Slavonski med je na razini Europske unije zaštićen oznakom izvornosti, što je 19. hrvatski proizvod čiji je naziv registriran u EU-u, objavilo je u utorak Ministarstvo poljoprivrede.
Kako se navodi u priopćenju, Slavonski med upisan je u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla, objavljeno je u Službenom listu Europske unije od 23. siječnja.
- Ovom objavom Hrvatska službeno ima 19 zaštićenih naziva poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u EU, a ovo je prvi med među njima, kazao je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.
>>>Korčulansko maslinovo ulje i Paška janjetina dobili oznaku izvornosti na razini EU
Dodao je kako su u proceduru poslani i Varaždinski klipič, Bjelovarski kvargl i Rudarska greblica, jedinstvene delicije karakteristične za pojedine dijelove naše domovine.
- Zaštita naziva je ponajprije priznanje tradicije i specifičnosti od koje koristi imaju i proizvođači i potrošači. No, zaštita naziva povećava vidljivost naših proizvoda i predstavlja nas na tržištu od 500 milijuna ljudi, kazao je Tolušić.
Slavonski med prema načinu proizvodnje je med u saću, med sa saćem ili dijelovima saća i vrcani, a obuhvaća med od bagrema, lipe, uljane repice, suncokreta, kestena, cvjetni med i medun hrasta sladuna.
Udruga proizvođača Slavonskog meda iz Virovitice, pokrenula je nacionalni postupak zaštite naziva Slavonski med kao zaštićene oznake izvornosti 2015., a 2016. je naziv Slavonski med zaštićen u Republici Hrvatskoj.
Zahtjev za registraciju naziva Slavonski med na razini EU upućen Europskoj komisiji u rujnu 2016. godine.
>>>‘Okidač za povećanje proizvodnije’: Zagorski mlinci zaštićeni oznakom zemljopisnog podrijetla
Zaštita proizvoda Slavonski med, kako se navodi u priopćenju, temelji se na njegovoj kvaliteti pa tako zajednička svojstva karakteristična za Slavonski med, a koja utječu na kvalitetu proizvoda su postotak vode i količine hidroksimetilfurfurala (HMF). Postotak vode u Slavonskom medu iznosi maksimalno 18,3 posto dok je količina HMF maksimalno 16,5 mg/kg.
Područje proizvodnje Slavonskog meda obuhvaća cijelu Slavonsku regiju koja se nalazi u sjeveroistočnom dijelu Hrvatske, a koju omeđuju tri rijeke, Drava na sjeveru (granica s Mađarskom), Sava na jugu (granica s Bosnom i Hercegovinom) i Dunav na istoku (granica s Srbijom) te dio mađarsko – hrvatske granice između rijeka Drave i Dunava. Zapadni dio Slavonske granice prostire se na području zapadne administrativne granice županije Bjelovarsko – bilogorske i općina Lipovljani i Jasenovac te grada Novske.
Pored Ličke janjetine, Paške soli i Zagorskih mlinaca koji su u postupku registracije naziva na razini EU, Ministarstvo poljoprivrede u siječnju je proslijedilo EK zahtjeve za registraciju još tri nova zaštićena naziva i to: Bjelovarski kvargl, Varaždinski klipič i Rudarska greblica.