
Kina, SAD i EU Snaga i slabosti, prilike i prijetnje

U sve oštrijem okruženju ključno je znati gdje tko stoji ekonomski i razvojno, kako bi se pametno birali partneri i ulaganja
Amerika je out, Kina je in, EU je nevidljivo stiješnjen negdje između. To je možda površan zaključak o odnosu snaga tri ključne globalne ekonomske cjeline. A možda i nije. S obzirom na to da su crte podjela sve oštrije i nema naznaka da će prevladati odraslo ponašanje, itekako je važno znati kako koja cjelina stoji ekonomski, razvojno, tehnološki, inovacijski, ulagački, dakle na koju je kartu nekom ulagaču, dobavljaču, poslovnom partneru najpametnije odigrati. Poželjno dugoročnije. Za takvo što najbolje će poslužiti dobra stara SWOT analiza u koju smo, na temelju analitičkog mišljenja svojih sugovornika, ugurali sve relevantne činjenice, pokazatelje i teze. Pa, idemo redom.
Ekonomist Velimir Šonje veli da SAD, Kinu i EU možemo uspoređivati u četiri dimenzije: prema veličini tržišta za potrošačka dobra, inovativnosti, ulozi na svjetskom financijskom tržištu i fiskalnoj održivosti/javnome dugu. – Ključna su snaga američkoga tržišta potrošači i golem udjel osobne potrošnje u BDP-u, što u kombinaciji s njihovom brojnošću daje najveće tržište za potrošačka dobra u svijetu. Druga je važna snaga inovativnost. Treća je uloga dolara kao svjetske valute, iza čega stoji, između ostaloga, pouzdan pravni i institucionalni sustav koji pružanjem predvidiva i sigurna okvira potiče transakcije i ulaganja. Dosadašnje politike Donalda Trumpa tek su malo nagrizle prvu i treću prednost, a velik pad vrijednosti dolara u kratkome roku ove godine nagnao je globalne ulagače na preispitivanje ulagačkih pozicija koje su denominirane u dolarima. Međutim, fundamentalno se još ništa nije promijenilo. U pogledu javnoga duga, Trump je naslijedio tešku situaciju i za sada se ne vidi kako će je, kada, i hoće li je uopće moći riješiti. To je najveća slabost SAD-a u ovome trenutku – precizira Šonje.



