Tržište kapitala

ENT nadomak 1300 kuna, Belje zaronilo u crveno

Trgovanje na Zagrebačkoj burzi danas je pod utjecajem objave brojnih financijskih izvješća, pri čemu je u najvećem fokusu investitora dionica Ericssona Nikole Tesle zbog nakon što je ta kompanija izvijestila o snažnom skoku prihoda i dobiti.

Crobex indeks oko podneva bio je u minusu 0,08 posto, na 1.748 bodova, a Crobex10 stagnira na 980 bodova. Redovni promet dionicama iznosio je 4,4 milijuna kuna, što je otprilike milijun kuna više nego jučer.

- Današnje trgovanje na domaćoj burzi pod utjecajem je financijskih izvješća kompanija, koja pristižu u velikom broju. U najvećem je fokusu investitora dionica Ericssona Nikole Tesle, zbog snažnog rasta dobiti i prihoda. Većina ostalih nalikvidnijih izdanja bilježi pad cijene - kaže Nigela Bubalo, brokerica u investicijskom društvu Credos.
Prema dosad objavljenim financijskim izvješćima, tek tu i tamo neka kompanija 'zasjaji' poslovnim rezultatima, no općenito gledano, ova sezona objava je loša, ocjenjuje Bubalo.
Najlikvidnija je danas dionica Ericssona Nikola Tesla, s prometom od 1,35 milijuna kuna. Cijena joj je skočila 2,5 posto, na 1.299 kuna.
U većem fokusu investitora je i dionica HT-a. Uz promet od 674.000 kuna, cijena joj je pala 1,33 posto, na 206 kuna.
Od zvučnijih imena, Atlantic Grupa je objavila da je u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila prihod od prodaje u iznosu od 3,6 milijardi kuna, što je 5,3 posto više nego u istom razdbolju lani, te neto dobit nakon manjinskih interesa od 71,2 milijuna kuna, 9,6 posto više. Cijena te dionice ojačala je 1,21 posto, na 502 kune.

Znatnije je pala i cijena dionice Belja, za 4,21 posto, nakon što je kompanija izvijestila o gubitku u trećem tromjesečju od 19,5 milijuna kuna, dok je u istom razdoblju godinu ranije poslovala s dobiti od 253,5 tisuća kuna.

Među likvidnijim izdanjima najveći gubitak bilježi dionica Ingre, čija je cijena potonula 9,32 posto. Cjenovnim gubitkom od 5,79 posto slijedi je Dalekovod. Istodobno, najveća dobitnica dionica je Hidroelektre niskogradnje, sa skokom cijene za 6,91 posto, te Viadukta, čija je cijena ojačala 4,72 posto.
U međuvremenu, Državni zavod za statistiku objavio je da je industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u rujnu potonula za 7,7 posto u odnosu na isti lanjski mjesec. To je njezin najveći pad od travnja, kada je potonula 9,4 posto.
To je i znatno veći pad nego što se očekivalo. Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procijenjivalo je u prosjeku da je u rujnu industrijska proizvodnja skliznula za 3,6 posto na godišnjoj razini. Njihove su se procjene pada kretale u rasponu od 2 do 4,8 posto.

Lider digital
čitajte lider u digitalnom izdanju