Financije
StoryEditor

U 2024. kupljena rekordna količina zlata, a jedna pojava podržat će trgovinu i ove godine

05. Veljača 2025.
Cijena zlata je od Trumpove pobjede na izborima u novom trendu visokog rasta, a u veljači ove godine opet je probila svoj povijesni vrhunac te trenutno iznosi 2860 dolara po unci – čak sedam posto više nego prije samo 30 dana i nevjerojatnih 48 posto više nego prije 12 mjeseci

Kad god svijet nađe u krizi, raste potražnja za sigurnim ulaganjima, a tu prednjači zlato. Stoga ne čudi što je lani kupljena povijesno najviša količina zlata, a takva bi mogla biti i ova godina. Kako prenosi CNBC, svjetska potražnja za zlatom dosegnula je novi rekord u 2024. godini zahvaljujući velikim kupnjama središnjih banaka i rastu investicijske potražnje, navodi Svjetsko vijeće za zlato (WGC) u svom godišnjem izvješću objavljenom u srijedu.

Ukupno je kupljeno 4974 tone zlata prošle godine, u usporedbi s 4899 tona u 2023. godini, uključujući i izvanburzovne (OTC) transakcije. - U 2024. godini, globalna potražnja za zlatom porasla je do novog tromjesečnog maksimuma i rekordnog godišnjeg ukupnog iznosa, potaknuta pojačanim geopolitičkim i ekonomskim nesigurnostima - izjavio je Shaokai Fan, globalni voditelj za središnje banke pri Svjetskom vijeću za zlato.

Nezasitni apetit

Apetit središnjih banaka za zlatom ostao je ‘nezasitan, navodi ta organizacija, i postigao je ‘značajan putokaz‘, održavajući snažan tempo kupnje zlata s kupnjama koje su premašile tisuću tona treću godinu zaredom. Središnja banka Poljske bila je vodeći neto kupac među središnjim bankama, dodavši 90 tona svojim rezervama. Turska središnja banka, koja je povećala svoje rezerve zlata za 75 tona, bila je drugi najveći neto kupac zlata među središnjim bankama. Središnja banka Indije bila je treća, a statistika pokazuje da je kupovala svakog mjeseca osim u prosincu.

Godišnje ukupno ulaganje u zlato poraslo je 25 posto, dosegnuvši četverogodišnji maksimum od 1180 tona, uglavnom potaknuto fondovima čijim se udjelima trguje na burzi (ETF), a koji prate cijenu zlata. Slično tome, potražnja za zlatnim polugama i kovanicama ostala je snažna, podržana snažnom potražnjom iz Kine i Indije. - Kineski ulagači suočili su se s nedostatkom alternativnih sredstava za ulaganja - navodi se u izvješću, naglašavajući da je kombinacija domaće ekonomske nesigurnosti, daljnje kolebljivosti tamošnjeg tržišta dionica i rekordno niskih prinosa na državne obveznice preusmjerila domaće ulagače prema zlatu.

U Indiji je potražnja za zlatom porasla nakon što je vlada smanjila uvozne carine na zlato s 15 na šest posto u srpnju, napomenulo je Svjetsko vijeće za zlato. Investicijska potražnja za zlatom također je porasla na svim ASEAN tržištima prošle godine, pri čemu su Singapur, Indonezija, Malezija i Tajland zabilježili dvoznamenkaste godišnje poraste.

OTC ulaganja ostala su stabilna prošle godine, a za rast tog segmenta ponajviše su zaslužni milijunaši i milijarderi koji žele zaštititi svoju imovinu od geopolitičkih i ekonomskih rizika, navodi se u izvješću. Podsjetimo, OTC transakcije odvijaju se izravno između kupca i prodavatelja, za razliku od neizravnog trgovanja putem burze.

