
Gotovo 90 posto članova Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore ocjenjuje gospodarsku situaciju u Hrvatskoj dobrom ili zadovoljavajućom, više od tri četvrtine očekuje nastavak gospodarskog rasta istim ili ubrzanim tempom, a 86 posto bi opet uložilo u Hrvatsku.
Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora već dvadesetu godinu zaredom provodi istraživanje o stanju i izgledima poslovanja u Hrvatskoj, a najnovije rezultate predstavila je u utorak.
Istraživanje je ovaj put obuhvatilo 101 tvrtku, pri čemu je gotovo 90 posto ispitanika ocijenilo trenutačnu gospodarsku situaciju u Hrvatskoj kao dobru ili zadovoljavajuću. Više od tri četvrtine anketiranih očekuje nastavak gospodarskog rasta istim ili ubrzanim tempom u nadolazećoj godini.
Jedan od rezultata ovogodišnjeg istraživanja pokazuje da bi 86 posto anketiranih ponovno odabralo Hrvatsku kao poslovnu lokaciju.
- Jedan od najvažnijih rezultata ovogodišnjeg istraživanja pokazuje da bi čak 86 posto ispitanika ponovno odabralo Hrvatsku kao poslovnu lokaciju. Ovaj podatak jasno potvrđuje visoku razinu povjerenja poduzetnika u hrvatsko tržište i njegove ključne prednosti, poput članstva u Europskoj uniji i atraktivnog geografskog položaja. Istodobno, ispitanici prepoznaju i prostor za daljnje unapređenje – ponajprije kroz administrativne olakšice, učinkovitiju javnu upravu i stabilno zakonodavno okruženje. Hrvatska time ima priliku dodatno učvrstiti svoju poziciju kao pouzdano i konkurentno gospodarstvo u regiji. Tvrtkama su potrebni sigurnost u planiranju, pouzdanost te jednostavni, učinkoviti i transparentni procesi - izjavio je na konferenciji za medije Timo Pleyer, direktor Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore.
Kao najveći rizik za gospodarski razvoj u narednih 12 mjeseci, treću se godinu zaredom ističe nedostatak kvalificirane radne snage. Iako su ispitanici izjavili da uvjeti utječu na odbijanje dodatnih narudžbi i operativnu proizvodnju, motivirajuće je što troškovi rada uglavnom ostaju nepromijenjenima, jednako kao i planirane investicije, koje se provode bez poteškoća.
- Nedostatak kvalificirane radne snage izazov je s kojim se suočava većina zemalja srednje i istočne Europe, a time i Hrvatska. Taj trend zahtijeva proaktivne prilagodbe poslodavaca. Ohrabruje činjenica da su članice Komore u Hrvatskoj pravodobno prepoznale važnost investiranja u ljudski kapital – više od polovice ih ulaže u interne programe usavršavanja i dodatnu edukaciju zaposlenika. Uz to, posebno se ističu mjere poput pojačane digitalizacije te prilagodbe plaća tržišnim uvjetima. Ovakvo uočavanje i praćenje potreba tržišta rada jedini je ispravan put prema stabilnom i održivom razvoju cjelokupnog gospodarskog ekosustava - izjavio je Marjan Vučak, predsjednik Uprave Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore.
U ovogodišnjem je istraživanju poseban naglasak stavljen na poslovna očekivanja s obzirom na globalnu geopolitičku scenu. Većina poduzeća smatra da gospodarska situacija u Njemačkoj ima izravan utjecaj na njihovo poslovanje, premda su im sjedišta uglavnom u Hrvatskoj i Austriji. Osim toga, unatoč optimističnim predviđanjima za hrvatsko gospodarstvo, preko polovice ispitanih vjeruje da nove trgovinske politike SAD-a u određenoj mjeri predstavljaju prijetnju njihovom poslovanju. Takav rezultat zrcalan je paralelnom istraživanju provedenom u drugih 15 država srednje i istočne Europe, čiji sudionici u preko 50 posto predviđaju djelomičan ili jaki negativni utjecaj američke politike na uvjete poslovanja.