Biznis i politika
StoryEditor

EU sprema udar na Big Tech tvrtke kao odgovor na Trumpove carine

05. Veljača 2025.
EU Vs SAD
‘Bazuka‘ alat, kako su ga nazvali je u pripremi dok ministri trgovine izražavaju potporu odmazdi

Europska unija priprema se za uvođenje protumjera protiv Big Tech tvrtki iz Silicijske doline ako Donald Trump ostvari prijetnje o nametanju carina na proizvode iz EU-a. Ovim bi potezom Bruxelles po prvi put iskoristio svoj tzv. ‘bazuka‘ alat, čime bi se i sektor usluga mogao uvući u trgovinski rat između dviju ekonomskih velesila, prenosi FT.

Prema informacijama dvojice visokih europskih dužnosnika, Europska komisija razmatra korištenje tzv. Instrumenta protiv prisile (ACI - Anti-Coercion Instrument), koji bi omogućio ciljano kažnjavanje američkih kompanija, posebice u tehnološkom sektoru. Jedan od dužnosnika naglasio je da su ‘sve opcije na stolu‘, pri čemu se upravo ACI ističe kao najoštriji odgovor koji bi ostao u okvirima međunarodnog prava.

Širok spektar protumjera

Instrument protiv prisile osmišljen je još tijekom Trumpova prvog mandata, a prvi je put primijenjen kao sredstvo odvraćanja Kine od agresivnih trgovinskih poteza. Omogućuje Europskoj komisiji da odgovori na situacije u kojima neka država koristi carine na robu kako bi izvršila politički pritisak. Prema europskim dužnosnicima, Trumpova ranija prijetnja carinama kako bi prisilio Dansku da mu proda Grenland, kao i pokušaji da se EU prisili na blaži pristup prema američkim tehnološkim gigantima, kvalificiraju se kao slučajevi u kojima bi se mogao primijeniti ACI.

Ovaj mehanizam Bruxellesu daje širok spektar mogućnosti za odmazdu, uključujući ukidanje zaštite intelektualnog vlasništva ili ograničavanje komercijalne eksploatacije softverskih rješenja i streaming usluga. Također, može blokirati strana ulaganja te ograničiti pristup europskom tržištu bankarskim, osiguravateljskim i financijskim institucijama iz SAD-a.

Ipak, kako navode izvori bliski Komisiji, EU je dosad bio učinkovit u rješavanju trgovinskih sporova putem carina na robu, dok bi širenje sukoba na sektor usluga i intelektualnog vlasništva moglo naići na otpor unutar same Unije.

EU traži balans

Trump je prošlog tjedna izjavio da će ‘apsolutno‘ uvesti carine na europske proizvode, pozivajući se na regulatorne mjere EU-a protiv američkih tehnoloških tvrtki te trgovinski deficit u sektoru roba. No, nije precizirao kada bi carine mogle stupiti na snagu niti postoji li mogućnost dogovora, kakav su nedavno postigli Kanada i Meksiko.

Ministri trgovine država članica EU-a sastali su se u utorak u Varšavi kako bi raspravili mogući odgovor na Trumpove prijetnje. Prema izvorima upoznatima s raspravama iza zatvorenih vrata, većina ministara podržala je potrebu za snažnim odgovorom u slučaju eskalacije.

Europski povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič izjavio je kako EU želi izbjeći eskalaciju, ali je istovremeno poručio da će Bruxelles reagirati ‘odlučno‘ ako SAD uvede nove carine. Naglasio je da EU u trgovini robom ostvaruje višak u odnosu na SAD, dok u sektoru usluga bilježi deficit. No, unatoč čvrstim stavovima, dio država članica zabrinut je zbog mogućih posljedica trgovinskog rata na već usporeno europsko gospodarstvo, pa pozivaju na deskalaciju i smirivanje situacije.

Pritisak za bržu reakciju

Svaka eventualna protumjera morala bi biti proporcionalna, a Europska komisija morala bi predočiti dokaze o šteti za europske industrije. Osim toga, za aktivaciju ACI-ja potrebna je suglasnost najmanje 15 od 27 država članica, a sam proces konzultacija može potrajati tjednima. Kada su 2018. godine uvedene europske protumjere na američke carine na čelik i aluminij, EU-u je trebalo tri mjeseca da ih provede.

Nasuprot tome, Kanada i Meksiko prošlog su tjedna objavili vlastite protumjere u roku od samo nekoliko sati nakon što je Washington uveo nove carine od 25 posto. Trump je potom suspendirao carine za te dvije zemlje, uz obrazloženje da su pristale na pojačane mjere protiv migracija i krijumčarenja droga.

Francuski ministar trgovine Laurent Saint-Martin istaknuo je da bi EU trebao poboljšati brzinu donošenja odluka. - Brzina je ključna – moramo biti spremni brže nego prošli put. Moramo biti ujedinjeni i odlučni - poručio je.

05. veljača 2025 14:02