Aktualno
StoryEditor

Malpass: Bit će teško izbjeći globalnu recesiju

26. Svibanj 2022.
David Malpass

Predsjednik Svjetske banke David Malpass upozorio je da bi ruska invazija na Ukrajinu mogla izazvati globalnu recesiju zbog skoka cijene hrane, energije i gnojiva, a zabrinjava ga i usporavanje rasta kineskog gospodarstva, prenose britanski mediji.

Malpass je na poslovnoj konferenciji u srijedu kazao da će biti teško "izbjeći recesiju", prenosi BBC. Također je rekao da 'zaključavanje' niza gradova zbog koronavirusa u Kini povećava zabrinutost zbog usporavanja.

Njegovi su komentari posljednji u nizu upozorenja na sve veći rizik od pada aktivnosti u svjetskom gospodarstvu.

- Ako promatramo svjetski BDP... sada je teško očekivati da ćemo izbjeći recesiju - rekao je Malpass, ne dajući konkretne procjene i dodao da je već samo udvostručenje cijena energije dovoljno da pokrene recesiju.

Svjetska banka je prošloga mjeseca revidirala na niže procjenu globalnog gospodarskog rasta u ovoj godini za gotovo cijeli postotni bod, na 3,2 posto.

Malpass je također izjavio da mnoge europske zemlje još uvijek previše ovise o Rusiji u vezi nafte i plina, dok zapadne zemlje guraju planove za smanjenje ovisnosti o ruskoj energiji.

Na virtualnoj konferenciji Američke gospodarske komore Malpass je također upozorio da bi potezi Rusije da smanji opskrbu plinom mogli potaknuti "znatno usporavanje" u regiji.

Više cijene energije već opterećuju Njemačku, najveće gospodarstvo u Europi i četvrto po veličini u svijetu, podsjetio je i dodao da zemlje u razvoju istodobno teško pogađa nedostatak gnojiva, hrane i energije.

Izrazio je zabrinutost zbog 'zaključavanja' uslijed korone u nekim od najvećih kineskih gradova, uključujući financijsko, proizvodno i brodarsko središte Šangaj, što usporava rast svjetskog gospodarstva.

- Kina je već imala određenu krizu na tržištu nekretnina, pa je procjena kineskog gospodarskog rasta za 2022. znatno smanjena već i prije ruske invazije -  rekao je Malpass.

U srijedu je kineski premijer Li Keqiang poručio da je drugo najveće svjetsko gospodarstvo teže pogođeno posljednjim krugom karantena nego što je to bilo na početku pandemije u 2020. Pozvao je kineske dužnosnike na dodatne mjere za ponovno pokretanje tvornica nakon 'zaključavanja', navodeći da napredak nije zadovoljavajući.

- Neke provincije izvješćuju o samo 30 posto ponovno otvorenih poduzeća ... omjer se mora podići na 80 posto u kratkom vremenskom razdoblju -  rekao je. 

Potpune ili djelomične blokade uvedene su u ožujku i travnju u desecima kineskih gradova, uključujući Šangaj, a te su mjere izazvale naglo usporavanje gospodarske aktivnosti u cijeloj zemlji. Posljednjih tjedana službene brojke pokazuju da su pogođeni veliki dijelovi gospodarstva, od proizvodnje do trgovine.

22. studeni 2024 02:03