U Specijalnoj bolnici za kronične bolesti dječje dobi u Gornjoj Bistri predstavljeni su u petak rezultati dvaju programa osuvremenjivanja podrške najmlađim pacijentima s višestrukim razvojnim teškoćama, ukupne vrijednosti 732.000 kuna.
Programi se odnose na promjene u načinu skrbi o djeci s najvećim zdravstvenim izazovima te omogućuju njihov fizički i mentalni napredak, istaknula je na predstavljanju Valentina Otmačić, voditeljica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, koji je uz pomoć donacija hrvatskih građana u programe uložio 681.160 kuna.
>>>Smiješak za sve: Dok je teta pričalica u posjetu, oni nisu bolesnici u bolnici, oni su djeca
Postignute rezultate omogućila je suradnja Ministarstva zdravstva sa stručnjacima s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu i iz zagrebačkog Malog doma – dnevnog centra za rehabilitaciju djece i mladeži, uz financijsku i tehničku potporu Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, a na predstavljanju programa u Bistri bio je i ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Edukacija djelatnika u Grazu
Programi su obuhvatili edukaciju zdravstvenih djelatnika i nabavu opreme za skrb o djeci. Pomoći će ranoj intervenciji u djetinjstvu djece ugrožena zdravlja i razvoja, te pomoću tehnoloških pomagala i prilagođenih komunikacijskih tehnika omogućiti potpomognutu komunikaciju najmlađim pacijentima, izvijestio je Ured UNICEF-a.
Prilikom posjeta bolnici ministar Kujundžić izrazio je uvjerenost da će edukacija djelatnika i nova oprema podignuti kvalitetu zdravstvene skrbi za najranjiviju djecu.
>>>UNICEF uložio 1,69 milijuna kuna za podršku djeci s teškoćama
U okviru dvaju programa održana su ukupno 92 edukacijska susreta sa zdravstvenim osobljem bolnice o primjeni potpomognute komunikacije u svakodnevnom radu s najmlađim pacijentima i optimalnoj podršci njihovu ranom razvoju.
Uz to, provedena je procjena individualnih razvojnih i komunikacijskih potreba 28 najmlađih pacijenata u dobi do 8 godina radi pružanja odgovarajuće podrške.
U primjeni potpomognute komunikacije djeci će pomoći nabavljena tehnološka oprema, a zdravstveni stručnjaci osnaženi su za procjenu jezičnih sposobnosti i potreba djece.
>>>Potpisano sedam ugovora iz EU fondova u vrijednosti 182 milijuna kuna
U svrhu upoznavanja s primjerima dobre prakse u rehabilitaciji, obrazovanju i liječenju djece s višestrukim teškoćama u razvoju, djelatnici bolnice boravili su u 4 studijska posjeta suradničkim institucijama u Grazu.
Govoreći o doprinosu UNICEF-a ostvarenju tih programa, voditeljica Ureda Otmačić istaknula je zadovoljstvo i ponos što je UNICEF, zajedno s partnerima, pridonio dodatnom unaprjeđenju usluga za djecu kojoj je podrška najviše potrebna.