Aktualno
StoryEditor

Marija Zuber: Iznajmljivači na moru prijavljeni u Zagrebu plaćaju porez Gradu Zagrebu

21. Svibanj 2019.

Izmjenama Zakona o porezu na dohodak koje su na snazi od 1. siječnja 2019. izmijenjen je način određivanja poreza na dohodak koji plaćaju privatni iznajmljivači soba, apartmana, kuća za odmor i smještajnih mjesta u kampovima.

Iznajmljivači koji od iznajmljivanja za turističke svrhe ostvaruju prihod do 300.000 kuna imaju pravo izabrati paušalno plaćanje poreza na dohodak. Ako im je to u interesu, mogu voditi poslovne knjige i poreznu obvezu utvrđivati prema pravilima oporezivanja dohotka od samostalne djelatnosti.

Za većinu privatnih iznajmljivača paušalno plaćanje poreza na dohodak jednostavniji je i fiskalno pogodniji način podmirivanja porezne obveze. Do 2018. godišnja porezna obveza je iznosila 300 kuna po krevetu odnosno 350 kuna po smještajnoj jedinici u kampu, pomnoženo s koeficijentom turističkog razreda u koji je bilo razvrstano mjesto odnosno naselje u kojemu se nalazi objekt za iznajmljivanje. Iznos od 300 kuna na godinu po krevetu odnosno 350 kuna po smještajnoj jedinici u kampu plaćali su iznajmljivači u turističkom razredu A, a oni razvrstani u niže kategorije turističkog razreda plaćali su niže iznose godišnjeg poreza, najmanje 150 kuna po krevetu na godinu.

Što je drukčije

Od 2019. visinu paušalnog poreza svojom odlukom određuje predstavničko tijelo lokalne jedinice. Odlukom grada odnosno općine utvrđuje se visina godišnjeg poreza po krevetu, smještajnoj jedinici u kampu i smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj. Predstavničko tijelo lokalne jedinice samostalno određuje visinu poreza, ali u propisanom rasponu između 150 do 1500 kuna na godinu po krevetu i smještajnoj jedinici u kampu. Visinu poreza može utvrditi u jednakom iznosu za cijelo naselje ili različito po ulicama u naselju. Godišnji paušalni porez izračunava se kao umnožak broja kreveta odnosno smještajnih jedinica za koje porezni obveznik ima rješenje nadležnog turističkog ureda i uvećava se za prirez ako je obveza plaćanja prireza propisana prema prebivalištu fizičke osobe koja ostvaruje dohodak. Na primjer, ako iznajmljivač ima prebivalište u Zagrebu, a u turističke svrhe iznajmljuje nekretninu na moru, godišnja porezna obveza povećat ću mu se za zagrebački prirez od 18 posto. Dakle, iako odluku o visini poreza donosi lokalna jedinica na čijem području je smješten objekt koji se upotrebljava u turističke svrhe, porez na dohodak i nadalje ostaje prihod lokalne jedince prema prebivalištu iznajmljivača, što je temeljno načelo pripadnosti prihoda od poreza na dohodak.

‘Kazna‘ za kašnjenje

Prema novim izmjenama Zakona o porezu na dohodak, od 1. siječnja ove godine odluku o visini poreza (paušala) donosi lokalna jedinica na čijem je području smješten objekt koji se upotrebljava u turističke svrhe. No porez na dohodak i dalje ostaje prihod lokalne jedince prema prebivalištu iznajmljivača

Na godišnju obvezu paušalnog poreza ne utječe razdoblje u kojemu se u kalendarskoj godini pružaju usluge. No ako je porezni obveznik tijekom godine ishodio odobrenje nadležnog tijela o obavljaju iznajmljivanja u turističke svrhe ili je tijekom godine prestao obavljati djelatnost, porezna obveza će mu se utvrditi razmjerno broju tromjesečja u kojima je obavljao djelatnost, u visini četvrtine godišnjeg poreza za svako tromjesečje, zaokruženo na puna tromjesečja u korist poreznog obveznika. Pravilo je da predstavničko tijelo lokalne jedinice utvrđuje visinu paušalnog poreza do 15. prosinca tekuće za sljedeću godinu. Visina poreza ne može se mijenjati tijekom godine, već samo za sljedeću godinu. Iznimno, taj je rok za 2019. godinu bio dulji, tako da su predstavnička tijela donosila odluke do 31. siječnja 2019. Ako predstavničko tijelo nije donijelo odluku za svoje područje, u 2019. se za iznajmljivače na tom području primjenjuje svota paušalnog poreza u iznosu 750 kuna po krevetu i/ili smještajnoj jedinici.

Obveznici PDV-a

O visini godišnjeg poreza rješenje donosi Porezna uprava. Ono vrijedi sve dok se ne izmijeni ili ne ukine. Porezna uprava donijet će novo rješenje ako se promijeni odluka lokalne jedinice ili se izmijeni propis temeljem kojega se utvrđuje obveza poreza, a ukinut će ga kad porezni obveznik prestane obavljati djelatnost.

Plaćanje poreza u godišnjem paušalnom iznosu za iznajmljivača je jednostavnije, a fiskalna obveza manja nego da porez na dohodak utvrđuju na temelju poslovnih knjiga. Iznajmljivači koji su obveznici PDV-a obvezni su na uslugu iznajmljivanja zaračunati PDV, ali sve dok im prihod od iznajmljivanja ne premaši 300.000 kn, porez na dohodak mogu plaćati u paušalnom iznosu. Za svrhe poreza na dohodak iznajmljivač ne vodi porezne knjige, samo sve izdane račune upisuje u evidenciju o ostvarenom prometu koju vodi na obrascu EP. Iznajmljivač je obveznik plaćanja članarine turističkim zajednicama i boravišne pristojbe. Paušalni porez na dohodak prema osnovi iznajmljivanja soba, apartmana, kuća za odmor i smještajnih jedinica u kampovima je konačni porez, ne utječe na kumulativnu godišnju poreznu obvezu. Iznajmljivač za taj dohodak ne podnosi godišnju poreznu prijavu, ali nema ni pravo prema toj osnovi umanjiti godišnji porez za osobni odbitak. 

23. studeni 2024 10:53