Poslovna scena
StoryEditor

Veća plaća zbog uzdržavanja djece, roditelja, djeda....

14. Ožujak 2013.

Rok za podnošenje godišnjih poreznih prijava na dohodak za 2012. istekao je potkraj veljače. Fizičke osobe koje su dobrovoljno podnosile poreznu prijavu kako bi ostvarile pravo na umanjenje porezne osnovice za uzdržavane članove obitelji za koje iz različitih razloga nisu tijekom godine iskoristili olakšicu čekat će još koji mjesec na povrat dijela preplaćenog poreza i prireza.

No poreznim je obveznicima u interesu da pravo na umanjenje osnovice za plaćanje poreza na dohodak i prireza iskoriste tijekom godine, da ne čekaju godišnju poreznu prijavu. Dva su razloga tomu: ranije ostvaruju veći neto dohodak i ne izlažu se riziku ostvarivanja tog prava podnošenjem godišnje prijave, što zbog obveze uključivanja svih dohodaka možda i neće biti isplativo.

Zajednički život nije obvezan Tijekom kalendarske godine (poreznog razdoblja) umanjenje porezne osnovice na temelju povećanja osobnog odbitka za uzdržavane članove obitelji moguće je ostvariti na dohotku od plaće i mirovine, što i jesu dohoci najvećeg broja poreznih obveznika. Za ostale izvore dohotka nije moguće u poreznom razdoblju umanjiti poreznu osnovicu za osobni odbitak kao neoporezivi dio dohotka.

Postupak ostvarivanja prava na povećani osobni odbitak vrlo je jednostavan. Porezni obveznik dužan je odnijeti poreznu karticu u Poreznu upravu i zatražiti upis uzdržavanih članova obitelji. Dakako, dokumentima treba dokazati dvije stvari: srodstvo s uzdržavanim članom i okolnost iz koje proizlazi da uzdržavani član ne ostvaruje primitke koji tijekom godine prelaze 11.000 kn. Nije nužno da porezni obveznik i uzdržavani član žive u zajedničkom kućanstvu niti na istoj adresi, čak ni u istome mjestu. Nakon što službenik Porezne uprave upiše podatak o pravu na odgovarajući faktor osobnog odbitka, porezni obveznik ponovno vraća ispravljenu karticu isplatitelju plaće ili mirovine.

Kada i više od 11.000 kn Uzdržavanim članom obitelji smatraju se supružnik (ali ne izvanbračni supružnik), bivši supružnik ako porezni obveznik za njegovo uzdržavanje plaća alimentaciju, djeca, roditelji poreznog obveznika i roditelji njegova bračnog druga, preci i potomci u izravnoj liniji, maćehe odnosno očusi i punoljetne osobe kojima je porezni obveznik imenovan skrbnikom. Djeca se smatraju djecom poreznog obveznika dok se redovito školuju, ali i nakon redovitog školovanja, sve do prvog zaposlenja ako su prijavljeni na Zavod za zapošljavanje. Dakle, porezni obveznik može iskoristiti pravo na povećanje osobnog odbitka za punicu, punca, svekra, svekrvu, djeda, baku, prabaku, djeda i pradjeda, ali i za unuke i praunuke. Uvjet je da se nitko drugi za tu osobu ne koristi poreznom olakšicom i da ta osoba ne ostvaruje primitke koji prelaze 11.000 kn na godinu. 

U godišnji iznos od 11.000 kn kao gornju granicu da se neka osoba može smatrati uzdržavanim članom obitelji uračunavaju se svi oporezivi i neoporezivi primici osim sljedeće četiri vrste primitaka: socijalne potpore, doplatka za djecu, primitaka za opremu novorođenog djeteta i obiteljske mirovine koju djeca ostvaruju nakon smrti roditelja. Nabrojeni primici nisu smetnja da se neka osoba u poreznom smislu smatra uzdržavanom neovisno o iznosima tih primitaka. Ako osoba ostvaruje primitke koji podliježu plaćanju poreza i doprinosa, u godišnji iznos od 11.000 kn uračunava se bruto svota primitka (npr. plaća, drugi dohodak).

Za invalidnost više Braća i sestre, snahe i zetovi ne mogu poreznom obvezniku biti uzdržavani članovi radi iskorištavanja poreznih olakšica iako ih doista možda ekonomski uzdržava. Samo ako je porezni obveznik u postupku pred mjerodavnim tijelima imenovan skrbnikom tim osobama, tada za njih može koristiti poreznom olakšicom.

Porezni obveznik može za istu uzdržavanu osobu dijeliti pravo na osobni odbitak s drugim poreznim obveznikom ili više njih, u bilo kojem omjeru za koji se dogovore. Ako među poreznim obveznicima nema dogovora, a više njih polaže pravo na povećanje osobnog odbitka za istog uzdržavanog člana, Porezna uprava na njihov će zahtjev osobni odbitak podijeliti razmjerno. Naprimjer, ako troje unučadi uzdržava baku, oni mogu podijeliti osobni odbitak za baku u iznosu od ukupno 1100 kn mjesečno (faktor 0,5), tako da svatko od njih iskoristi po jednu trećinu, tj. da svako unuče ostvari pravo na uvećanje osobnog odbitka za 366,67 kn na mjesec.Pravo na povećanje osobnog odbitka ostvaruje se i po osnovi invalidnosti poreznog obveznika i svakog od uzdržavanih članova obitelji. Osobni odbitak uvećava se za dodatni faktor 0,3, odnosno za 660 kn na mjesec, a ako je riječ o 100-postotnoj invalidnosti, tada za dodatni faktor 1,0, odnosno dodatnih 2200 kn na mjesec. Uvećanje osobnog odbitka po osnovi invalidnosti pribraja se osobnom odbitku po osnovi uzdržavanja.

30. studeni 2024 10:46