Kamatne stope kao vjetar u jedra

Potražnja za zlatom u sektoru nakita, koja je pod pritiskom viših cijena, bila je prigušena, s padom potrošnje od 11 posto na godišnjoj razini. Taj je segment tržišta ujedno bio i jedini izuzetak dok su drugi sektori bilježili rast, kaže WGC. Potražnja za zlatnim nakitom vjerojatno će ostati slaba ove godine jer kupovna moć potrošača ostaje prigušena višim cijenama i slabim ekonomskim rastom, navode analitičari vijeća.

Prošle godine cijene plemenitih metala bile su u porastu, a na tržištu je zabilježeno 40 rekordnih cjenovnih razina. Vrijednost zlata, srebra i platine nastavila je rasti i ove godine. U srijedu su terminski ugovori za zlato kojima se trguje na robnoj burzi u New Yorku porasli na 2875,8 dolara po unci, pokazuju podaci FactSeta. - U 2025. godini očekujemo da će središnje banke ostati vodeći kupci, a slijedit će ih potražnja ETF-ova koji prate zlato, posebno u slučaju nižih kamatnih stopa - izjavila je Louise Street, viša analitičarka tržišta pri Svjetskom vijeću za zlato.

Ukupna investicijska potražnja vjerojatno će ostati snažna ove godine, zbog očekivanih nižih kamatnih stopa koje će smanjiti oportunitetne troškove držanja zlata, navodi se u izvješću.

Carine pozitivno utječu na zlato

Budući da SAD kreće u smjeru izolacionizma, isti trend možemo očekivati i od drugih svjetskih gospodarstava poput Kine i EU koja će na američke carine odgovoriti onim vlastitim na uvoz američkih dobara, što bi moglo pokrenuti spiralu ograničenja koju nazivamo trgovinskim ratom. 

Ovaj scenarij je upravo ono čega su se pribojavali brojni sudionici financijskih tržišta jer carinski sukobi dovode do poremećaja u opskrbnim lancima, daljnjem rastu cijena i sve većoj inflaciji te otežavanju poslovanja poduzeća koja ovise o uvozu ili izvozu. Ekonomisti predviđaju kako će mnoge zemlje završiti u recesiji kao posljedica uvođenja carina, a cijeli svijet bi mogao osjetiti usporavanje gospodarske aktivnosti, što bi se moglo osjetiti na cijenama dionica.

No, uvođenje carina, čini se, ima pozitivan utjecaj na jednu skupinu ulagača, a radi se o investitorima u zlato. Cijena zlata je od Trumpove pobjede na izborima u novom trendu visokog rasta, a u veljači ove godine opet je probila svoj povijesni vrhunac te trenutno iznosi 2860 dolara po unci – čak sedam posto više nego prije samo 30 dana i nevjerojatnih 48 posto više nego prije 12 mjeseci,  poručuju iz Centra zlata.

Amerikanci masovno povlače zlato na svoj teritorij

Zlato, kao imovinska klasa, među investitorima nosi reputaciju sigurnog utočišta za kapital u nesigurnim vremenima, zbog čega potražnja za žutim plemenitim metalom raste u zadnje vrijeme, tvrdi Saša Ivanović, direktor Centra Zlata:

- Strah od globalne recesije koja bi mogla započeti kao posljedica trgovinskih ratova zadnjih se mjeseci itekako osjeti na investicijskim tržištima. Činjenica je da se nalazimo u neizvjesnim vremenima te nitko ne zna kako će se situacija rasplesti. U takvim okolnostima, ne čudi da se mali ali i veliki ulagači okreću zlatu koje se kroz povijest nebrojeno puta dokazalo kao odličan način očuvanja kapitala u turbulentnim vremenima - kaže Ivanović.

Da i institucionalni investitori preferiraju držati zlato u vlastitoj blizini, pokazuje i činjenica da je J.P. Morgan, jedna od najvećih banaka na svijetu, odlučila povući svoje zlato iz Europe i pohraniti ga u New Yorku, zbog straha od uvođenja carina na inozemnu imovinu. Ova četiri milijarde dolara vrijedna transakcija predstavlja najveći prijenos zlata u zadnjih nekoliko desetljeća.

05. veljača 2025 16:48