
Stopa zaposlenosti u Europskoj uniji dosegla je rekordnu razinu u posljednjem tromjesečju 2024., dok je nezaposlenost pala na povijesni minimum, pokazuju najnoviji podaci Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Riječ je o najsnažnijim pokazateljima na europskom tržištu rada u gotovo dva desetljeća.
Prema OECD-u, zaposlenost u EU-u među osobama u dobi od 15 do 64 godine iznosila je 70,9 posto u četvrtom kvartalu prošle godine što je najviša razina od 2005. godine. Istodobno, u veljači 2025. stopa nezaposlenosti pala je na svega 5,7 posto, najnižu razinu od siječnja 2000.
Vrhunac zaposlenosti
Osam država članica EU-a, među kojima su Njemačka, Češka, Portugal, Slovačka, Belgija, Španjolska, Grčka i Turska, zabilježile su rekordne razine zaposlenosti u četvrtom kvartalu 2024. godine. Iako su u nekim slučajevima zabilježeni tek marginalni porasti, trend ukazuje na snažan oporavak i rast tržišta rada.
Nizozemska prednjači s najvišom stopom zaposlenosti u EU, čak 82,3 posto, dok je Italija s 62,2 posto na samom začelju među 24 analizirane članice. Ako se uključe i zemlje izvan EU-a, Island prednjači s 85,6 posto, dok je Turska na najnižoj razini, sa 55,2 posto zaposlenih.
Među pet najvećih europskih gospodarstava, Njemačka se ističe kao lider s 77,6 posto zaposlenih, slijedi Ujedinjeno Kraljevstvo s 75 posto, dok Francuska (68,9 posto), Španjolska (66,3 posto) i Italija (62,2 posto) zaostaju za prosjekom EU-a i OECD-a.
Valja napomenuti kako bi se, prema Eurostatovoj metodologiji koja uzima u obzir dobnu skupinu od 20 do 64 godine, broj zemalja s više od 80 posto zaposlenih mogao dodatno povećati.
Rekordno niska nezaposlenost
Unatoč povijesno niskoj stopi nezaposlenosti u EU-u, razlike među zemljama ostaju izražene. Poljska bilježi najnižu stopu nezaposlenosti s 2,6 posto, dok je Španjolska jedina članica s dvoznamenkastom stopom od čak 10,4 posto.
Među nordijskim zemljama, iznenađujuće visoke stope nezaposlenosti zabilježile su Finska (9,2 posto) i Švedska (8,9 posto), smještajući ih uz bok Španjolske pri vrhu ljestvice.
S druge strane, Njemačka ponovno potvrđuje svoju stabilnost sa svega 3,5 posto nezaposlenih što je najbolji rezultat među velikim europskim gospodarstvima. U Ujedinjenom Kraljevstvu nezaposlenost je iznosila 4,4 posto, dok su Francuska (7,4 posto) i Italija (5,9 posto) i dalje iznad prosjeka EU-a.
OECD ističe kako su rast zaposlenosti i pad nezaposlenosti posljedica povećane participacije radne snage, što je posebice izraženo u Islandu (+1,6 postotnih bodova) i Grčkoj (+1,5 bodova).
Podaci OECD-a ukazuju na stabilan i pozitivan trend na europskom tržištu rada, s rekordnim brojkama zaposlenosti i povijesno niskom nezaposlenošću. Ipak, izazovi poput razlika među državama članicama te relativno niske stope zaposlenosti u južnim dijelovima Europe i dalje traže dodatne strukturne reforme i poticanje tržišta rada.