
U hrvatskom poreznom sustavu tiho se priprema reforma koja bi mogla predstavljati povijesni zaokret prema tome kako država potpomaže obitelji s djecom. Riječ je o ideji koja je dugo bila predmetom rasprava među ekonomistima, demografima i političarima, a sada je sve bliža realizaciji: uvođenju univerzalnog dječjeg doplatka. Kako Lider neslužbeno doznaje, razmatra se univerzalni dječju doplatak od 110 eura po djetetu, bez obzira na imovinski cenzus, a to bi državu godišnje stajalo 900 milijuna eura!
Iako konkretne detalje još nitko službeno nije iznio, ministar demografije Ivan Šipić nedavno je dao naslutiti da bi upravo takav model mogao zamijeniti sadašnje porezne olakšice za uzdržavane članove obitelji, a poznato je i da Ministarstvo financija već neko vrijeme razmatra mogućnost da se osobni odbici za djecu uklone iz sustava poreza na dohodak i zamijene jednakom novčanom isplatom, neovisno o visini plaće roditelja.
Najveća promjena
Ako se ovaj model doista usvoji, radit će se o jednoj od najvećih promjena u poreznom tretmanu obitelji posljednjih desetljeća, tim više što pomoć za djecu više ne bi bila socijalna kategorija za najugroženije obitelji, već univerzalna pomoć za svako dijete bez obzira koliko roditelj zarađuje. Takav sustav bio bi jednostavniji, pravedniji i demografski inkluzivniji. I nije to jedina korist, univerzalnim dječjim doplatkom se uklanja složena porezna računica, rasterećuje se administracija i uvodi socijalna mjera koja je lako razumljiva, transparentna i izravna.
Trenutačni sustav, nije nikakva tajna, više pogoduje građanima s višim primanjima jer porezne olakšice koriste samo oni koji plaćaju veće stope porez na dohodak. Prema riječima ministra financija Marka Primorca, velik broj roditelja s niskim ili minimalnim prihodima uopće ne može iskoristiti te olakšice jer im osnovica premala. Za njih postoji klasični dječji doplatak, ali on je strogo vezan uz imovinske i dohodovne cenzuse koji se već godinama nisu značajno mijenjali.
Prema dostupnim podacima, danas oko 163 tisuće roditelja prima dječji doplatak za oko 323 tisuće djece, a prosječan iznos je oko 55 eura, no može biti i veća i manja. Naime, sada se iznosi dječjeg doplatka određuju prema proračunskoj osnovici i dohodovnom cenzusu, koji se periodično ažuriraju. Također, dodatni iznosi mogu se dodijeliti za treće i četvrto dijete u obitelji, kao i za djecu bez jednog ili oba roditelja. Nova univerzalna isplata od 110 eura po djetetu mogla bi udvostručiti broj korisnika.
Veći rashodi proračuna
Procjenjuje se da bi univerzalni dječji doplatak dobivalo oko 680 tisuća djece do 18 godina, što bi posljedično povećalo i proračunske izdatke. No, ne značajno. Ako država na dječje doplatke već sada izdvaja 870 milijuna eura, povećanje od 30-tak milijuna eura čini se razumljivim.
U isto vrijeme, država značajno širi mogućnosti neoporezivih izdataka, bonusi, topli obroci, prigodne nagrade se sve više koriste u praksi. Gotovo trećina zaposlenih u Hrvatskoj u prva tri mjeseca godine primila je bonus od 300 eura, a ukupno je za razne vrste neoporezivih naknada isplaćeno preko 400 milijuna eura.
Iako su ti iznosi dobrodošli, stručnjaci upozoravaju da smanjuju osnovicu za obračun mirovinskih doprinosa i time dugoročno štete budućim mirovinama. Tako će biti i s univerzalnim dječjim doplatkom. U svakom slučaju, radna skupina radi na prijedlogu novog modela, a prva rješenja mogla bi se vidjeti već za iduću poreznu godinu. Hoće li se to svima svidjeti, tek će se vidjeti, a valja spomenuti i to kako je takvu demografsku mjeru nedavno najavio i američki predsjednik Donald Trump.