Hitno treba reformirati samu bit kapitalizma, kako bi se odgovorilo na rastuću privlačnost populističkih pokreta diljem svijeta. Zaključak je to Svjetski gospodarskog foruma održanog u Davosu.
Veći ekonomski rast je nužan, ali nedovoljan kako bi se izliječile frakture u društvu, koje su postale još očiglednije nakon izbora Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a i odluke Velike Britanije da izađe iz Europske unije.
>>>Uspon Trumpa označava pad globalizma i slobodne trgovine
Politički i ekonomski stručnjaci složili su se s dva obilježja doba u kojemu živimo, a odnose se na velike razlike u osobnim prihodima i raspodjeli bogatstva.
Kao primjer sve većeg jaza, čelnici Svjetski gospodarskog foruma istaknuli su porast direktorskih i menadžerskih plaća na samom vrhuncu ekonomske krize, tijekom koje je većina stanovništva jedva "sklapala kraj s krajem".
- To ukazuje na potrebu redefiniranja značaja ekonomskog rasta, međutim porast populizma usmjerenog protiv establišmenta sugerira da smo propustili trenutak kad smo trebali reagirati na frakture u društvu: reformiranje tržišne ekonomije utemeljene na osnovnim idejama kapitalizma, stoga, također mora biti na našoj listi prioriteta - rečeno je u Davosu.
>>>Bruegel: U 2017. glasači će presuditi političarima i liberalnoj demokraciji
- Kombinacija ekonomske nejednakosti i političke polarizacije dodatno pojačava globalan rizik te slabi socijalnu solidarnost na kojoj počiva legitimitet naših političkih i ekonomskih sustava - istaknuto je.
Svjetski ekonomski kongres istaknuo je 4 glavne smjernice nužnih promjena:
- kapitalizmu je potrebno dugoročno planiranje
- priznati značaj identiteta i jačanje inkluzivnosti u političkim organizacijama
- ukolniti rizike i istražiti mogućnosti koje pružaju nove tehnologije, poput automobila bez vozača
- ojačati suradnju na globalnoj razini
Ukoliko se razlozi za procvat populističkih pokreta ne uklone "mainstream" političke organizacije i pokreti naći će se na postojanom udaru čija bi posljedica mogla biti preokret u procesu globalizacije, rečeno je. Također, odbačeno je mišljenje "populista" da je globalizacija odgovorna za gubitak tradicionalnih radnih mjesta, već je naglašeno da je na te procese veći utjecaj imala primjena i razvoj tehnologija.
- Izazovi u socijalnoj koheziji s kojima su suočeni politički čimbenici ne koincidiraju slučajno sa iznimno remetilačkom fazom tehnoloških promjena - stoji u izvješću iz Davosa.
>>>Carney upozorio na ‘gubitak vjere u slobodna tržišta‘
U dvanaestom po redu Izvješću o globalnim rizicima, također su navedeni i zaključci vezani uz klimatske promjene, rastuću cyber neovisnost i probleme nastale zbog starenja stanovništva. Cjelokupno izvješće prenosi Associated Press.