Venezuela je zemlja tropske klime, na čijem se jugu i istoku prostiru tropske šume, a na sjeveru savane koje se spajaju s Karipskim morem. Planinski lanac Sierra Nevada de Mérida, koji se prostire u pravcu sjevera prema zapadu, jedini je izvor osvježenja u toj zemlji. No, i to se polako mijenja.
Još 1991. godine pet je planinskih vrhova tog venezuelanskog gorja bilo pokriveno ledom i snijegom. Danas je preostao samo jedan ledenjak, i to onaj koji se oslanja na planinski vrh Pico Humboldt.
>>>Ubrzava rast globalne razine mora
Prije samo 30 godina bio je to impresivan ledenjak. Danas se prostire na području ne većem od 10 nogometnih igrališta. Taj se ledeni pokrov svakim danom sve više smanjuje, što znači kako će Venezuela postati prva zemlja čiji su se ledenjaci u potpunosti otopili, piše The Economist.
Nestanak ledenjaka Humboldt, koji je ime dobio po njemačkom istraživaču Alexander von Humboldtu, završetak je 20 tisuća godina starog procesa povlačenja ledenog pokrova, koji je nekoć pokrivao preko 600 četvornih kilometara.
>>>Istraživanje: Manje djece najučinkovitija mjera u borbi protiv zatopljenja
Znanstvenici koji su specijalizirani za ovo područje željeli bi promatrati fenomen nestanka Pico Humbolta, ali nedavna politička previranja, ekonomsko urušavanje i eskalacija nasilja u Venezueli tu su zemlju učinila negostoljubivom čak i za znanost.
>>>Istraživanje: Klimatske promjene zazelenile Antarktik
Iako je Humboltov vrh odavno prestao biti mjestom na koje se isplati dovući mehanizaciju i bušiti u potrazi za dubljim slojevima leda, jer je pokrov toliko tanak da je već pomiješan sa zemljom, znanstvenici bi ipak željeli uzorokovati vodu, izmjeriti ili barem napraviti procjenu koliko vode odlazi s ledenog pokrova, izmjeriti vjetar, temperaturu.
Ne toliko zbog spoznavanja činjenice da nestaje posljednji ledeni pokrov u Venezueli, već zbog drugih zemalja čiji se život, ljudi, biljaka i životinja, oslanja na izvore vode iz Anda.