Hrvatski sabor u petak je većinom glasova izmjenio Zakon o zaštiti prirode slijedom čega će javne ustanove koje upravljanju nacionalnim i parkovima prirode morati u državni proračun uplatiti tri posto prihoda od svake prodane ulaznice i vinjete.
Uplaćena sredstva koristit će se za financiranje prioritetnih aktivnosti javnih ustanova koje se moraju provesti radi zaštite i očuvanja područja kojima ustanove upravljaju ili radi unapređenja poslovanja tih ustanova, kao i za podmirivanje rashoda za zajedničke funkcije, podrške nacionalnim parkovima i parkovima prirode u pravnim poslovima, javnoj nabavi, promociji, marketingu itd.
Prijedlog raspodjele tih i sredstava unutar pojedine aktivnosti pripremat će povjerenstvo koje će osnovati nadležni ministar.
Odbijena potpuna zamjena GMO-a
Izmjenjeni Zakon propisuje i da svaka fizička ili pravna osoba koja iz prirode sakuplja divlje vrste, primjerice smilje, mora imati dopuštenje. Izuzetak su smo fizičke osobe zaposlenici neke pravne osobe i vezane su za nju ugovornim odnosom.
Odredbe o koncesijama izmjenjene su na način koji javnim ustanovama omogućuje dodjelu koncesijskog odobrenja za korištenje speleoloških objekata.
>>>‘Labud’: Park prirode Kopači rit nabavio električni brod vrijedan 3,1 milijun kuna
Sabor je u petak donio zakone o Hrvatskoj poljoprivrednoj savjetodavnoj službi, o drvenastim kulturama kratkih ophodni, izmjenio je Zakon o genetski modificiranim organizmima. Pritom nije prihvatio amandman Mira Bulja o potpunoj zabrani uzgoja, uvoza i stavljanja na tržište cijele države genetski modificiranih organizama.
Ako ovo ne prihvatite, hrvatski građani će biti pokusni kunići stranih GMO proizvođača, Monsanta i ostalih, zaštitimo domaću proizvodnju, pozvao je Bulj kolege, no njegov poziv nije dobio dovoljno ruku.