![<p>Tko će pobijediti u utrci čipova? </p>](https://lidermedia.hr/images/slike/2025/01/15/o_415949_1024.jpg)
Nakon što je Amazon najavio rekordna ulaganja u AI infrastrukturu u iznosu većem od 100 milijardi dolara ove godine, postalo je jasno da će vodeće tehnološke tvrtke nastaviti s ogromnim troškovima za umjetnu inteligenciju bez znakova usporavanja.
Četiri najveće američke tehnološke kompanije, takozvani Big Tech – Microsoft, Alphabet, Amazon i Meta – u 2024. su zajedno potrošile 246 milijardi dolara na kapitalne investicije, što je porast od 63 posto u odnosu na prethodnu godinu, kada su ta ulaganja iznosila 151 milijardu dolara. Prema predviđanjima, ta bi brojka u 2025. mogla premašiti 320 milijardi dolara, budući da tvrtke nastavljaju utrku u izgradnji podatkovnih centara i nabavi specijaliziranih čipova nužnih za razvoj naprednih AI modela.
Najave novih ulaganja, objavljene uz kvartalne financijske izvještaje, iznenadile su tržište i dodatno potaknule rasprodaju dionica, već pogođenu lansiranjem inovativnog i cjenovno pristupačnog AI modela kineskog startupa DeepSeek krajem siječnja.
Pod pritiskom tržišta
Microsoft i Alphabet, vlasnik Googlea, suočili su se s padom tržišne vrijednosti od 200 milijardi dolara svaki, nakon što su objavili slabiji rast prihoda svojih cloud divizija, uz istovremeno snažan rast kapitalnih izdataka. Dionice Googlea pale su 8 posto, što je bio njegov peti najgori dan trgovanja u posljednjem desetljeću.
- Euforija koja je vladala među tvrtkama iz skupine ‘Veličanstvene sedmorica‘ zamijenjena je skepticizmom i potrebom za dokazivanjem - izjavio je Jim Tierney iz investicijske kuće AllianceBernstein. Dioničari strahuju da bi nagli rast potrošnje, bez proporcionalnog povećanja prihoda, mogao smanjiti kapital namijenjen otkupu dionica i dividendama, te ugroziti ulaganja u druge poslovne segmente, dodao je.
Alphabet zasad nije pružio jasne podatke o korištenju i prihodima svog AI chatbota Gemini, dok se Microsoft suočava s nesklonošću tržišta prema njegovim skupim i problematičnim Copilot alatima za povećanje produktivnosti zaposlenika.
--Ako vidimo ubrzani rast prihoda u cloud segmentima Googlea ili Microsoftovog Azurea, ili poboljšano usvajanje Copilota, investitori će biti skloniji prihvatiti rast kapitalnih ulaganja - smatra Tierney. No, u međuvremenu, sve je veća zabrinutost zbog jeftinijih i pristupačnijih AI modela koji stižu z Kine.
DeepSeek kao izazov
Strahove investitora dodatno je potaknula DeepSeekova objava o novom AI modelu R1, koji, prema tvrdnjama kineskog laboratorija, nudi sposobnosti usporedive s Googleovim i OpenAI-jevim rješenjima, ali po znatno nižoj cijeni i bez oslanjanja na najnaprednije Nvidia čipove. Zbog toga su dionice Nvidije pale za 17 posto u jednom danu, što je predstavljalo gubitak od 600 milijardi dolara tržišne vrijednosti. Iako se dionica kasnije djelomično oporavila, šok na tržištu bio je značajan.
Unatoč pritiscima, tehnološki lideri ostaju uvjereni u svoje strategije. Izvršni direktor Googlea, Sundar Pichai, branio je planove kompanije za povećanje kapitalnih ulaganja na 75 milijardi dolara u 2025., istaknuvši da je prilika koju donosi AI ‘jedinstvena i neponovljiva‘. Slično razmišlja i izvršni direktor Microsofta, Satya Nadella, koji je na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu izjavio da će kompanija potrošiti 80 milijardi dolara na izgradnju infrastrukture za svoj cloud servis Azure.
Amazon je otišao i korak dalje pa je izvršni direktor Andy Jassy najavio ulaganja koja će premašiti 100 milijardi dolara, pri čemu će glavnina sredstava biti usmjerena na podatkovne centre i poslužitelje za Amazon Web Services (AWS).
Meta u prednosti
Za razliku od konkurencije, Meta je prošla bolje na tržištu. Unatoč najavi daljnjih stotina milijardi dolara ulaganja u AI, njezine dionice su rasle. Investitori su pozitivno reagirali jer je kompanija uspjela demonstrirati konkretne povrate na ulaganja kroz poboljšanja u ciljanju oglasa na Facebooku i Instagramu.
Nasuprot tome, Google se suočava s izazovom kako integrirati AI u pretraživanje bez ugrožavanja svojih unosnih prihoda od oglašavanja. Novi AI-generirani odgovori, tzv. ‘pregledi‘, zauzimaju vrh stranice s rezultatima pretraživanja i mogu smanjiti klikove na plaćene oglase. Ipak, analitičari ističu da Google još uvijek nije zabilježio pad prihoda u ovom segmentu te je u posljednjem kvartalu 2024. prihod od oglasa porastao 13 posto, na 54 milijarde dolara.
Tehnološka dominacija elite
Potrošnja vodećih tehnoloških kompanija daleko nadmašuje ostatak tržišta. Prema podacima Société Générale, kapitalna ulaganja ‘Veličanstvene sedmorice‘ – u koju uz Microsoft, Alphabet, Amazon i Metu spadaju još Apple, Nvidia i Tesla – porasla su 40 posto u 2024. godini, dok su preostale 493 kompanije u S&P 500 indeksu zabilježile rast od samo 3,5 posto. Njihovi su ukupni profiti rasli za trećinu, dok je kod ostalih taj rast iznosio svega 5 posto. Val ulaganja ne zaustavlja se ni u privatnom sektoru.
Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-ja, sklopio je partnerstvo sa SoftBankom i Oracleom za ulaganje od 100 milijardi dolara u AI infrastrukturu u SAD-u, s potencijalom da ta brojka naraste do 500 milijardi dolara. SoftBank je također u pregovorima o ulaganju 25 milijardi dolara u OpenAI, što bi kompaniji donijelo tržišnu vrijednost od 260 milijardi dolara.
- Je li moguć AI balon koji će puknuti? Svakako. No, ako ste u poziciji lidera, ne možete si dopustiti da maknete nogu s gasa - zaključuje Rishi Jaluria, analitičar RBC Capital Marketsa.