Poslovna scena
StoryEditor

Pod kojim se uvjetima mogu ustupiti radnici?

24. Lipanj 2015.

Od kolovoza 2014., tj. od stupanja na snagu novog Zakona o radu, poslodavci koji su organizirani kao trgovačka društva mogu ustupiti svoga radnika drugome povezanom društvu u zemlji ili u inozemstvu.

Do tada poslodavci nisu mogli jedan drugome ustupati radnike, to je bilo dopušteno samo specijaliziranim agencijama za privremeno zapošljavanje. Od kolovoza 2014. dopušteno je ustupanje radnika drugome povezanom poslodavcu, ali samo poslodavcima koji su organizirani kao trgovačka društva.

Koja se trgovačka društva smatraju međusobno povezanima, određeno je čl. 473. Zakona o trgovačkim društvima. Ustupanje radnika i dalje nije moguće između trgovačkog društva i ustanove, obrtnika i trgovačkog društva, a ni obrnuto, i nije dopušteno u drugim odnosima između drugih pravnih osoba.

Povezani poslodavci

Postupak prije ustupanja radnika i trajanje ustupanja propisani su obvezujućim odredbama Zakona o radu. Povezani poslodavci dužni su sklopiti pisani sporazum o ustupanju radnika koji mora sadržavati podatke o poslodavcima, radniku, datumu početka i završetka privremenog ustupanja, mjestu rada i poslovima na kojima će radnik raditi kod poslodavca kojemu je privremeno ustupljen, plaći i dodacima na plaću te trajanju redovitoga radnog dana ili tjedna. Sporazum povezanih poslodavaca može se realizirati samo ako radnik kojega se ustupa na njega dade pisanu suglasnost. Dajući suglasnost na sporazum, radnik pristaje da u ograničenom vremenskom razdoblju radi kod povezanog poslodavca, možda na drugim poslovima i za drugačiju plaću u odnosu na poslove i plaću koju ostvaruje kod svog poslodavca.

Trajanje ustupanja ograničeno je na šest mjeseci ako se radnika ustupa povezanom društvu u zemlji, odnosno na 24 mjeseca ako se radnika ustupa povezanom društvu u inozemstvu. Razlike su i u uvjetima koji moraju biti ispunjeni kao pretpostavka ustupanju. Da bi poslodavac ustupio radnika drugom povezanom društvu u zemlji, mora se raditi o radniku za čijim radom taj poslodavac privremeno nema posla. Za ustupanje drugom povezanom društvu koje ima poslovni nastan u inozemstvu taj se uvjet ne traži.

Plaća i prava

Ustupljeni radnik ostaje u radnom odnosu kod svog poslodavca (pravni poslodavac). On je i dalje prijavljen u matičnoj evidenciji HZMO-a i HZZO-a kao osoba u radnom odnosu kod matičnog poslodavca, taj mu poslodavac isplaćuje plaću i druge novčane primitke iz radnog odnosa, samo što privremeno, u razdoblju dok je ustupljen, prima naloge i izvršava poslove za trgovačko društvo kojemu je ustupljen. Radnik ustupljen u povezano trgovačko društvo ne mora zadržati plaću na koju je imao pravo prije ustupanja. Plaća može biti određena u jednakom, većem ili manjem iznosu u odnosu na onu koju je radnik ostvarivao u razdoblju dok nije bio ustupljen povezanom poslodavcu. Budući da radnik mora dati suglasnost na taj sporazum, ona je i njegov pristanak na dogovorene uvjete. Poslodavac kojemu je radnik ustupljen (ekonomski poslodavac) ima prema radniku samo obveze koje se odnose na sigurnost i zaštitu na radu. Sva druga prava iz radnog odnosa radnik ostvaruje kod svoga pravnog poslodavca.

Posebne obveze

Ako poslodavac ustupa radnika u povezano društvo u inozemstvu, radnik se u smislu propisa koji uređuju sustav socijalnih osiguranja smatra izaslanim radnikom. Ostaje socijalno osiguran u Hrvatskoj iako radi u inozemstvu za drugoga povezanog poslodavca. Ako je poslan u državu članicu EU ili u državu s kojom Hrvatska primjenjuje dvostrani ugovor o socijalnom osiguranju, nema obveze plaćanja doprinosa u državi rada, nego se doprinosi plaćaju samo u Hrvatskoj, stoga je važno da poslodavac koji ustupa radnika povezanom društvu u inozemstvu prije radnikova odlaska u inozemstvo od nadležnog državnog tijela u Hrvatskoj pribavi odgovarajuću potvrdu kojom dokazuje radnikovu pripadnost hrvatskome socijalnom osiguranju.

S radnikom kojega ustupa drugom povezanom poslodavcu u inozemstvo poslodavac mora sklopiti i dodatne uglavke ugovoru o radu. Tim se dodatnim uglavcima definiraju visina plaće i druga primanja na koja radnik ima pravo u razdoblju dok je ustupljen inozemnome povezanom poslodavcu, novčana jedinica u kojoj će se isplaćivati plaća, raspored radnog vremena, blagdani i neradni dani u koje ima pravo ne raditi i uvjeti vraćanja u zemlju. Plaća se može ugovoriti, odrediti u kunama, u valuti države u kojoj radnik radi ili u trećoj valuti, odnosno kombinirano.

23. studeni 2024 05:40