Japansko tržište dionica oporavilo se za više od 10 posto u utorak, nakon što je dan ranije zabilježilo rekordni pad, oporavljaju se i ostala azijska dionička tržišta nakon oštrih korekcija uslijed straha od mogućeg izbijanja recesije u najvećem svjetskom gospodarstvu, a smiruju se i nestabilnosti i na deviznim tržištima.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih oko 6,00 sati bio je u plusu oko tri posto.
Istodobno, Nikkei indeks bio je u plusu čak 10,47 posto, u potpunosti izbrisavši gubitke od dana ranije, kada je potonuo 12,4 posto i zabilježio najveći dnevni postotni gubitak od Crnog ponedjeljka 1987. godine uslijed straha investitora da bi SAD mogao utonuti u recesiju zbog slabih pokazatelja o zapošljavanju i industrijskoj aktivnosti u srpnju.
Korekciji cijena dionica na Tokijskoj burzi jučer je doprinijelo i postupno zaustavljanje tzv. vezane trgovine, u kojoj investitori uzimaju kredite u japanskoj valuti, koja je dosad bila jeftina a kamatne stope u Japanu ultra-niske, kako bi financirali kupnje rizične imovine s visokim prinosom u ostatku svijeta.
Dodatno, prošloga tjedna Bank of Japan podigla je kamatne stope na 0,25 posto, razinu koja u toj zemlji nije zabilježena proteklih 15 godina te najavila da će smanjiti izdašne kupnje državnih obveznica, a po riječima stratega pri Daiwa Securitiesu Kenji Abea, to je uplašilo tržište da središnja banka možda prebrzo zateže monetarnu politiku.
- Kolaps u ponedjeljak podsjetnik je da je gotovo nemoguće diverzificirati rizik dionica po regiji ili po sektoru ili načinu ulaganja tijekom velikih korekcija ili medvjeđih tržišta. Prilike će se opet pojaviti, ali po našem mišljenju, u ovom je trenutku prerano uskočiti natrag na tržište - rekao je Stephen Dover, glavni tržišni strateg i voditelj Franklin Templeton instituta u Franklinu Templeton.
I ostale azijske burze jutros se oporavljaju, pri čemu je južnokorejski Kospi u plusu 4, 3 posto, australski ASX za 0,44 posto, hongkonški HSI za 0,46 posto, a indeks šangajske burze za 0,04 posto.
Tečaj dolara ‘liže‘ rane
Na deviznim tržištima u tečaj dolara ‘liže rane‘ od dana ranije. Dolarov indeks, koji mjeri izvedbu američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, blago se oporavio s jučerašnje najniže razine u zadnjih sedam mjeseci od 102,15 bodova. Trenutno je u plusu 0,12 posto, na 102,81 bod.
Pritom je tečaj dolara jutros ojačao prema jenu za 0,73 posto, na 145,22 jena, nakon što je dan ranije potonuo za 1,5 posto, na 141,675 jena.
Američka valuta smanjila je svoje gubitke i prema još jednoj sigurnoj valuti u neizvjesnim vremenima - švicarskom franku, ojačavši 0,34 posto, tako da se frankom trguje po 0,8552 franka, dok prema euro gotovo da i nije bilježila promjene, pa euro stoji 1,095 dolara.
Prošlotjedni slabiji od očekivanja američki makroekonomski pokazatelji, kao i razočaravajuće zarade dijela velikih tehnoloških kompanija i pojačane zabrinutosti oko situacije u kineskom gospodarstvu izazvali su globalne rasprodaje dionica i valuta koje nose visoke prinose.
Također, tečaj jena ojačao je s nanjniže razine u 38 godina prema dolaru, na kojoj je bio početkom srpnja, za otprilike 10 posto i zahvaljujući podizanju kamatnih stopa u Jpanau po prvi put u 17 godina, što je smanjilo vezanu trgovinu. U ponedjeljak je globalni bijeg iz rizične imovine krenuo iznenađujuće brzim tempom.
- Rasprodaje koje se manifestiraju divljim promjenama na valutnim tržištima oštre su i brze, ali obično vrlo kratkog vijeka. Tržišta su očito nervozna zbog različitih puteva kojima idu središnje banke, što dovodi do velike volatilnosti - tumači Jamie Cox, izvršni partner u Harris Financial Group.
Tržišta sada očekuje da će Fed sniziti kamatne stope do kraja godine za 109 baznih bodova, a pritom očekuju da ih već u rujnu snizi za pola postotnog boda.
- Održavamo određeni stupanj smirenosti jer ne očekujemo nikakvu pretjeranu reakciju čelnika središnje banke. Očekujemo da će predsjednik Feda Jerome Powell dati jasnije smjernice na ovogodišnjem ekonomskom simpoziju u Jackson Holeu kasnije u kolovozu - rekao je Christian Scherrmann, ekonomist u DWS-u.
Na naftnim tržištima cijene barela su porasle, pri čemu je barel Brenta na londonskoj burzi u plusu 1,65 posto, na 77,56 dolara, a WTI-ja na američkom tržištu za 1,86 posto, na 74,3 dolara.
