 2024 21:49