Zaista je najljepše raditi u obiteljskoj kompaniji, zaključak je prvog panela koji se održao na Liderovoj 9. konferenciju o budućnosti obiteljskih tvrtki na temu ‘Vodič za drugu generaciju’. Panel je moderirao Boris Vukić, partner i jedan od osnivača Adizes South East Europe, koji je odmah u početku istaknuo da osnivači bježe uporno od onoga što je on nazvao ‘list papira‘.
Generacija nasljednika i osnivača
Gordana Kadoić, vlasnica i direktorica tvrtke Adria Corporate Education rekla je da je iskustvo rada u korporativnoj kompaniji neprocjenjivo te da se u takvom okruženju nauči strateški razmišljati.
- Trebamo prestati razmišljati o tome da smo nezamjenjivi. Pripremimo se na promjene i nemojmo ih se bojati. Treba raditi na razvoju jer tržišta se mijenjaju i dolazi do izražaja generacijska razlika, rekla je Kadoić.
[caption id="attachment_324325" align="aligncenter" width="750"] Gordana Kadoić[/caption]
Istaknula je i da je iznimno važno odvojiti privatni od poslovnog odnosa te da i generacija nasljednika i osnivača imaju popriličan broj izazova.
>>>Miodrag Šajatović: Agrokor je bio obiteljska tvrtka
- Moja misija educirati i širiti znanje koliko je važno educirati mlade u poduzetničkom duhu. Postavlja se pitanje ne samo hijerarhije nego i autoriteta, istaknula je Kadoić.
Podjela odgovornosti
Petar Krvarić, direktor tvrtke Hermes International istaknuo je da se u poslovanju u obiteljskoj kompaniji odluke brže donose.
- Imaš vidljiv rezultat rada, odlično je raditi u obiteljskoj kompaniji. S jedne strane to je olakšanje, a s druge strane dobijete set izazova, rekao je Krvarić.
[caption id="attachment_324327" align="aligncenter" width="750"] Petar Krvarić[/caption]
Istaknuo je da je u obiteljskom poslovanju jako važna podjela odgovornosti.
>>>Konferencija o obiteljskim tvrtkama: Kako do akvizicija, kapitala i kada angažirati konzultanta
- Brat se brine za američko tržište, ja za hrvatsko. Treba puno ulagati u odnose i raditi na liderskim sposobnostima, rekao je Krvarić istaknuvši da je lakše je u obiteljskom okruženju razgovarati o budućim poslovnim potezima.
‘Sindrom gazdinog sina‘
Stipe Borovac, zamjenik direktora tvrtke Borovac, složio se s Krvarićem da se u obiteljskom poslovanju odluke donose brzo, no rekao je da je s obzirom na rad u obiteljskoj kompaniji, a ne u nekoj drugoj možda zakinut za mali dio znanja koji se tiče vođenja velikog tima.
[caption id="attachment_324329" align="aligncenter" width="750"] Stipe Borovac[/caption]
- Po meni je najbitnije imati poslovan odnos i ne biti operativno blizu, rekao je Borovac osvrnuvši se na poslovni odnos s ocem.
Za ‘sindrom gazdinog sina‘ rekao je da na početku nije osjetio da ga zbog toga gledaju drugačije, ali nakon godinu, dvije jest.