Oporavak europskih burzi nakon brutalne korekcije
Europska dionička tržišta u utorak su se počela oporavljati nakon pada na najnižu razinu u pet mjeseci dan ranije, prateći tako oporavak na azijskim burzama, a oporavku su pridonijeli i dobri poslovni rezultati nekolicine kompanija.
Paneuropski STOXX 600 indeks bio je oko 9,30 sati u plusu 0,82 posto, na 491 bodu, nakon što je jučer potonuo za više od dva posto. Pritom je najviše porastao turistički sektor, za 1,67 posto, a oporavile su se i bankarske dionice.
Istodobno, londonski Ftse indeks porastao je 0,43 posto, na 8.043 boda, frankfurtski DAX za 0,74 posto, na 17.467 bodova, a pariški CAC za 0,27 posto. na 7.167 bodova.
Globalne burze u ponedjeljak su zabilježile oštru korekciju cijena, potaknutu razočaravajućim srpanjskim izvještajem o zapošljavanju u SAD-u prošlog petka, koji je potaknuo strahove od šireg gospodarskog usporavanja. Ali, u utorak su, čini se, investitori odbacili te zabrinutosti te se tržišta dionica oporavljaju.
Terminski indeksi na Wall Streetu porasli su tijekom noćnog trgovanja, a dobitke su ostvarile i azijske burze. Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio 10,23 posto, na 34.675 bodova, zabilježivši tako najbolju dnevnu izvedbu još od listopaa 2008. godine, čime je tako nadoknadio jučerašnji gubitak od 12,4 posto.
Na europskim burzama rast turističkog dioničkog sektora potaknula je dionica InterContinental Hotela, sa skokom cijene za 2,1 posto, nakon što je Holidday Inn izvijestio o rastu poslovnih rezultata u prvih šest mjeseci.
Najveća pojedinačna dionica bila je ona talijanske banke Monte dei Paschi di Siena, sa skokom cijene ta 8m2 posto nakon što j banka podigla svoju prognozu zarade.
Strah od recesije prodrmao Wall Street i spustio indekse za 3 posto
Na Wall Streetu u ponedjeljak dionički indeksi zabilježili su najveći dnevni postotni pad od srpnja 2022., potonuvši oko tri posto nakon nastavka vala prodaja dionica koji je krenuo prošloga tjedna zbog straha investitora od moguće recesije u američkom gospodarstvu, a fokus prodaja bio je na ‘Sedam veličanstvenih dionica‘.
Dow Jones indeks potonuo je u ponedjeljak 1.033 boda ili 2,6 posto, na 38.703 boda, S&P 500 indeks pao je tri posto, na 5.186 bodova, a Nasdaq indeks za 3,43 posot, na 16.200 bodova.
Sva tri indeksa zabilježila su najveći dnevni postotni gubitak od srpnja 2022. godine, pri čemu su Nasdaq i S&P dotaknuli najniže razine od svibnja. S&P 500 je tijekom jučerašnjeg trgovanja potonuo i za četiri posto, dotaknuvši 5.119 bodova, prije nego je nadoknadio dio gubitaka zahvaljujući objavi da se aktivnost u američkom uslužnom sektoru u srpnju oporavila s najniže razine u zadnje četiri godine uslijed rasta narudžbi i zapošljavanja.
Prošlotjedni podaci o smanjivanju aktivnosti u industrijskom sektoru SAD-a u srpnju na najnižu razinu u osam mjeseci, kao i slabo izvješće o zaposlenosti, koje je pokazalo da je u američkom gospodarstvu u tom mjesecu kreirano svega 114 tisuća novih radnih mjesta nasuprot prognoziranih 175 tisuća, nagnali su investitore da počnu razmišljati o recesiji u najvećem svjetskom gospodarstvu, a to ih je potaknulo na povlačenje kapitala iz dionica, posebice tehnoloških.
Fokus rasprodaja dionica bio je na tzv. Sedam veličanstvenih dionica, koje su ranije i podizale indekse na Wall Streetu na rekordne razine. Nasdaq indeks već u petak zapao je u područje korekcije, što znači da je pao za više od 10 posto u odnosu na svoju rekordnu razinu.
Dionice Applea potonule su 4,8 posto nakon što je Berkshire Hathaway investitora Warrena Buffeta smanjio svoje vlasnički udjel u toj kompaniji. Ujedno, Buffet je podignuo razinu gotovinske likvidnosti u tom svom investicijskom fondu na 277 milijardi dolara. Potonule su i cijene Nvidie, Microsofta, Alphabeta, Mete, Tesle i Amazona, dok je VIX indeks, mjera straha na Wall Streetu, dossegnuo najvišu razinud od kraja listopada 2020.
Trgovci oštar pad cijena dionica pripisuju dijelom i zaustavljanju tzv. vezane trgovine, prilikom koje se investitori zadužuju u zemljama s niskim kamatnim stopama poput Japana i Švicarske kako bi financirali svoja ulaganja u imovinu koja nosi visoki prinos u ostatku svijeta.
"Današnja rasprodaja nastavak je tjeskobe koja se osjetila već prošli tjedan. Počelo je s podacima o zapošljavanju prošlog tjedna, dovevši do jasnog uvjerenja da Fed treba početi djelovati proaktivnije", rekao je Neville Javeri, portfelj menadžer i voditelj tima Empiric LT Equitya.