Aktualno
StoryEditor

Iznajmljivači: Od ove godine porez na dohodak nije uvjetovan statusom u PDV-u

18. Lipanj 2017.

Reforma poreznog sustava Hrvatske provedena od 1. siječnja 2017. donijela je neke pogodnosti fizičkim osobama koje ostvaruju prihode od zakupa odnosno najma poslovnih i stambenih prostora, te od iznajmljivanja soba, postelja, apartmana i prostora za kampiranje putnicima i turistima. Te osobe ostvaruju dohodak od imovine, a način oporezivanja toga dohotka ovisi o ukupnim godišnjim primicima. Do kraja 2016. godine način oporezivanja bio je vezan uza status iznajmljivača u sustavu poreza na dodanu vrijednost, pa je porezni obveznik koji je prema bilo kojoj osnovi postao obveznik PDV-a bio obvezan dohodak od iznajmljivanja utvrđivati na temelju poslovnih knjiga prema pravilima utvrđivanja dohotka od samostalne djelatnosti.

>>> FOTO: Four Seasons investira gotovo milijardu kuna u ‘nezaboravan’ turistički kompleks na Hvaru

Kako to izgleda u praksi

Prema novome poreznom sustavu porez na dohodak obračunava se prema iznosu godišnjih primitaka od najma, zakupa i pružanja usluga smještaja u turizmu. Ako je obveznik u sustavu PDV-a, sve je kao prije, samo se porez na dohodak ne utvrđuje jednako za sve izvore dohotka.

Od 1. siječnja 2017. način oporezivanja toga dohotka ovisi o visini godišnjih primitaka ostvarenih iznajmljivanjem. Status poreznog obveznika u sustavu poreza na dohodak više nije uvjetovan njegovim statusom u PDV-u, nego iznosom godišnjih primitaka od najma, zakupa i pružanja usluga smještaja u turizmu. Pri tome se ne narušavaju načela tržišnog natjecanja, iznajmljivač je i nadalje obveznik PDV-a za sve svoje isporuke, samo porez na dohodak ne utvrđuje na jednak način za sve izvore dohotka. Ako je dohodak od imovine manji od godišnjeg PDV praga, porezni obveznik može od tog izvora dohotka porez na dohodak plaćati prema rješenju Porezne uprave odnosno u godišnjem paušalnom iznosu, iako je možda zbog nekih drugih isporuka i te isporuke obveznik PDV-a.

Na primjer, ako porezni obveznik obrtnik koji je prema osnovi obrta obveznik PDV-a, uz dohodak od obrta, od zakupa poslovnog ostvaruje primitke u visini do 230.000 kn na godinu (od 1. siječnja 2018. primitke do 300.000 kn na godinu), on može za dohodak od zakupa porez plaćati prema rješenju Porezne uprave, prema stopi od 12 posto uz paušalno priznate izdatke u visini 30 posto. To je za njega u pravilu fiskalno povoljnija opcija, jer na primitak od npr. 200.000 kn porez plaća na osnovicu u iznosu 140.000 kn i to prema stopi od 12 posto uvećano za prirez.

>>> Robinzonskim turizmom moći će se baviti i OPG-ovi

Kako je prema propisima o PDV-u porezni obveznik dužan zaračunavati PDV-a na sve svoje isporuke koje podliježu oporezivanju tim prometnim porezom, obvezan je i za isporuku zakupa prostora izdavati račune sa zaračunanim PDV-om prema stopi od 25 posto. Isto tako, fizička osoba koja iznajmljuje sobe, apartmane i prostor za kampiranje u turističke svrhe može na primitke ostvarene prema toj osnovi plaćati porez na dohodak u godišnjem iznosu prema broju kreveta i turističkom razredu naselja odnosno prema broju smještajnih jedinica i gostiju u kampu organiziranom na vlastitom zemljištu, uz uvjet da dohodak od imovine ne prelazi godišnji prag PDV-a.

Ako je ta osoba obveznik PDV-a prema nekoj drugoj osnovi, npr. prema osnovi primitaka od autorskih honorara, drugog dohotka ili dohotka od samostalne djelatnosti, bit će obveznik PDV-a i za dohodak od iznajmljivanja u turističke svrhe, ali porez na dohodak neće na sve izvore dohotka plaćati na jednak način. Pri tome će za uslugu smještaja turistima izdavati račun sa zaračunanih 13% PDV-a, porez na dohodak od iznajmljivanja plaćat će u paušalnom iznosu prema rješenju Porezne uprave. Najkraće rečeno, za svrhe PDV-a zbraja se vrijednost svih isporuka koje podliježu oporezivanju PDV-om, a za svrhe poreza na dohodak za svaki se izvor dohotka porez na dohodak može plaćati na način propisan za tu vrstu dohotka.

Paušalno plaćanje poreza

Paušalno plaćanje poreza na dohodak od imovine odnosno plaćanje poreza prema rješenju Porezne uprave za poreznog je obveznika iz dva razloga privlačnije od utvrđivanja porezne obveze na temelju poslovnih knjiga: time na jednostavniji način ispunjava svoju poreznu obvezu i plaća manji porez na dohodak. No valja voditi računa i o drugim aspektima oporezivanja porezom na dohodak.

Prema novom zakonu, dohodak od imovine klasificiran je kao konačni dohodak i poreznom obvezniku ne daje pravo na korištenje osobnog odbitka kao neoporezivog dijela dohotka, ni za njega osobno, ni za uzdržavane članove obitelji. Korištenje osobnim odbitkom nije moguće ni u godišnjem obračunu poreza na dohodak jer se dohoci koji su klasificirani u skupinu konačnih dohodaka ne oporezuju na godišnjoj razini. Ako je poreznom obvezniku dohodak od imovine jedini izvor dohotka, tj. ako nema drugih dohodaka na kojima će iskoristiti pravo na osobni odbitak, možda mu je privlačnije porez na dohodak od imovine utvrđivati na temelju poslovnih knjiga, prema pravilima utvrđivanje dohotka od obrta i s obrtom izjednačenih djelatnosti, iako mu prihod ne prelazi prag PDV-a.

>>> Hrvatska prepoznaje važnost ‘ozelenjivanja’ turizma

Zakonodavac je ostavio tu mogućnost, a odluči li se za to, porezni obveznik morati voditi Knjigu primitaka i izdataka, podnijeti godišnju poreznu prijavu, ostvaruje pravo na osobni odbitak, a na dohodak koji prelazi svotu osobnog odbitka porez na dohodak plaća prema stopama propisanima za oporezivanje godišnjih dohodaka.

22. studeni 2024 11:19